Międzypokoleniowe zajęcia kulinarne w starszym oddziale przedszkolnym
w ramach projektu "Bawimy się razem z sąsiadami".
Tekst i zdjęcia: Renata Miniewska
Międzypokoleniowe zajęcia kulinarne w starszym oddziale przedszkolnym
w ramach projektu "Bawimy się razem z sąsiadami".
Tekst i zdjęcia: Renata Miniewska
Nowa galeria Dzień Jabłka w starszym oddziale przedszkolnym została dodana do albumu fotograficznego
Dzieci ze starszego oddziału przedszkolnego wzięły udział w zajęciach z okazji „Światowego Dnia Jabłek”. Przedszkolaki dowiedziały się, jakie są właściwości jabłek, jak się je uprawia, dlaczego powinno się je jeść ze skórką, a także, jak ważne jest to, by przed zjedzeniem jabłka zawsze go umyć. Wykonały tematyczną pracę plastyczną, dochodząc do wspólnego wniosku, że jabłka tak naprawdę nie są jednokolorowe lecz mają barwy jesieni.
Wykorzystując słoneczną jesienną pogodę dzieci wybrały się na spacer do pobliskiego sadu.
Tekst i zdjęcia: Renata Miniewska
28 września przedszkolaki z młodszego oddziału przedszkolnego świętowały DZIEŃ JABŁKA.
Celem zajęć i wspólnej zabawy była integracja wszystkich dzieci oraz zachęcanie ich do spożywania owoców, a w szczególności jabłek i to pod różnymi postaciami z powodu walorów zdrowotnych i odżywczych.
Tego dnia dzieci wzięły udział w jabłkowym torze przeszkód oraz wykleiły plasteliną kształt jabłuszka. Na pamiątkę obchodzonego święta dostały medal.
Tekst i zdjęcia: Magdalena Staszałek
Nowa galeria Dzień Języków Obcych została dodana do albumu fotograficznego
Europejski Dzień Języków Obcych obchodzony jest 26 września każdego roku. Inicjatywę tę w 2001r. zapoczątkowała Rada Europy i Komisja Europejska. Obchody tego dnia to niejako apel o podejmowanie nauki języków obcych niezależnie od wieku uczących się czy formy kształcenia. Rada Europy w przekonaniu, że różnorodność językowa stanowi narzędzie, dzięki któremu możliwe jest osiągnięcie większego wzajemnego zrozumienia pomiędzy poszczególnymi kulturami, oraz że różnorodność językowa stanowi kluczowy czynnik bogatego dziedzictwa kulturowego naszego kontynentu podejmuje działania mające na celu promowanie wielojęzyczności.
Takie działania podejmują również nauczyciele języków obcych w PSP we Wrociszewie.
Zachęciliśmy uczniów klas IV-VIII do aktywnego uczestniczenia w wydarzeniu. W tym roku postawiliśmy na zabawę i integrację. Uczniowie mieli za zadanie jak najlepiej przedstawić wylosowany kraj. Klasa IV prezentowała Hiszpanię, IV Niemcy, VI Włoch, VII Francję, VIIIa Holandię, a VIIIb Anglię. Uczniowie przygotowali fantastyczne stoiska ozdobione flagami, słówkami, symbolami danego kraju. Z pomocą rodziców, którym bardzo dziękujemy za zaangażowanie, przygotowali tradycyjne potrawy. Smakołyków było co nie miara: naleśniki, kanapki z masłem orzechowym, koreczki serowe, bagietki, kiełbaski, sałatka, mini pizza, ciasta, babeczki i churrosy. Uczniowie prezentowali w tym dniu tradycyjne stroje, a czas umilała nam piękna włoska muzyka.
Tekst i zdjęcia: Edyta Ofiara
Akcja polega na przekazywaniu Talenciaków (specjalnych kuponów) na rzecz szkoły.
Talenciaki można odbierać we wszystkich sklepach stacjonarnych Lidl za każde 50 zł wydane na zakupy zawierające minimum jeden owoc lub warzywo.
Talenciaki można aktywować na stronie lidl.pl/Szkoly, wykorzystując kod numeryczny lub skanując z nich unikalny kod QR.
Można też przynieść Talenciaki bezpośrednio do szkoły i wrzucić do specjalnego pudełka bez aktywacji.
Klienci będą mogli otrzymać Talenciaki za zakupy w sklepach Lidl od 5.09.2022 do 13.11.2022. Talenciaki będzie można jeszcze przekazać szkole do 20.11.2022, po tym terminie nie będzie już możliwości przekazania Talenciaków.
Szkoła będzie mogła wymienić przypisane Talenciaki na nagrody do 18.12.2022.
Zachęcamy rodziców i mieszkańców Wrociszewa do wspierania naszej Szkoly podczas zakupów w Lidlu.
Nowa galeria Quest "Wareckie legendy" została dodana do albumu fotograficznego
Wrociszewscy turyści na trasie questu.
23 września 2022r. uczniowie klas 2 i 3 Publicznej Szkoły Podstawowej we Wrociszewie udali się do Warki, aby poznać historię naszego starego grodu. Trasę questu „Wareckie legendy” rozpoczęli na rynku miasta. Następnie podziwiali panoramę doliny Pilicy z zasłyszaną legendą mówiącą o brzmiących w głębinach wód dzwonach dawnej świątyni. Usłyszeli o papieżu Klemensie VIII, którego wareckie piwo „uratowało” od śmierci. Dowiedzieli się o siłaczu Ciołku, który przenosił dzwony i podnosił drewniane budowle. Przeszli obok najstarszej świątyni, „farą” nazywanej. Udali się do starej studni „Dziekanki”, która ponoć pijących zatrzymywała w Warce. „Schodami do nieba” wrócili na rynek, aby odgadnąć hasło questu i odrysować herb miasta. A wszystko przeplatane zgadywankami, legendami i ciekawostkami. Opiekunowie, dbając, by było nie tylko dla „ducha”, ale i dla „ciała” zaprosili małych turystów na słodkości, które pokrzepiły nadwątlone siły. Z uśmiechem i zadowoleniem wrócili do szkoły.
Tekst: Mariola Bienias
Zdjęcia: Renata Biedrzycka
23 września przedszkolaki z młodszego oddziału przedszkolnego obchodziły Dzień Spadającego Liścia. Pomysłodawcą Dnia Spadającego Liścia jest Jerzy Szewczyk, który słusznie zauważył, że jesienią brakuje wesołych, optymistycznych świąt.
Tego dnia dzieci wykonały pracę plastyczną - wydzierankę "Jesienny liść". Na pamiątkę dostały naklejki z Panią Jesień.
23 września nie należy ze łzami żegnać lata, ale radośnie powitać nową porę roku.
Tekst i zdjęcia: M. Staszałek
Nowa galeria Rajd PTTK została dodana do albumu fotograficznego
W dniach 17-18 września 2022r. warecki Oddział PTTK im. Wiktora Krawczyka zaprosił młodych i starszych turystów na szlak 52. Rajdu Pieszego Południowego Mazowsza. Na starcie pojawiło się prawie 140 uczestników z sześciu szkół. Dwoma autokarami dojechali do wsi Grzegorzewice. Tam, oczekiwali już turyści ze szkół z Wrociszewa i Michałowa. Wspólnie wyruszyli na trasę pieszą wśród sadów i przydrożnych drzew, by po prawie sześciu kilometrach dotrzeć do wsi Nowe Biskupice. Wsi, która w swojej ciekawej historii nosiła nazwę: Błogodatnoje. Po upadku powstania styczniowego, w którym okoliczni mieszkańcy brali czynny udział, wieś zmieniła nazwę, a na jej terenach osiedlani byli młodzi, rosyjscy żołnierze. Z czasem pojawiła się potrzeba pobudowania świątyni prawosławnej- cerkwi, by mieszkańcy, którzy byli wyznania prawosławnego, mieli gdzie przyjmować batriuszkę (duchownego). Początkowo modlitwy odbywały się w prywatnym domu. Później podjęto decyzję o powstaniu świątyni. Była to niezwykła, drewniana budowla. Posiadała 5 wieżyczek, zwieńczonych kopułami oraz dzwonnicę, której szczyt zakończony był hełmem. Budowniczymi byli okoliczni mieszkańcy. W 1944r., w okresie walk na przyczółku warecko-magnuszewskim, cerkiew została częściowo uszkodzona. Kres świątyni przyniosły powojenne przesiedlenia prawosławnej ludności do Rosji. W 1958r. świątynia została zamknięta. Nie ma pewnych danych dotyczących samej budowli. Jedni twierdzą, że została rozebrana, inni, że spłonęła w niewyjaśnionych okolicznościach.
Po chwili zadumy turyści ruszyli do widocznego już budynku PSP Wrociszew. Tam czekały na turystów mamy uczniów z przygotowanymi ciastami, skrzynkami jabłek, gruszek, śliwek, a nawet pomidorów. Posileni smacznymi słodkościami ruszyli do ogniska, by w miłej atmosferze zjeść smaczną kiełbaskę. Ale i z tą przyjemnością należało się spieszyć, bo przy bramie stał już ze swoimi pięknymi, potężnymi końmi oraz wozem dziadek jednego z uczniów, Janusz Myśliborski. Wszyscy chętni uczestniczyli w przejażdżce po najbliższej okolicy. Emocje jeszcze nie zdążyły opaść, gdy z wyciem syren na plac szkolny zajechali druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej z Grzegorzewic. Zachwytom, zdjęciom i przymierzaniu strojów nie było końca. Na szczęście druhowie mogli poświęcić turystom dużo czasu, nie musieli jechać do pożaru. Przyszedł czas na rozkładanie „legowisk” w gościnnych progach szkoły, spokojne gry i zabawy integracyjne. Noc minęła szybko.
Ranek zastał wszystkich w doborowych humorach. Śniadanie, z serwowaną przez opiekunów, ciepłą herbatą minęło szybko. Uczestnicy rozpoczęli pakowanie śpiworów i karimat. Następnie udali się na mszę świętą w pobliskim kościele pw. św. Małgorzaty. Ksiądz Adam Ostrowski powitał uczestników rajdu ciesząc się tak liczną grupą młodych „owieczek”.Turyści wyruszyli w trasę do PSP w Michałowie. Trasa minęła nadzwyczaj szybko. W czasie drogi uczestnicy przemieszczali się trasą gry terenowej ciągnącej się wzdłuż przydrożnych kapliczek i krzyży. Na każdym przystanku czekała na piechurów ciekawa zagadka i zadanie do wykonania. Uczestnicy z zachwytem i niezapomnianą radością pokonywali kolejne jej etapy, by z zadowoleniem, po rozwiązaniu hasła, dotrzeć do szkoły. I tu również na uczestników czekali niezastąpieni rodzice ze stołami pełnymi smacznych słodkości.
Po poczęstunku nadszedł czas na zakończenie rajdu. Spotkali się na boisku szkolnym, gdzie po raz kolejny przywitała turystów prezes oddziału, Marzena Jankowska. Podziękowała za wspaniały, aktywny udział w rajdzie i miłą atmosferę. Wręczyła nowym członkom Oddziału legitymacje i powitała w turystycznej braci. Przekazała drużynom pamiątkowe dyplomy uczestnictwa oraz piłki, by wolny czas spędzać aktywnie na boiskach szkolnych i podwórkach.
Opiekun SKKT Mariola Bienias
20 września dzieci z młodszego oddziału przedszkolnego obchodziły Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka.
Święto zostało ustanowione Uchwałą Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 13 września 2013 roku, aby podkreślić znaczenie edukacji przedszkolnej.
Z tej okazji, dzieci z naszego oddziału wykonały kretywną pracę plastyczną, uczestniczyły w grach i zabawach, a na zakończenie zostały Im wręczone pamiątkowe medale.
Zdjęcia i tekst: Magdalena Staszałek
15 września dzieci z młodszego oddziału przedszkolnego obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto, które ma na celu pobudzanie kreatywności, pomysłowości, talentu i odwagi w pokonywaniu trudności.
Tego dnia dzieci ubrane były w ubranka wypełnione kolorowymi kropkami. Przedszkolaki dostrzegły kropki tam, gdzie wcześniej nikt na nie nie zwracał uwagi. Okazało się, że towarzyszą nam one w codziennym życiu. Mogą zdobić kapelusz muchomorka, baloniki oraz dyplomy, które dzieci dostały na pamiątkę święta.
Przedszkolaki wykonały pamiątkowe zdjęcia w "kropkowej" fotobudce.
Zdjęcia i tekst: Magdalena Staszałek
Nowa galeria Z wizytą u Generała została dodana do albumu fotograficznego
W dniu 7 września uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami udali się do Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. Wycieczka była sfinansowana przez Stowarzyszenie W.A.R.K.A.
Przewodnicy grup w sposób ciekawy i interesujący przedstawili życiorys Kazimierza Pułaskiego i sztukę muzealną. Nie zabrakło również ciekawostek na temat malowniczego parku, który otacza muzeum. Na koniec wycieczki zostało zorganizowane ognisko i pyszny poczęstunek. Nie zabrakło wspólnej zabawy i rozrywek dzięki grupie animatorek, które uświetniły wolny czas.
Przeżycia i emocje, które towarzyszyły uczniom podczas wycieczki na pewno wpłyną na trwałość zdobytej wiedzy i realizację edukacji regionalnej.
Tekst: Anita Ślęza
Zdjęcia: Anita Ślęza, Anna Szczęsna-Różycka
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023
odbędzie się 1 września 2022 roku o godzinie 9:00
na sali gimnastycznej (w przypadku sprzyjającej pogody na placu szkolnym).
Serdecznie zapraszamy rodziców dzieci młodszego oddziału przedszkolnego na pierwsze zebranie organizacyjne w czwartek 25 sierpnia o godz. 8:00.
Liczymy na Państwa obecność.
Nowa galeria Zakończenie Roku Szkolnego 2021/2022 została dodana do albumu fotograficznego
UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE
ROKU SZKOLNEGO 2021/2022
ODBĘDZIE SIĘ W PIĄTEK O GODZ. 9:00
Nowa galeria Wycieczka do Magicznych Ogrodów została dodana do albumu fotograficznego
Pierwszoklasiści w rodzinnym mini-zoo.
20 czerwca, w ostatnim tygodniu roku szkolnego, uczniowie klasy 1 Publicznej Szkoły Podstawowej we Wrociszewie udali się go państwa Jaskułów, którzy prowadzą firmę AMADYNA-ZOO-EGZOTYKA w Nowych Biskupicach. Uczniowie po krótkim spacerze dotarli do gospodarstwa, gdzie zwierzęta domowe i egzotyczne tworzą z mieszkańcami wspaniałą symbiozę, gdzie przeplata się codzienność z niezwykłością zwierząt tam przebywających. Na każdym kroku zauważalne egzotyczne zwierzęta, dźwięki przez nie wydawane, niespotykana więź z ludźmi, którzy nimi się opiekują. Każde zwierzę: ptak, ssak, gad, czy płaz ma swoją naturę, jak człowiek. Ma swoje sympatie i antypatie, ma lepsze i gorsze dni. A nasza przewodniczka, p. Ania wśród nich jak czarodziejka. Opowiada o zwierzętach z niezwykła czułością, szacunkiem i estymą. A wszystko oparte na przeogromnej wiedzy i wieloletniej praktyce. Zwierzęta w domu państwa Jaskułów są na prawach mieszkańców, dzieci, którym trzeba dać nie tylko jeść i pić, ale i wychować. Nauczyć jeść, przyzwyczaić do ludzi, „tłumaczyć’ właściwe i niewłaściwe zachowania. Piękne papugi, kanarki, gekony, świnki morskie, króliki, węże, kury, gołębie, rybki, patyczaki ... Trudno wszystkie wymienić, a tym bardziej zapamiętać po jednej, krótkiej wizycie. Krótkiej? Tylko trzygodzinnej. Czas, w czarownym miejscu, mija szybko. Dzięki p. Ani zobaczyliśmy jak i czym karmi się zwierzęta, poznaliśmy sposób rozmnażania tajemniczych gekonów, mogliśmy dotknąć niezwykłych zwierząt. Atmosfera tego domu, ludzi i zwierząt, pozostanie długo w sercach uczestników wyprawy. Na zakończenie mieli możliwość upieczenia kiełbasek w ogrodzie, gdzie rosną najróżniejsze drzewa, krzewy i rośliny, a w oddali stoją ule z niezwykle pracowitymi mieszkankami. Wyprawa była nie tylko niezwykła ze względu na egzotyczne zwierzęta, ale i na niezwykłą atmosferę panująca w tym domu, wśród ich mieszkańców.
Bardzo dziękujemy p. Wojciechowi i p. Annie za przyjęcie uczniów i przekazanie ogromnej wiedzy dotyczącej zwierząt.
M. Bienias PSP Wrociszew
Nowa galeria Wycieczka do mini zoo została dodana do albumu fotograficznego
Nowa galeria 1 Warecka Olimpiada Biegowa dla dzieci i młodzieży została dodana do albumu fotograficznego
Łukasz Kalinowski
Inspektor Ochrony Danych
lukasz.kalinowski@cbi24.pl
kom: + 48 575-002-192
Powered by aSc EduPage