• UWAGA!

     21.05.2021

      

     MAZOWIECKI URZĄD WOJEWÓDZKI W WARSZAWIE

     RZECZNIK PRASOWY

     WOJEWODY MAZOWIECKIEGO

     tel: 22 695 60 63    fax: 22 695 62 50

     e-mail: rzecznik@mazowieckie.pl

      

      

     KOMUNIKAT PRASOWY, 14 maja 2021 r.

     ___________________________________________________________________________

      

     Kolejne przypadki wścieklizny u lisów wolno żyjących na terenie województwa mazowieckiego

     13 maja br. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 18. przypadku wścieklizny u lisa na terenie województwa mazowieckiego w 2021 r. Przypadek ten stwierdzono powiecie otwockim - w miejscowości Zabieżki/Augustówka, gm. Kołbiel. W dniach 14 – 21 maja planowane jest przeprowadzenie szczepienia ochronnego lisów wolno żyjących w strefie ochronnej.

     Na terenie Mazowsza pojawia się coraz więcej przypadków wścieklizny u lisów. Przypominam, że to bardzo groźna i prawie zawsze śmiertelna choroba. Dlatego apeluję o szczególną ostrożność, unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami oraz o przestrzeganie zakazów i nakazów obowiązujących na terenach zagrożonych wścieklizną. Proszę również pamiętać o bezpieczeństwie naszych zwierząt; szczepienie psów jest obowiązkowe, ale zaleca się szczepić również koty - powiedział Wojewoda Mazowiecki.

     Przypadki wystąpienia wścieklizny w województwie mazowieckim

     Pierwszy przypadek wścieklizny został potwierdzony u lisa 15 stycznia br. w miejscowości Izabela (gm. Wiązowna, pow. otwocki). 29 stycznia br. został potwierdzony drugi przypadek wścieklizny u lisa w miejscowości Kołbiel (gm. Kołbiel, pow. otwocki). 12 lutego br. potwierdzono trzeci przypadek wścieklizny u lisa w miejscowości Zakręt (gm. Wiązowna, pow. otwocki). 19 marca br. potwierdzono czwarty przypadek wścieklizny u lisa w miejscowości Dębe Wielkie (gmina Dębe Wielkie, pow. miński). 26 marca br. wykryto piąty i szósty przypadek wścieklizny u lisa – w miejscowości Malcanów (gm. Wiązowna, pow. otwocki) oraz u lisa w miejscowości Zabieżki (gm. Celestynów, pow. otwocki). 13 kwietnia br. wykryto siódmy, ósmy, dziewiąty i dziesiąty przypadek wścieklizny u lisa w powiecie otwockim,  w miejscowościach: Ponurzyca, Sufczyn, Malcanów i Lasek. 13 kwietnia br. wykryto również jedenasty przypadek wścieklizny u lisa w miejscowości Wola Władysławowska (gm. Garwolin, powiat garwoliński).

     23 kwietnia br. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informował o wykryciu dwunastego, trzynastego i czternastego przypadku wścieklizny u lisa na terenie województwa mazowieckiego w 2021 r. Przypadki te stwierdzono na terenie powiatów: garwolińskiego – w miejscowości Wola Starogrodzka, gm. Parysów oraz otwockiego – w miejscowości Rudnik, gm. Osieck i w miejscowości Gadka, gm. Kołbiel.

     4 maja br. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu piętnastego, szesnastego i siedemnastego przypadku wścieklizny u lisa na terenie województwa mazowieckiego w 2021 r. Przypadki te stwierdzono na terenie powiatów: otwockiego – w miejscowości Mlądz, gm. Otwock (15. przypadek) i garwolińskiego – w miejscowości Wola Rębkowska, gm. Garwolin (16. i 17. przypadek).

     Rozporządzenie Wojewody Mazowieckiego

     27 kwietnia 2021 r. Wojewoda Mazowiecki wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt na terenie powiatu otwockiego, mińskiego, garwolińskiego i miasta stołecznego Warszawy. Szczegóły: https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/rozporzadzenie-wojewody-mazowieckiego-w-sprawie-zwalczania-wscieklizny-zwierzat-na-terenie-powiatu-otwockiego-minskiego-garwolinskiego-i-miasta-stolecznego-warszawy

     Akcja szczepienia lisów (14 - 21 maja)

     W związku z występowaniem wścieklizny na Mazowszu ponownie zostanie przeprowadzona akcja szczepienia lisów. Należy pamiętać, że lis podejmuje tylko taką szczepionkę, która nie była dotknięta przez człowieka. Po wyłożeniu szczepionki przez 14 dni psy należy prowadzić na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach. Szczepienie lisów odbędzie się: w następujących powiatach: powiat białobrzeski, powiat garwoliński, powiat grójecki, powiat kozienicki, powiat miński, powiat nowodworski, powiat legionowski, powiat otwocki, powiat piaseczyński, powiat pruszkowski, powiat grodziski, powiat pułtuski, m. st. Warszawa, powiat wołomiński, powiat warszawski zachodni, powiat wyszkowski.

     Akcja Zaszczep pupila, to tylko chwila

     Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie już na początku grudnia 2020 r. propagował akcję Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii „Zaszczep pupila, to tylko chwila”, promującą obowiązkowe szczepienia psów przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego. W Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Wskazane są również szczepienia kotów. Szczepień psów i kotów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt.

     Brak szczepienia psa jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.

     Więcej informacji o akcji znajduje się na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii: https://www.wiw.mazowsze.pl/index.php/component/content/article/7-glowna/80-zaszczep-pupila-to-tylko-chwila

      

      

     Zespół Prasowy Wojewody Mazowieckiego

      

      

    • Wareccy turyści na rycerskim szlaku.

     17.05.2021

      

          15 maja 2021r. odbył się już 56 Zlot Turystów „Kwitnące jabłonie”. Warecki Oddział PTTK im. Wiktora Krawczyka po raz kolejny zaprosił dzieci, młodzież i miłośników wędrowania na trasę. Po długim  okresie pandemii z radością na szlak wyruszyli turyści z: Nowej Wsi, Wrociszewa, Michałowa, Ostrołęki, Sułkowic, Watraszewa i wareckiej „jedynki”. Tym razem drużyny, które przybrały nazwy książąt: Siemowit, Trojden, Bolesław, czy tez Janusz z chorągwiami w ręku przeszły ulicami 700-letniego grodu i dotarli do ratusza. Tam oczekiwała na turystów p. burmistrz, Teresa Knyzio. Serdecznie przywitała piechurów. Nowym członkom PTTK wręczyła legitymacje i przekazała pełne kosze wspaniałych słodkości dla pokrzepienia ciała i ducha. Turyści odśpiewali na rynku hymn Warki.

          Zwartą grupą ruszyli ulicami grodu w kierunku Starej Warki. Tam, na pięknej polance, zasiedli do  zasłużonego odpoczynku. Opiekunowie zagaili krótką historię grodziska, która sięga czasów pogańskich. Książe Siemowit sprowadził do starego grodu, który w ówczesnych czasach stanowił duży ośrodek książęcy, ojców Dominikanów. Gdy koryto Pilicy przesunęło się gród i klasztor przeniesiono na obszary obecnego miasta. W 1321r. książę Trojden I potwierdził nadanie praw miejskich Warce.

          Turyści wyruszyli na kolejny etap wędrówki. Z ogromną radością zauważali wśród mijanych ludzi oznaki sympatii i zainteresowania. Dotarli do wsi Pilica, gdzie czekali na nich mieszkańcy miejscowości. Ognisko zachęcająco płonęło. Czekał piękny teren z wiejską siłownią i placem zabaw, drewnianą wiatką i ogrodzony, stwarzający ogromne bezpieczeństwo, plac. Pierwsze kroki skierowali do ogniska. Widelce z kiełbasami zawisły nad językami ognia. Gdy turyści zaspokoili pierwszy głód i wykorzystali wspaniały sprzęt do wspólnej zabawy zainteresowali się kamieniem, który stał obok ogromnego, również wiekowego, dębu szypułkowego. Dąb ten, pomnik przyrody, nosi imię Franciszek, od wielkiego i utalentowanego Franciszka Lessela, kompozytora oraz pianisty żyjącego i pochowanego w tych regionach. 

          Najciekawszym jednak punktem ostatniego etapu rajdu była prezentacja grupy rekonstrukcji historycznej. Jej członkowie, w czternastowiecznych strojach, ciekawie opowiedzieli o historii Warki. Pokazali ówczesną broń i sposób walki. Turyści mieli możliwość uczestniczyć w zainscenizowanych bitwach, włożyć elementy stroju i dotknąć broni. 

          Współcześni „rycerze” wybijali, z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu, monety z Trojdenem w awersie i symbolem 700-lecia Warki w rewersie. 

          Czas szybko mija, zwłaszcza w miłym towarzystwie i przyjaznym miejscu. Nadeszła chwila podsumowania. Turyści z Wrociszewa zaprezentowali kolejną, mało znaną piosenkę o Warce, wykonywaną przez zespół „Dziekanka” pt. „W naszej Warce”. Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy i piłki. Gościem honorowym ostatniego etapu rajdu był Andrzej Zaręba, dyrektor Jednostki Kultury Dworek na Długiej. 

          Tegoroczny rajd odbył się dzięki wsparciu Urzędu Miasta Warki, Jednostki Kultury Dworek na Długiej i zaangażowaniu społeczności wsi Pilica.  

          Wszystko co dobre i miłe zawsze szybko kończy się. Czekały na uczestników autokary, które odwiozły turystów do Warki.

     Z turystycznym pozdrowieniem…                       

      

     Tekst i zdjęcia Mariola Bienias

   • Tydzień ulgi 17-21 maja
    • Tydzień ulgi 17-21 maja

     17.05.2021

      

     Informujemy, iż nasza placówka  w piątek przystąpiła do akcji Katedry Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego -                          

     Tydzień ulgi 17-21 maja.

      

     Jest to tydzień bez sprawdzianów, odpytywania, kartkówek itp. Skupiamy się na budowaniu relacji.

      

      

     p. Iwona Żelechowska

     p. Anna Szczęsna-Różycka

    • Pokaz Eko Mody

     12.05.2021

          

          22 kwietnia 2021 odbył się Pokaz Eko Mody połączony z konkursem na najbardziej pomysłowy strój w ramach realizacji projektu Moje miejsce na Ziemi Środowisko ponad wszystko sfinansowanego ze środków Fundacji Orlen.

     Dzieci z oddziałów przedszkolnych zaprezentowały swoje oryginalne stroje, które wykonały wspólnie z rodzicami w domu na wybiegu w sali gimnastycznej. Pojawiły się przepiękne, wieczorowe suknie, kostiumy kosmonautów oraz inne cudowne kreacje, a wszystko wykonane z gazet, folii, butelek i kubeczków plastikowych, papieru, folii bąbelkowej, pudełek tekturowych oraz szarego papieru. Ciekawym dodatkiem były oryginalne nakrycia głowy oraz biżuteria z surowców wtórnych.

     Z kolei dzieci z klas 1-8 wystąpiły w Pokazie Eko Mody zdalnie. Przesłali zdjęcia w ekologicznych strojach do wychowawców.

     Wszyscy prezentowali się wspaniale i wyłonienie zwycięzców było nie lada wyzwaniem.

      

      

     W kategorii oddziały przedszkolne:

      

     1 miejsce

     Maria Kalinowska - odział przedszkolny młodszy

      

     2 miejsca

     Maria Bobolecka - oddział przedszkolny młodszy

     Kacper Makiela - oddział przedszkolny młodszy

      

     3 miejsca

     Patrycja Zdrojek - odział przedszkolny młodszy

     Alicja Szczepaniak - oddział przedszkolny starszy

      

      

      

     W kategorii klas 1-8:

      

     1 miejsce

     Wiktoria Wasilewska - kl. 3

     Dziewczyny z kl.VIa - Urszula Polesiak, Aleksandra Trzepaczyńska, Weronika Sęk

      

     2 miejsca

     Maja Lenarczyk - kl. 3

     Julia Lenarczyk - kl. 4

      

     3 miejsca

     Aleksandra Kiliańska - kl. 3

     Kacper Lenarczyk - kl. 4

      

     Przyznano również wyróżnienia. Każdy uczestnik Pokazu Mody otrzymał dyplom za udział, zwycięscy i wyróżnieni otrzymali nagrody.

      

     Maria Kalinowska - 1 miejsce w kategorii oddziały przedszkolne

      

     Maria Bobolecka - 2 miejsce w kategorii oddziały przedszkolne

      

     Kacper Makieła - 2 miejsce w kategorii oddziały przedszkolne

      

     Patrycja Zdrojek - 3 miejsce w kategorii oddziały przedszkolne

      

     Alicja Szczepaniak - 3 miejsce w kategorii oddziały przedszkolne

      

     Wiktoria Wasilewska kl. III - 1 miejsce w kategorii klas 1-8

      

     Uczennice klasy VIa: Urszula Polesiak, Aleksandra Trzepaczyńska, Weronika Sęk

     -  1 miejsce w kategorii klas 1-8

      

     Maja Lenarczyk kl. III - 2 miejsce w kategorii klas 1-8

      

     Julia Lenarczyk kl. IV - 2 miejsce w kategorii klas 1-8

      

     Aleksandra Kiliańska kl. III - 3 miejsce w kategorii klas 1-8

      

     Kacper Lenarczyk kl. IV - 3 miejsce w kategorii klas 1-8

      

    • Internet a koncentracja uwagi ucznia

     11.05.2021

     Przy wszystkich pozytywach Internetu warto zwrócić uwagę na jego negatywne skutki związane z funkcjonowaniem umysłu uczniów. Okazuje się, że przebywanie w sieci ma swoje niepokojące konsekwencje. Jedna z nich dotyczy koncentracji uwagi młodych ludzi, bez której trudno myśleć o przyswajaniu wiedzy czy głębszym przetwarzaniu informacji. Uwaga jest sceną umysłu, na której toczą się procesy poznawcze człowieka. Przeładowanie tej sceny powoduje chaos.   

     Narzekanie na młode pokolenie jest stare, jak świat. W gruncie rzeczy kolejne pokolenia pod wieloma względami są do siebie podobne. Dla przykładu buntowanie się przeciwko starszym i tworzenie kontrkultury, widać w świecie zachodnim we wszystkich pokoleniach po drugiej wojnie  Zmienia się tylko sposób przejawiania się buntu. Kiedyś był ruch hipisowski, potem punkowy, potem hip-hopowy i inne. Jednak ta naturalna tendencja uległa załamaniu w XXI wieku, kiedy dojrzewać zaczęło pokolenie urodzone w roku 1995 i później. Umownie przyjmujemy właśnie ten rok jako początek kolejnego pokolenia, ponieważ w tym czasie upowszechniły się na świecie smartfony (przynajmniej tym zachodnim). Dzieci zyskały dostęp do tego sprzętu praktycznie od kołyski. Przesuwanie ekranu, granie, włączanie muzyki stały się naturalną aktywnością dzieci i młodzieży. Po 2000 roku zaczęły upowszechniać się media społecznościowe, które szczególnie silnie zabiegały o czas i uwagę młodych ludzi i nie tylko.

     Aby zwyciężyć w tym wyścigu, konieczne jest atakowanie coraz większą ilością bodźców. Sztaby psychologów i specjalistów od marketingu pracują nad tworzeniem przekazów, które aresztują uwagę ludzi, zwłaszcza młodych. Świat Internetu jest jednym z głównych powodów ukształtowania się zupełnie innego pokolenia zwanego właśnie pokoleniem internetowym, w skrócie iGen (iGeneracja). Taki też tytuł nosi wydana kilka lat temu książka amerykańskiej badaczki Jean M. Twenge, która zebrała bardzo wiele badań na temat funkcjonowania młodych ludzi urodzonych po 1995 roku. Jedną z istotnych i naprawdę odróżniających charakterystyk tego pokolenia jest znacznie mniejsza skłonność do buntowania się przeciwko starszemu pokoleniu w porównaniu z poprzednikami. Inna różnica dotyczy poziomu tolerancji. Okazuje się, że iGen jest bardziej tolerancyjne niż wcześniejsze pokolenia. Jest też mniej samodzielne. Młodzi ludzie wychowani w świecie Internetu są mniej chętni do opuszczania domu rodzinnego i mieszkania samodzielnie. Są też generalnie słabiej przygotowani do dorosłego życia. Oczywiście opisane różnice mają charakter statystyczny, co oznacza prawidłowości obserwowane w dużych grupach, a nie u każdego młodego człowieka z osobna. Jeszcze jedna ważna różnica między pokoleniem iGen, a wcześniejszymi dotyczy koncentracji uwagi.

     Deficyty uwagi

     Intensywna aktywność w sieci polegająca na częstym przeskakiwaniu z ekranu na ekran, ze strony na stronę, bez wątpienia sprzyja wykształceniu się zdolności szybkiego przerzucania uwagi. Prawdopodobnie wielu nauczycieli jest pod wrażeniem szybkości przemieszczania się w sieci przez uczniów. Problem polega jednak na tym, że przerzutności uwagi towarzyszy płytkie przetwarzanie. Aby przetworzyć informację głębiej, potrzebny jest czas. Jeśli młody człowiek w ciągu kilku sekund jest w stanie odwiedzić kilka stron lub podstron, to z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że nie zastanowił się nad tym, co tam zobaczył. Nie przetworzył też innych informacji, jakie znalazły się na stronie. To z kolei prowadzi do mniej krytycznej analizy, a czasami zupełnie bezkrytycznego przyjęcia przekazywanych treści.

     Nowy rodzaj komunikacji

     W ostatnich latach zmienia się sposób komunikacji. Tekst zawierający treści do głębszego przetworzenia jest zastępowany obrazem. Facebook publikuje raporty pokazujące strukturę wpisów na swoim portalu. Wyróżnia 4 rodzaje wpisów: tekst, link, zdjęcie i materiał wideo. Na przestrzeni ostatnich lat widać wyraźny trend, coraz mniej wpisów stanowią treści, a coraz więcej zdjęcia i materiały wideo. Można ostrożnie powiedzieć, że wracamy powoli do kultury obrazkowej. Co więcej z roku na rok zamieszczane teksty są coraz krótsze, co także wiąże się z krótszym skupieniem na nich uwagi. W mediach społecznościowych jest szczególnie dużo młodych ludzi, a więc prezentowane prawidłowości jednoznacznie świadczą o coraz mniejszej koncentracji uwagi u uczniów. Bardzo podobna sytuacja ma miejsce w mediach informacyjnych. Informacje są na ogół ilustrowane zdjęciami, teksty są coraz krótsze. Na początku znajduje się informacja, ile czasu zajmie nam przeczytanie tego tekstu, a na końcu podziękowanie za jego przeczytanie. Możemy więc śmiało mówić o deficycie uwagi u młodych ludzi, a w pewnym stopniu także u dorosłych.

     Już niedługo dzisiejsi uczniowie wejdą w świat dorosłych ze swoimi przyzwyczajeniami i sposobem przetwarzania informacji. Korzystanie z Internetu jest jedną z głównych przyczyn zmian w sposobie funkcjonowania umysłu. Płytkie przetwarzanie informacji w konsekwencji prowadzi do mniejszej refleksyjności i osłabienia krytycznego myślenia. Szczególnie ten ostatni efekt niesie ze sobą bardzo negatywne konsekwencje dotyczące funkcjonowania dorosłego człowieka. Tacy ludzie podejmują mniej przemyślane decyzje w życiu. Dokonują mniej racjonalnych zakupów, wierzą w dziwne, atrakcyjnie zaprezentowane idee, ulegają sugestywnym politykom. Poza tym są znacznie bardziej podatni na manipulacje.

     Internetowy zdrowy rozsądek

     Co z tego wynika dla codziennego procesu nauczania? Z oczywistych powodów nie można wrócić do epoki przedinternetowej. Rozwój sieci spowodował niebywały wręcz postęp cywilizacyjny na całym świecie i są to fakty bezdyskusyjne. Chodzi o to, jak ograniczyć negatywne, uboczne skutki przebywania w sieci, szczególnie w dobie nauczania zdalnego.     

     Pierwsza, najogólniejsza sugestia dotyczy nagradzania wszelkich aktywności uczniów, które wymagają większego skupiania uwagi. Dotyczy to zarówno zajęć w klasie, jak i prac domowych. Dla przykładu uczeń, który opisał jakieś zagadnienie głębiej, wyraził swój sąd (nawet nie do końca trafny), powinien być wyżej oceniony niż uczeń, który zebrał w Internecie wiele powierzchownych informacji na dany temat.    

     Po drugie, warto zwracać uwagę na odpowiednią proporcję treści i formy wykonywanych zadań. Czasami uczniowie mają przygotować wystąpienie, wspomagając się na przykład programem PowerPoint. Ponieważ program ma wiele możliwości atrakcyjnej wizualizacji treści, niektórzy uczniowie starają się przygotować ładnie wyglądającą prezentację, poświęcając na to wiele czasu kosztem treści merytorycznych. Samo wystąpienie może być w takiej sytuacji mniej przemyślane. Narzucenie uczniowi oszczędnej formy prezentacji może skłaniać do większej koncentracji na istocie zagadnienia.

      

     Tekst pedagog szkolny Anna Różycka

    • Akademia z okazji Dnia Konstytucji 3 Maja

     30.04.2021

          

            Co roku w naszej szkole obchodzona jest Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Mimo, iż nie możemy spotkać się na apelu w szkole to klasa VII w sposób zdalny przygotowała montaż słowno-muzyczny chcąc w ten sposób przybliżyć uczniom naszej szkoły to ważne wydarzenie z historii naszego kraju.

      

     Serdecznie zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmiku.

      

      

     Osoba odpowiedzialna za przygotowanie: Agnieszka Załucka

    • Konstytucja 3 maja

     30.04.2021

      

     W tworzeniu Konstytucji 3 Maja udział brało wiele, mniej lub bardziej znanych osób. Tymi najważniejszymi, którzy przyczynili się do spisania zawartych w niej treści byli:

      

     • Stanisław August Poniatowski król Polski w latach 1764 do 1795.

     • Stanisław Małachowski marszałek Sejmu i Referendarz wielki koronny.

     • Adam Naruszewicz biskup łucki i smoleński, ceniony historyk, publicysta i poeta.

     • Antoni Barnaba Jabłonowski kasztelan krakowski.

     • Ignacy Potocki marszałek wielki litewski i inni.

      

     • Konstytucja 3 maja wprowadzała liczne zmiany w prawie. Najważniejsze z nich to trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Poza tym, nowa ustawa w znacznym stopniu ograniczała przywileje szlachty, zwłaszcza tej najbiedniejszej zwanej gołotą.

     • Dotychczas każdy pochodzenia szlacheckiego, mógł poprzez liberum veto zniweczyć wszelkie próby zmian w państwie. Możliwość takiego sprzeciwu wykorzystywały skrzętnie sąsiednie mocarstwa, opłacając zdrajców i hamując tym samym rozwój i próby reorganizacji s ustroju panującego w Polsce.

     • Innym zapisem, który budził w szlachcie sprzeciw, było nadanie praw mieszczanom. Od tej pory mogli oni posiadać majątki ziemskie i zajmować wszelkie, nawet najwyższe stanowiska w państwie. Mogli oni również uzyskać prawa szlacheckie ze wszystkimi przywilejami. Mieszczanie zyskali także głos w Sejmie, gdzie od tej pory zasiadali ich przedstawiciele. Poza mieszczanami również chłopi uzyskali większe prawa i objęci zostali opieką państwa.

     Szlachcie odebrano nie tylko prawo do liberum veto, ale także zakazano zawiązywania konfederacji oraz ograniczono siłę sejmików ziemskich. Nowa Konstytucja z dniem wejścia w życie, rozwiązywała istniejącą od wieków Rzeczpospolitą Obojga Narodów i powoływała Rzeczpospolitą Polską.

     Szlachcie nie spodobało się to, że zniesiona została wolna elekcja, a władza tronu stawała się dziedziczna. Wraz z wejściem w życie nowej Konstytucji, powołana została regularna armia w sile stu tysięcy żołnierzy. Dla jej utrzymania wprowadzono nowe podatki. Było to 10 procent dla szlachty i dwadzieścia procent dla duchowieństwa. Z podatków zwolnieni byli chłopi, szlachta bez ziemi oraz mieszczanie.

     W roku 1792 w zawiązana została konfederacja targowicka. Targowiczanie wystosowali prośbą do władz Rosji, by jej armia pomogła przywrócić w Polsce prawo i sprawiedliwość.

     Początkowo broniąca kraju armia polska radziła sobie całkiem nieźle, jednak gdy Rosjanie dotarli do Warszawy Poniatowski zaszantażowany dołączył do targowiczan. Polskie wojsko rozpadło się, a marzenia o wolności umarły wraz z nim. Po zwycięstwie nad Polakami, Rosjanie nie opuścili już naszego kraju, który zniknął z mapy Europy na ponad wiek.

      

      

     TRADYCJA OBCHODÓW ŚWIĘTA NARODOWEGO 3 MAJA

      

     Podczas trwania rozbiorów obchody Święta 3 Maja były . Szczególnie źle działo się pod zaborem rosyjskim. Jednak pamięć o Konstytucji przetrwała i przypominała ludziom o utraconej państwowości.

     Sytuacja zmieniła się po uzyskaniu przez Polskę niepodległości. Święto 3 Maja pojawiło się w kalendarzu świąt narodowych i obchodzone było hucznie każdego roku.

     Po II Wojnie Światowej władze komunistyczne święto Konstytucji zostało oficjalnie zniesione.

      

      

     ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA OBECNIE

      

     Święto 3 Maja wróciło do kalendarza w roku 1989, a w roku 1990 Sejm oficjalnie ustanowił 3 maja Świętem Narodowym i jest tak do dziś.

     Obecnie święto to, jest okazją do przypominania obywatelom o trudach i ofiarach, jakie poniesiono byśmy mogli żyć w wolnym kraju..

     Wszyscy musimy pamiętać i przypominać sobie nawzajem, że póki co nasza wolność jest zagwarantowana, jesteśmy wolnymi ludźmi i niepodległym narodem.

      

      

      

     WAŻNE DATY ZWIĄZANE Z DNIEM 3 MAJA

      

     • 1791 – Uchwalenie przez Sejm Konstytucji 3 Maja.

     • 1792 – Zawiązanie konfederacji targowickiej i upadek Konstytucji 3 Maja.

     • 1919 – 3 maja zostaje wpisany do kalendarza jako święto narodowe.

     • 1951 – Zniesienie święta narodowego przez ówczesne władze.

     • 1990 – Sejm ustanawia 3 maja świętem narodowym.

      

     Teskt Anna Różycka

    • "Unia Europejska i jej smaki"

     30.04.2021

          Dzieci ze starszego oddziału przedszkolnego brały udział w innowacji pedagogicznej "Unia Europejska i jej smaki". Dzieci dowiedziały się czym jest UE, ile państw tworzy UE, poznały symbole UE oraz wybrane potrawy z różnych państw należących do UE. Mieli mnóstwo radości przy tworzeniu z masy solnej francuskiej bagietki, greckich oliwek, hiszpańskich pomidorków i toruńskich pierników. Dzieci wykonały również włoską pizzę. Ale chyba najbardziej apetyczne okazały się niemieckie kiełbaski, które powstały w piaskownicy.

     Tekst i zdjęcia Renata Miniewska

    • Wrociszewscy turyści na szlaku!

     29.04.2021

            Na przekór pogodzie, a zwłaszcza na przekór wszechobecnej pandemii, wrociszewscy turyści wyruszyli 28 kwietnia 2021r. na swój pierwszy, wiosenny rajd. Trochę pandemia utrudniała im tę wyprawę. Rajd odkładany był dwukrotnie. Wreszcie udało się. Odbył się on w konwencji do tej pory niespotykanej. Uczestnikami byli uczniowie klas 2 i 3, którzy na co dzień mają wspólnie lekcje. Reżim sanitarny został zachowany.

           Tegoroczny rajd miał również kolejny, niespotykany element. Turyści mieli za zadanie odwiedzić miejsca związane z 700 letnią historią Warki i jej okolic. Nie tylko odwiedzić, ale również dowiedzieć się o historii tego miejsca, o postaciach związanych z piękną i ciekawą tradycją 700-letniego grodu. Udało się. Nasi turyści odwiedzili Dworek w Lechanicach, który powstał na początku XX wieku. Dworek należał do rodziny Brzezińskich. Obecnie zmienił właściciela i przechodzi generalną rewitalizację połączoną z odrestaurowaniem kompleksu parkowego.

              Turyści z Wrociszewa mieli jeszcze jeden ważny cel do zrealizowania. Szkoła we Wrociszewie realizuje projekt pod patronatem ORLENU pod hasłem „Środowisko ponad wszystko”. Celem projektu jest dbałość o czyste środowisko, edukacja dzieci, młodzieży i całej społeczności w tej dziedzinie. Jednym z elementów było sprzątanie brzegów Pilicy. Cel ten, w zawężonej konwencji ze względu na pandemię, został zrealizowany właśnie podczas tego rajdu. Uczestnicy w trzech podgrupach z dorosłymi opiekunami wyruszyli na poszukiwania tego, co inni niepotrzebnie zostawili. Urobek był dosyć pokaźny. Niestety wiele jest jeszcze do zrobienia. Wiele takich miejsc do posprzątania.

             Po dobrze wykonanej pracy z radością odpoczęli na łonie natury. Upiekli również kiełbaski i zjedli je ze smakiem. Zasłużyli.

     Na zakończenie małym turystom został wręczony dyplom uczestnictwa.

      

     Tekst i zdjęcia Mariola Bienias

    • Społeczna akcja "700 drzew na 700 lecie Warki"

     26.04.2021

      

     Pamiątkowy list społecznej akcji

     700 DRZEW NA 700-LECIE WARKI

      

     Wrociszew, 23 kwietnia 2021r.

      

     Drzewo „Stefan” posadzone zostało na honorowym miejscu na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

      

      

     Dzięki wspólnej inicjatywie Stowarzyszenia W.A.R.K.A., Burmistrza Warki oraz Samorządu Miasta i Gminy Warka odbyła się w roku 2021 społeczna akcja „700 drzew na 700-lecie Warki”. Wydarzenie zostało zorganizowane, aby upamiętnić wielki jubileusz oraz pozostawić kolejnym pokoleniom widoczny ślad uhonorowania przez mieszkańców całej Gminy tego wspaniałego święta.

      

     W ramach działania na terenie całej Gminy Warka posadzonych zostało 700 drzew.

      

     Jako pierwszy zasadzony został klon, któremu nadano imię Stefan. Drzewo zostało posadzone w sercu miasta – przy wareckim rynku w sąsiedztwie Ratusza. Inne drzewa upamiętniające to wyjątkowe wydarzenie zostały umiejscowione przy różnych instytucjach publicznych i organizacjach społecznych na terenie całej gminy.

      

     Społeczna akcja „700 drzew na 700-lecie Warki” możliwa była dzięki organizatorom wskazanym na wstępie oraz Darczyńcom - Fundacji ORLEN i Nadleśnictwu Dobieszyn, a także Partnerom: Gminnej Instytucji Kultury „Dworek na Długiej”, Zakładowi Usług Komunalnych w Warce Sp. z o.o., Gospodarstwu Szkółkarskiemu Łazuccy oraz Zakładowi Kamieniarskiemu GRAN-WIT Paweł Witek.

      

     ***

     Zasadzenie pamiątkowych drzew nastąpiło kiedy papieżem był Franciszek I, prezydentem Polski Andrzej Duda, premierem Mateusz Morawiecki, prymasem Polski abp Wojciech Polak, metropolitą warszawskim kardynał Kazimierz Nycz. Proboszczem parafii pw. Świętej Małgorzaty we Wrociszewie był ks. Adam Ostrowski. Marszałkiem województwa mazowieckiego Adam Struzik, wojewodą mazowieckim Konstanty Radziwiłł, starostą grójeckim Krzysztof Ambroziak, burmistrzem Warki Dariusz Gizka. Dyrektorem PSP we Wrociszewie Małgorzata Gowin.

      

     ***

      

     Wieś Wrociszew położona jest w województwie mazowieckim, w powiecie grójeckim, w gminie Warka. Pierwsze wzmianki o szkolnictwie we wsi Wrociszew pojawiły się w XVI w. Rodzina Stanisława Wyszyńskiego, ojca Kardynała Stefana, sprowadziła się do Wrociszewa w 1917r.

      

     ***

      

     Ważność tego dokumentu zaświadczają swoim podpisem zaproszeni goście i pracownicy szkoły.

      

      

      

      

      

     Wrociszew, 23 kwietnia 2021r.

      

      

     W uroczystości uczestniczyły dzieci z młodszego oddziału przedszkolnego w ramach realizowanego Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego "Piękna Nasza Polska Cała" objętego patronatem Prezydenta Andrzeja Dudy. 

      

   • 23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
    • 23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

     23.04.2021

          Teraz bardziej niż kiedykolwiek, w czasach, gdy większość szkół na całym świecie jest zamknięta, a ludzie muszą ograniczać czas spędzany poza domem, moc książek może zostać wykorzystana do zwalczania izolacji, wzmacniania więzi między ludźmi i poszerzania naszych horyzontów, jednocześnie pobudzając nasze umysły i kreatywność. W kwietniu i przez cały rok ważne jest, aby poświęcić trochę czasu na czytanie samodzielnie lub z dziećmi. To czas, aby celebrować znaczenie czytania, wspierać rozwój dzieci jako czytelników i promować przez całe życie zamiłowanie do literatury i integrację ze światem pracy. Czytając i obchodząc Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, możemy otworzyć się na innych pomimo odległości. Dzięki wyobraźni możemy podróżować. Od 1 do 23 kwietnia UNESCO udostępnia cytaty, wiersze i przesłania, które symbolizują moc książek i zachęcają do czytania. Tworząc poczucie wspólnoty poprzez wspólne lektury i wspólną wiedzę, czytelnicy na całym świecie mogą łączyć się i wzajemnie pomagać w ograniczaniu samotności.

          Każdego roku UNESCO i międzynarodowe organizacje reprezentujące trzy główne sektory przemysłu książkowego - wydawców, księgarzy i biblioteki wybierają Światową Stolicę Książki na okres jednego roku, począwszy od 23 kwietnia każdego roku. Dyrektor generalna UNESCO, Audrey Azoulay, wyznaczyła Tbilisi (Gruzja) Światową Stolicą Książki na rok 2021, na podstawie rekomendacji Komitetu Doradczego Światowej Stolicy Książki. Wokół sloganu  Ok. Więc twoja następna książka to…? program koncentruje się na wykorzystaniu nowoczesnych technologii jako potężnych narzędzi promocji czytelnictwa wśród młodych ludzi.

          23 kwietnia to symboliczna data dla światowej literatury. Tego dnia w 1616 roku zmarli wszyscy Cervantes, Szekspir i Inca Garcilaso de la Vega. Jest to również data urodzenia lub śmierci innych wybitnych autorów, takich jak Maurice Druon, Haldor K.Laxness, Vladimir Nabokov, Josep Pla i Manuel Mejía Vallejo.

      

      

      

     Żródło: un.org

      
   • 12 kwietnia - Światowy Dzień Czekolady
    • 12 kwietnia - Światowy Dzień Czekolady

     12.04.2021

          Czekolada to jeden z najbardziej popularnych smakołyków na całym świecie. Jej podstawowe składniki to miazga kakaowa i masło kakaowe. Czekolada zawiera witaminy: A, E, wiele witamin z grupy B oraz kwas foliowy, żelazo, magnez, cynk, i potas. Surowcem do wyrobu ulubionego przysmaku dla dzieci i dorosłych jest ziarno kakaowe otrzymywane z osiągającego 10m wysokości drzewa kakaowca. Uprawia się je na wybrzeżu Kości Słoniowej, w Brazylii, Ekwadorze, Indonezji i Malezji. Po zebraniu nasion kakaowca suszy się je, oczyszcza, pali, odtłuszcza i drobniutko mieli. Potem dodaje się tłuszcz kakaowy, cukier puder, mleko w proszku, orzechy i kawę. Cały ten proces powstania czekolady przedszkolakom łatwiej było zrozumieć i prześledzić na podstawie kolejnych obrazków. Ciekawostką jest fakt, iż dopiero w 1528 r. Ferdynand Cortez przywiózł na dwór hiszpański ziarna kakaowca, które nie zrobiły pozytywnego wrażenia a wręcz przeciwnie, smak ziarenek uważano wówczas za gorzki. Mimo to z czasem zaczęto ten smakołyk nazywać „brązowym złotem”, którym każdy mógł się rozkoszować. Na co dzień w sklepach mamy ogromny wybór czekolad i wyrobów czekoladowych. Chcąc dokonać dobrego wyboru powinniśmy znać ich zawartość. Największe właściwości zdrowotne maja te, które zawierają najwięcej miazgi kakaowej. Główne rodzaje czekolad to: czekolada gorzka  zawiera od 70 do 95% miazgi kakaowej, masło kakaowe, niewiele cukru i dodatków smakowych; czekolada deserowa zawiera od 30 do 70 % miazgi kakaowej, reszta to tłuszcz, cukier i dodatki, także nadzienie; czekolada mleczna zawiera do 50% miazgi kakaowej, pozostałe 50% to cukier i tłuszcz; czekolada biała zdaniem dietetyków nie powinna być nazywana czekoladą, gdyż nie zawiera miazgi kakaowej, jedynie tłuszcz kakaowy tłuszcze roślinne, aromaty i inne składniki; wyroby czekoladopodobne zawierają mniej niż 7% miazgi kakaowej.

     Poznając różne rodzaje czekolad okazuje się, że ta najwłaściwsza to czekolada gorzka i chociaż najmniej słodka i smaczna to najzdrowsza.


      

     Smacznego, słodkiego dnia.

      

     Pedagog szkolny Anna Różycka