• Czas mikołajkowych zabaw

          07.12.2023

          Nowa galeria Czas mikołajkowych zabaw została dodana do albumu fotograficznego

          5 grudnia 2023r. uczniowie klas I-III  pod opieką swoich wychowawczyń: Marioli Bienias, Renaty Biedrzyckiej oraz Anny Ćwiek wybrali się na wycieczkę. Było to pierwsze działanie w ramach „Zabaw Mikołajkowych”. Pierwszym z punktów to radomski teatr im. Jana Kochanowskiego i spektakl pt. „Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca”. Niesamowity spektakl, mówiący o smutku tytułowego Nosorożca, wzajemnej przyjaźni i pomocy, dążeniu do realizacji marzeń, przekuwaniu nieśmiałości w siłę i nabieraniu odwagi. Spektakl pełen humoru i ciekawych piosenek przeznaczony dla małych i dużych. Opowiadanie „Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?” Leszek Kołakowski napisał w 1966 roku dla swojej córki Agnieszki.

          Po porcji kultury nadszedł czas na chwilę beztroskiej zabawy na terenie Hula-Park Centrum Zabaw. Hula Park to fantastyczne miejsce, gdzie dzieci mogą bawić się do woli. To co wyróżnia Hula Park na tle innych miejsc zabaw to przede wszystkim różnorodność atrakcji oraz dbałość o bezpieczeństwo. Wszystkie urządzenia są starannie wykonane, a ich rozmieszczenie pozwala na swobodną zabawę, bez obaw o kolizje czy wypadki. Nasze dzieci mogły korzystać z atrakcji takich jak zjeżdżalnie, baseny z piłeczkami, tory przeszkód czy trampoliny.

          Czas przygód i zabaw szybko minął i szczęśliwie wrócili do domu.

           

          Tekst i zdjęcia: Mariola Bienias

        • Coraz bliżej święta...

          04.12.2023


          W dniu 27.11.2023r. w naszej szkole odbyły się war­sztaty bożonarodzeniowe z udziałem rodziców i uczniów z klas 1-3. 

          Rodzice wspólnie z dziećmi tworzyli świąteczne kompozycje na konkurs plastyczny organizowany przez Gminną Instytucję Kultury „Dworek na Długiej” - „Stroik Bożonarodzeniowy”. Powstały przepiękne rękodzieła. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze.

          Gorąco dziękujemy rodzicom za przybycie oraz czynny udział w warsztatach. Z niecierpliwością czekamy na wyniki konkursu, jury będzie miało nie lada wyzwanie, bo wszystkie stroiki  były przepiękne i  niezwykle kreatywne.

          ​​​​​​​

          Test i zdjęcia: Anna Ćwiek

        • Młodzi turyści na „32. Szlaku ku Niepodległości”

          27.11.2023

           

          „Tym co zmarli za Ojczyznę

          hołd wdzięczności Polska składa.

          Im to bowiem zawdzięczamy

          wolność – polską mowę w szkole

          to, że tylko z ksiąg historii

                                      poznajemy dziś niewolę”.   ( L. Wiszniewski)

           

          23 listopada 2023 r. warecki Oddział PTTK im. Wiktora Krawczyka zaprosił młodych turystów na  trasę kolejnego  rajdu szlakami walk o niepodległość. Tegorocznym motywem przewodnim była 160 rocznica Powstania Styczniowego i 105 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Na trasie wyprawy pojawiło się prawie 160 młodych ludzi z 10 szkół: Konar, Nowej Wsi, Wrociszewa, Michałowa, Sułkowic, Częstoniewa, Watraszewa, Ostrołęki, Zespołu Szkół Specjalnych z Grójca oraz SP nr 1 w Warce. Cztery autokary wyruszyły na trasę do Cytadeli Warszawskiej.

          Po klęsce powstania listopadowego car Mikołaj I osobiście zdecydował o powstaniu w Warszawie potężnej twierdzy, która samą swoja obecnością i wyglądem miała pokazać Polakom bezsens oporu wobec potęgi rosyjskiego zaborcy. Miała również, kosztami, które należało ponieść na jej budowę,  zrujnować skarbiec Polski. Cytadela powstała w latach 30. XIX wieku na skarpie lewego brzegu Wisły, na terenie wysiedlonego pod budowę folwarku Fawory i pochodzącego z XVII wieku konwiktu pijarów. Objęła swoim zasięgiem prawie 70 hektarów.  4 maja 1834 r. dokonano uroczystego otwarcia twierdzy. W jej murach umieszczono Komisję Śledczą przy naczelnym Dowódcy Armii Czynnej i Naczelniku Królestwa Polskiego, będącą centralnym organem śledczym przestępstw politycznych w Królestwie Polskim. Poza garnizonem i towarzyszącymi mu zabudowaniami znalazło się ciężkie więzienie, w którym odsiadywali wyroki m.in.: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, ks. Piotr Ściegienny, Ludwig Waryński, Róża Luksemburg. Na stokach Cytadeli straceni zostali m.in.: Romuald Traugutt, Rafał Krajewski, Stefan Okrzeja, Marcin Kasprzak. Symboliczne groby zgładzonych znalazły się na cmentarzu przy Bramie Straceń. Z tego miejsca 16 listopada 1918 r. nadano w świat depeszę Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego o powstaniu niepodległego państwa polskiego.

          Turyści z ogromnym zaciekawieniem odwiedzili X Pawilon, poznali losy uwięzionych tu, w 88 celach, działaczy związanych z ruchem na rzecz odzyskania niepodległości . Wzdłuż X Pawilonu wiedzie aleja, prowadząca do Bramy Straceń  (zbudowanej jako „Wrota Iwanowskie”), obecnie Cmentarza-mauzoleum więźniów politycznych straconych w Królestwie Kongresowym. Stały tam szubienice, których szczątki wmurowane w ściany bramy widoczne są dzisiaj. Ciała straceńców były chowane bezpośrednio na stoku.  Po uprzątnięciu tego miejsca w 1932r. ustawiono symboliczne krzyże i macewy, a na ścianach bramy powieszono sześć tablic pamiątkowych z nazwiskami ofiar. Turyści wysłuchali tragicznej historii Polski i Polaków w X Pawilonie i przy Bramie Straceń. Następnie przeszli do nowopowstałego Muzeum Historii Polski, aby wraz ze swoimi opiekunami zachwycić się eksponatami., dotyczącymi i tej starszej historii, i tej prawie współczesnej. Nie zabrakło wystawy związanej z działalnością Solidarności, rozwojem włókiennictwa, maszyn szyfrujących „Enigma”, strojów na przestrzeni wieków, czy też już bardzo „współczesnej” historii, czyli wojny w Ukrainie.

          Mimo, że pogoda nie była zbyt sprzyjająca, turyści wrócili usatysfakcjonowani i zdziwieni ogromem ludzkiej tragedii na przestrzeni dziejów.

          Tekst i zdjęcia: Mariola Bienias

        • Dzień Pluszowego Misia w klasie II

          27.11.2023

           

          Pluszowy miś to najlepszy przyjaciel dzieci. Ta  przytulanka posiada niezwykłą moc. Bawi, wzrusza i pociesza, wie o najskrytszych tajemnicach i marzeniach.  

          Aby uczcić swego wiernego „przyjaciela”, 24 listopada uczniowie klasy II przynieśli je do szkoły i  przedstawili. W tym wyjątkowym dniu ulubione pluszaki mogły siedzieć na ławce i pomagać dzieciom w nauce.

          Tekst i zdjęcia: Anna Ćwiek

        • Dzień Pluszowego Misia w młodszym oddziale przedszkolnym

          24.11.2023

          Pluszowy miś to najlepszy przyjaciel każdego dziecka, maskotka na dobre i złe chwile... Z tej okazji przedszkolaki z młodszego oddziału przedszkolnego uczestniczyły w obchodach "Światowego Dnia Pluszowego Misia".

          Każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoją przytulanką. W tym dniu przedszkolaków czekało wiele atrakcji. Zostały zaproszone do wspólnej zabawy ze swoimi misiami, uczestniczyły w zabawie "Nakarm misia", grały w karty poszukując części wspólnej oraz wykonały pracę plastyczną. Dzień został zakończony sesją zdjęciową. Na pamiątkę dzieci dostały medal "Przyjaciel misia".

          Ten wyjątkowy dzień był pełen uśmiechu i świetnej zabawy.

          Tekst i zdjęcia: Magdalena Staszałek

        • Wyniki konkursu literackiego - Rymowanka

          23.11.2023

          Zadaniem uczestników konkursu było ułożenie rymowanki na temat ulubionej postaci z bajek. Wszystkim uczestnikom dziękujemy i gratulujemy talentów literackich.


          Wyniki konkursu


          W kategorii klas I-III

          I miejsce Aleksandra Pacholczak, Michalina Zielińska

          II miejsce Oliwia Duch, Zuzanna  Gruza

          III miejsce Zofia Siarno

          Wyróżnienie otrzymują: Małgorzata Jankowska, Maja Janusz


          W Kategorii klas IV-VIII

          I miejsce Marta Ślusarska

          II miejsce Wiktoria Wasilewska

          III Wojciech Różycki

          Tekst i zdjęcia: Iwona Żelechowska

        • Jesteśmy już uczniami

          23.11.2023

          ​​​​​

            W dniu 22 listopada 2023r. uczniowie klasy pierwszej Publicznej Szkoły Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego we Wrociszewie przystąpili do projektu finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ,, Mała książka – wielki człowiek''. Jego celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci w różnych grupach wiekowych. Jednym z elementów tego projektu jest działanie na rzecz najmłodszych uczniów, którzy dopiero zaczynają naukę w szkole. W celu realizacji tego założenia, uczniom przekazane zostały książki ,,Wnuczka antykwariusza'', oraz broszurki dla rodziców. Broszurki są poradnikiem dla rodziców i opiekunów, mówiącym o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania. Była to również okazja do włączenia uczniów do szkolnej biblioteki. Dla naszych pierwszoklasistów było to duże przeżycie, ponieważ niektórzy z nich pierwszy raz spotkali się z panią bibliotekarką. Chociaż jeszcze nie wszyscy potrafią samodzielnie czytać, chętnie wypożyczają swoje pierwsze książeczki.

            Mówiąc o pierwszakach, warto wspomnieć, że 12 października zostali pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły. Właśnie w tym dniu odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia. Dzieci pięknie zaprezentowały swoje umiejętności, udowadniając, że zasługują na miano prawdziwego ucznia. Uczniowie usłyszeli również wiele miłych słów od Pani Burmistrz Teresy Knyzio i Pana Jacka Gawrońskiego, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. Teraz przed pierwszakami stoją nowe wyzwania. Jesteśmy jednak pewni, że będą dzielnie pokonywać wszystkie trudności i z zapałem zdobywać wiedzę.

                                

          ​​​​​​​Renata Biedrzycka

    • Kontakty

      • Publiczna Szkoła Podstawow im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego we Wrociszewie
      • (+48) 667-13-97
      • Wrociszew 20 05-660 Warka Poland
    • Logowanie

  • Łukasz Kalinowski
    Inspektor Ochrony Danych

    lukasz.kalinowski@cbi24.pl
    kom: + 48 575-002-192