• Warsztaty z rodzicami - palmy wielkanocne

          12.03.2024

           

          12 marca 2024r. w Publicznej Szkole Podstawowej we Wrociszewie odbyły się  warsztaty  podczas, których uczniowie klas 1-3 z rodzicami wykonali  palmy wielkanocne. Rodzice, jak zawsze bardzo licznie pojawili się w szkole i ochoczo zabrali się do pracy. W całej szkole roznosił się zapach suszonych traw, ziół i bukszpanu. Nie zabrakło oczywiście pięknych kwiatów z bibuły, gałązek traw, wierzbowych baź, kłosów zbóż. Rodzinna współpraca dostarczyła wszystkim uczestnikom wiele radości i przyjemności ze wspólnie spędzonego czasu. Powstały przepiękne, kolorowe palmy wielkanocne.

          Palmy zostały zawiezione do Warki na konkurs plastyczny organizowany przez Dworek na Długiej. Serdecznie dziękujemy rodzicom za udział w warsztatach oraz z niecierpliwością czekamy na wyniki!

           

          Zdjęcia: Mariola Bienias, Anna Ćwiek, Renata Biedrzycka

          Tekst: Anna Ćwiek

        • Warsztaty z rodzicami w młodszym oddziale przedszkolnym

          11.03.2024

          11 marca 2024r. w młodszym oddziale przedszkolnym odbyły się Wielkanocne Warsztaty z Rodzicami. Tematem przewodnim była Palma Wielkanocna. Przedszkolaki wraz z rodzicami wykazali się dużą kreatywnością oraz inwencją twórczą. Dzieci były zachwycone pracą ze swoimi rodzicami. Miła atmosfera oraz brak pośpiechu sprawiły, że wspólnie spędzony czas minął stanowczo za szybko…

          Wykonane palmy wezmą udział w konkursie zorganizowanym przez Gminną Instytucję Kultury Dworek na Długiej. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 24.03.2024r. podczas Jarmarku Wielkanocnego w Warce.

          Tekst i zdjęcia: Magdalena Staszałek

        • Dzień Kobiet

          11.03.2024

           

          „Raz do roku jest taki dzień, który przemija jak piękny sen.

          Wszystkie kobiety, panie i matki, w dniu tym dostają pachnące kwiatki.”

           

           

          8 marca – Międzynarodowy Dzień Kobiet – na stałe wpisał się do szkolnego kalendarza. W ten wyjątkowy dzień uczniowie z Samorządu Uczniowskiego wszystkim Paniom wręczyli własnoręcznie wykonane kwiaty oraz smaczne babeczki. Nie zabrakło ciepłych słów i serdecznych życzeń.

          Tego dnia w klasach i na szkolnych korytarzach czuć było wyjątkową atmosferę.

           

          Tekst i zdjęcie: Anita Ślęzak

        • Lekcja inna niż wszystkie

          08.03.2024

           

          Na zajęciach rozwijających zainteresowania uczniowie z klasy V i VI tworzyli matematyczne gry planszowe dla młodszych klas. Uczniowie podzielili się na dwa zespoły dzięki czemu powstały dwie gry: „KOCIA DROGA „ oraz „SPONGEBOB RUN„. Zostały stworzone plansze do gry, ustalone i spisane zasady gry oraz utworzone pytania w postaci działań matematycznych, zadań tekstowych.

          Natomiast w piątek 8 marca uczniowie zaprosili uczniów klasy III by mogli oni zagrać w przygotowane gry. Uczniowie podzielili klasę III na dwa zespoły następnie zaprezentowali swoją grę, wytłumaczyli zasady oraz koordynowali grę. Było zabawnie, wesoło ale również uczniowie mogli poćwiczyć tabliczkę mnożenia, dodawanie, odejmowanie oraz dzielenie. Klasa III była zadowolona z takiej lekcji która była inna.

           

          Tekst i zdjęcia: Agnieszka Załucka

        • Konkurs Wiedzy o Mazowszu

          03.03.2024

          Uczniowie, którzy realizowali zespołowy projekt pt. „W świecie gospodyń wiejskich” przystąpili 19 lutego do pierwszego etapu rywalizacji indywidualnej. W szkole na platformie Moodle MSCDN rozwiązali test który obejmował wymagania zawarte w podstawie programowej dla klas IV-VIII szkoły podstawowej oraz istotne zagadnienia z zakresu: - symbole województwa i głównych miast na Mazowszu, - położenie i środowisko przyrodnicze, - podstawowe informacje z historii regionu, - główne atrakcje turystyczne, - wielcy Mazowszanie. W pierwszym etapie wzięło udział 5 uczniów. Wynik przedstawiają się następująco:

          Marta Ślusarska kl. VIII – 40/40 pkt - 100%,

          Jurek Dąbrowski kl. VII – 31/40 pkt – 78%,

          Julia Lenarczyk kl. VII – 30/40 pkt – 75%,

          Andżelika Kalinowska kl. VII – 29/40 pkt – 73%,

          Natalia Bernacka kl. VII – 25/40 pkt – 63%.

          Aby zakwalifikować się do drugiego etapu należało zdobyć co najmniej 28/40 pkt czyli 70% zatem z naszej szkole w drugim etapie będzie walczyć 4 uczniów. Wszystkim gratulujemy a tym którzy przeszli dalej życzymy powodzenia i trzymamy za nich kciuki 😊.

          Agnieszka Załucka

        • Matematyka nie musi być nudna ale może być kreatywna, ciekawa i kolorowa.

          03.03.2024

           

          W klasie VI tematem było „W świecie kół i okręgów” zadaniem uczniów było stworzenie obrazków przy pomocy wyłącznie kół i okręgów – uczniowie wykazali się dużą kreatywnością prace wyszły bardzo ciekawe.

          Natomiast w klasie IV tematem było „W świecie prostokątów i kwadratów” tutaj zadanie było stworzenie obrazków przy pomocy wyłącznie prostokątów i kwadratów i tu również otrzymaliśmy bardzo ciekawe prace.

          Kolejna ciekawa lekcja odbyła się w klasie IV tematem była symetria. Uczniowie za pomocą farb tworzyli symetryczne obrazki. Prace wyszły bardzo ciekawe, kolorowe i kreatywne okazało się również że świat symetrii może być całkiem fajny, a uczyć się możemy w inny ciekawy sposób.

           

          Tekst i zdjęcia: Agnieszka Załucka

        • Dzień Tosta

          08.03.2024

             W ostatni czwartek lutego obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Tosta. W tym  dniu, oddziały przedszkolne i wszystkie klasy samodzielnie przygotowały swoje ulubione tosty. To świetny pomysł na śniadanie, lekki lunch czy kolację. Uczniowie wspólnie porozmawiali na temat swoich ulubionych tostów, składników, które lubią najbardziej. Każdy chętnie włączył się w celebrowanie tego smacznego dnia. Dzień Tosta można obchodzić wszędzie, dla nas świętowanie tego dnia w szkole to była po prostu świetna zabawa.

           

          Anita Ślęzak

        • Dzień Dinozaura w młodszym oddziale przedszkolnym

          29.02.2024

          26 lutego dzieci z młodszego oddziału przedszkolnego obchodziły nietypowe święto - Dzień Dinozaura. Z tej okazji odbyły niezwykłą podróż do świata prehistorycznych gadów. Tego dnia każdy przyniósł do przedszkola zabawki dinozaury oraz książeczki na ich temat. Przedszkolaki z przyjemnością wykonały pracę plastyczną „Dinozaur”. Fotobudka w kształcie głowy dinozaura urozmaiciła dzieciom to święto. Na pamiątkę każdy dostał medal.

          Tekst i zdjęcia: Magdalena Staszałek

        • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

          28.02.2024

          Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 jako upamiętnienie tragicznego wydarzenia, do którego doszło w 1952 r. w Dhace, która została później stolicą niepodległego Bangladeszu. W 1947 r. Indie przestały być kolonią brytyjską, niepodległość uzyskał też Pakistan, a tereny Bengalu (na których znajdowała się Dhaka) zostały podzielone pomiędzy te dwa państwa. W 1948 r. rząd pakistański ustanowił język urdu jako jedyny język urzędowy, co spowodowało protesty społeczności zamieszkującej wschodnią część Bengalu i w większości mówiącej po bengalsku (język ten liczy prawie 200 mln użytkowników!). Wobec rosnących napięć etnicznych i powszechnego niezadowolenia z nowego prawa rząd zakazał publicznych zgromadzeń i wieców. Studenci uniwersytetu w Dhace i inni polityczni aktywiści odrzucili nowe prawo i zorganizowali protest 21 lutego 1952 r. Szacuje się, że tego dnia na ulice Dhaki wyszło prawie 30 tys. osób. Powszechny i silny opór obywatelski spowodował, że po latach konfliktu rząd ustąpił i w 1956 r. nadał językowi bengalskiemu status języka urzędowego. Święto to ma służyć promocji języka ojczystego oraz uświadomieniu społeczeństwu, jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się językiem ojczystym w życiu codziennym.

          To moment, by zastanowić  się, czy  używamy w piśmie polskich znaków diakrytycznych, które są jedną  z najbardziej charakterystycznych cech naszego języka. Jak wyglądają nasze SMS, e-maile? To tam bowiem najczęściej umykają nam wszelkie ogonki i kreseczki. Czy na pewno mówimy i piszemy poprawnie?

          22 luty w naszej szkole był dniem na udzielenie sobie samemu odpowiedzi na powyższe pytania. Cała społeczność szkolna uczestniczyła w przedstawieniu przygotowanym przez uczniów klas V, VI,VII. Uczniowie przypomnieli jak ważna jest mowa ojczysta w życiu każdego człowieka, że mowa ojczysta stanowi niewspółmierną wartość świadczącą o tożsamości swojego narodu. Podczas II Wojny Światowej wielu z naszych rodaków zostało pozbawionych możliwości swobodnego komunikowania się  po polsku.

          Wierzymy, że nasi uczniowie będą szanować swój język ojczysty, będą o niego dbać i nigdy nie będą mieli trudności z wyrażeniem własnym myśli.

           

                                                                                                       Iwona Żelechowska

                                                                                                       Agnieszka Załucka

           

          Tekst: Iwona Żelechowska, Agnieszka Załucka

          Zdjęcia i film: Magdalena Staszałek

    • Kontakty

      • Publiczna Szkoła Podstawow im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego we Wrociszewie
      • (+48) 667-13-97
      • Wrociszew 20 05-660 Warka Poland
    • Logowanie

  • Łukasz Kalinowski
    Inspektor Ochrony Danych

    lukasz.kalinowski@cbi24.pl
    kom: + 48 575-002-192