• Akcja społeczna 700 drzew na 700 lecie Warki

• Społeczna akcja "700 drzew na 700 lecie Warki" - Obrazek 1

Pamiątkowy list społecznej akcji

700 DRZEW NA 700-LECIE WARKI

Wrociszew, 23 kwietnia 2021r.

Drzewo „Stefan” posadzone zostało na honorowym miejscu na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Dzięki wspólnej inicjatywie Stowarzyszenia W.A.R.K.A., Burmistrza Warki oraz Samorządu Miasta i Gminy Warka odbyła się w roku 2021 społeczna akcja „700 drzew na 700-lecie Warki”. Wydarzenie zostało zorganizowane, aby upamiętnić wielki jubileusz oraz pozostawić kolejnym pokoleniom widoczny ślad uhonorowania przez mieszkańców całej Gminy tego wspaniałego święta.

W ramach działania na terenie całej Gminy Warka posadzonych zostało 700 drzew.

Jako pierwszy zasadzony został klon, któremu nadano imię Stefan. Drzewo zostało posadzone w sercu miasta – przy wareckim rynku w sąsiedztwie Ratusza. Inne drzewa upamiętniające to wyjątkowe wydarzenie zostały umiejscowione przy różnych instytucjach publicznych i organizacjach społecznych na terenie całej gminy.

Społeczna akcja „700 drzew na 700-lecie Warki” możliwa była dzięki organizatorom wskazanym na wstępie oraz Darczyńcom - Fundacji ORLEN i Nadleśnictwu Dobieszyn, a także Partnerom: Gminnej Instytucji Kultury „Dworek na Długiej”, Zakładowi Usług Komunalnych w Warce Sp. z o.o., Gospodarstwu Szkółkarskiemu Łazuccy oraz Zakładowi Kamieniarskiemu GRAN-WIT Paweł Witek.

***

Zasadzenie pamiątkowych drzew nastąpiło kiedy papieżem był Franciszek I, prezydentem Polski Andrzej Duda, premierem Mateusz Morawiecki, prymasem Polski abp Wojciech Polak, metropolitą warszawskim kardynał Kazimierz Nycz. Proboszczem parafii pw. Świętej Małgorzaty we Wrociszewie był ks. Adam Ostrowski. Marszałkiem województwa mazowieckiego Adam Struzik, wojewodą mazowieckim Konstanty Radziwiłł, starostą grójeckim Krzysztof Ambroziak, burmistrzem Warki Dariusz Gizka. Dyrektorem PSP we Wrociszewie Małgorzata Gowin.

***

Wieś Wrociszew położona jest w województwie mazowieckim, w powiecie grójeckim, w gminie Warka. Pierwsze wzmianki o szkolnictwie we wsi Wrociszew pojawiły się w XVI w. Rodzina Stanisława Wyszyńskiego, ojca Kardynała Stefana, sprowadziła się do Wrociszewa w 1917r.

***

Ważność tego dokumentu zaświadczają swoim podpisem zaproszeni goście i pracownicy szkoły.

Wrociszew, 23 kwietnia 2021r.