Zdjęcia: Anna Ćwiek
Tłusty Czwartek w klasie III
27.02.2025
Tłusty Czwartek w klasie I
27.02.2025Tłusty Czwartek to jedna z najbardziej wyczekiwanych tradycji w Polsce, symbolizująca początek ostatniego tygodnia karnawału.
Tego dnia uczniowie klasy pierwszej pozwolili sobie na odrobinę szaleństwa i delektowali się pysznymi pączkami. Wykonali również kolorową pracę plastyczną.
3Tekst i zdjęcia: Magdalena Staszałek
Tłusty Czwartek w klasie V
27.02.2025Zdjęcia: Anita Ślęzak
Tłusty Czwartek w zerówce
27.02.2025Zdjęcia: Anita Ślęzak
Konkurs Wiedzy o Mazowszu – I etap szkolny
25.02.202520 lutego 2025 roku w naszej szkole odbył się I etap konkursu Wiedzy o Mazowszu, do testu mogli przystąpić uczniowie którzy wcześniej wykonali zadania projektowe.
Test pisemny obejmował wymagania zawarte w podstawie programowej oraz podstawowe zagadnienia z zakresu szeroko pojętej kultury, historii, geografii oraz przyrody Mazowsza: symbole województwa i głównych miast na Mazowszu, położenie i środowisko przyrodnicze, podstawowe informacje z historii regionu, główne atrakcje turystyczne, wielcy Mazowszanie.
Do testu z naszej szkoły przystąpiło 17 uczniów, minimum kwalifikujące do kolejnego etapu (czyli nie mniej niż 70% punktów) uzyskało 5 uczniów. Etap rejonowy odbędzie się w trybie stacjonarnym w dniu 26 marca 2025 r.
Wszystkim gratulujemy, piątce która przeszła dalej życzymy powodzenia podczas II etapu oraz prosimy o trzymanie za nich kciuków.
Tekst i zdjęcia: Agnieszka Załucka
Obrazki kwadratem i prostokątem rysowane
25.02.2025W klasie IV odbyła się lekcja matematyki trochę inna zawsze, uczniowie w ramach ćwiczeń wykonywali obrazki wyłącznie za pomocą poznanych na poprzedniej lekcji figur geometrycznych takich jak kwadrat i prostokąt. Uczniowie okazali się bardzo pomysłowi w wyniku czego powstały różnorodne, kolorowe i ciekawe prace.
20Tekst i zdjęcia: Agnieszka Załucka
Dzień Tosta w klasie V
27.02.2025Zdjęcia: Anita Ślęzak
Dzień Tosta w klasie III
27.02.2025Zdjęcia: Anna Ćwiek
Dzień Tosta w klasie II
26.02.20256Zdjęcia: Anita Ślęzak
Dzień Tosta w klasie VI
25.02.2025W poniedziałek 24 lutego 2025 r. na godzinie wychowawczej klasa VI obchodziła dzień Tosta, każdy przygotował kanapki ze swoimi ulubionymi składnikami.
Było miło, wesoło i co najważniejsze przepysznie, czekamy na kolejny taki pyszny dzień 😊
Tekst i zdjęcia: Agnieszka Załucka
Dzień Tosta w klasie I
25.02.2025W kalendarzu świąt nietypowych znajdziemy wiele dni dedykowanych różnym produktom kulinarnym czy gotowym daniom. Od 2014 roku, w ostatni czwartek lutego, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tosta. To smaczne święto zostało zainaugurowane przez The Tiptree World Bread Awards w Wielkiej Brytanii, stowarzyszenie piekarnicze, którego celem jest promowanie sztuki wytwarzania pieczywa. Słowo „Tost” pochodzi od łacińskiego terminu tostum, który oznacza po prostu przypalić, a w przypadku chleba – przypiec.
Celebrując to święto uczniowie klasy pierwszej przygotowali samodzielnie drugie śniadanie. Upieczone tosty posmarowali dżemem albo zapiekli pieczywo z szynką i serem.
9Tekst i zdjęcia: Magdalena Staszałek
Dzień Tosta w klasie IV
25.02.2025Zdjęcia: Klaudiusz Luśniewski
Wycieczka klas 1-3 do Radomia
24.02.202524.02.2025r. Uczniowie klas 1-3 wybrali się na wycieczkę do Radomia do Multikina na seans pt. "Bambi. Opowieść leśna” oraz wizytę w Flyport Radom.
Film był okazją do relaksu i wyciszenia w kinowym fotelu. Uważna obserwacja pełnego harmonii życia fauny i flory leśnej przekonała uczniów o pięknie oraz różnorodności natury. Film ukazał życie mieszkańców lasu i przybliżył uczniom między innymi cykl życia ssaków, ich sposoby nawiązywania relacji, przetrwania. Film uzmysłowił dzieciom, z jakimi zagrożeniami borykają się mieszkańcy pobliskich lasów. „Bambi” to też niezwykła opowieść o sile solidarności i współpracy. Historia leśnych przyjaciół udowadnia, jak wiele jesteśmy w stanie zdziałać razem, jak ważne są starannie budowane więzi i wzajemna troska.
Wizyta w Centrum Edukacyjnym Flyport przybliżyła tematykę, jaką jest latanie, w każdym możliwym aspekcie. Eksponaty i atrakcje zostały przygotowane przez ekspertów branżowych w taki sposób, aby jak najbardziej uzupełniać i ilustrować zagadnienia zawarte w podstawie programowej. Dzięki interaktywnym rozwiązaniom i angażującym eksponatom dzieci przeżyły wspaniałą przygodę. Na zakończenie była pizza.
Ten dzień obfitował w wiele niezapomnianych przeżyć.
95Tekst: Anna Ćwiek
Zdjęcia: Anna Ćwiek, Anita Ślęzak, Magdalena Staszałek
Wareccy turyści na szlaku 24 Rajdu Pieszego „Tędy szła wolność”.
23.02.202511Warecki Oddział PTTK zaprosił młodych turystów na 24 rajd, rajd zimowy, „Tędy Szła Wolność”. Tym razem organizatorzy postanowili przekazać turystom informacje dotyczące tragicznych losów Żydów w okresie II wojny światowej i ciekawą historię Radomia na przestrzeni wieków.
Wyruszyli na szlak 22 lutego 2025r., i jak przystało na rajd pieszy, przy lekkim mrozie i pięknym słońcu, które dodawało turystom otuchy. Na starcie pojawiło się ponad 170 turystów z dziewięciu szkół: Michałowa, Wrociszewa, Ostrołęki, Konar, SP nr 1 i PSP nr 2 w Warce, Nowej Wsi, Sułkowic i Częstoniewa. Wyruszyli ze stacji PKP w Warce pociągiem do Radomia. Już w pociągu ogromna grupa turystów zwróciła sympatyczne zainteresowanie pasażerów i obsługi.
Po dotarciu do Radomia odbyła się „bojowa narada opiekunów grup”, którym przekazano informacje dotyczące przebiegu tras turystycznych. Turyści podzielili się na dwie grupy. Jedna wyruszyła z młodym przewodnikiem, Jakubem Sokołowskim, licealistą, pasjonatem historii, miłośnikiem historii miasta Radomia. Poprowadził grupę szlakiem martyrologii Żydów.
Prześladowania Żydów w czasie II wojny światowej rozpoczęły się zaraz po zajęciu Radomia przez Niemców. Żydów pozbawiono praw publicznych, mienia, a w kwietniu 1941 r. utworzono getta: duże w śródmieściu, wokół ulicy Wałowej, i małe na Glinicach. W zamkniętych dzielnicach, gdzie stłoczono ponad 30 tys. Żydów z Radomia i okolic, panowały bardzo złe warunki. Brakowało żywności, szerzyły się choroby. Likwidacja dużego getta rozpoczęła się 17 sierpnia, nocą. „Przez trzy noce i dwa dni, systematycznie robiono obławy na kobiety i dzieci, blok za blokiem, budynek za budynkiem. Wiele osób zabito na miejscu, żadnych szans nie mieli starzy i chorzy, dzieci. Większość radomian trafiła do obozu zagłady w Treblince. Z Księgi Pamiątkowej Żydów Radomskich wiadomo, że „Tylko jedna osoba przeżyła tę podróż pociągiem i wróciła do Radomia.
Przewodnik poprowadził również turystów po starej części Radomia, miejscu gdzie turyści mogli obejrzeć pozostałości Zamku Królewskiego, wzniesionego przez Kazimierza Wielkiego w XIV w i rozbudowanego przez Zygmunta Starego prawie 200 lat później. Piękny zamek, który pełnił rolę wygodnej rezydencji dla króla, został spalony w 1655 r przez Szwedów w czasie Potopu. W XIX wieku zburzono mury obronne miasta, a wraz z nimi ostatnie wieże zamkowe i mur z bramą. Przebudowano także zachowany do dziś parter dawnego zamku. Ze względów na zły stan rozebrany został także budynek gospodarczy, a na jego fundamentach wzniesiono nowy istniejący do dziś. Współcześnie, obok Domu Wielkiego, zachowały się części murów obronnych i ciekawe piwnice.
Następnie grupa przeszła do muzeum. Muzeum Historii Radomia to nowoczesna ekspozycja, łącząca tradycyjną formę muzeum z multimediami. W zabytkowych wyremontowanych kamienicach radomskiego Rynku powstała efektowna, trzykondygnacyjna wystawa, będąca efektem zarówno pracy historyków oraz muzealników, jak i specjalistów od identyfikacji wizualnej. Na trzech kondygnacjach, poczynając od piwnic, prezentuje dzieje Radomia od IX wieku do końca II wojny światowej.
W tym czasie, druga grupa rajdowiczów, zwiedziła muzeum, a następnie, z niezastąpionym przewodnikiem, wyruszyła na zwiedzanie Radomia, miasta, które w swoim czasie walczyło o miano stolicy Polski.
Po porcji historii Radomia i walk Polaków o wolność na przestrzeni wieków turyści udali się na zasłużony odpoczynek do McDonalds, gdzie zjedli zamówione przez siebie zestawy.
Droga powrotna, oczywiście pociągiem, była ciekawą formą przemieszczania dla współczesnych, młodych ludzi. Niektórzy, jak mówili, jechali po raz pierwszy.
Do zobaczenia na trasie rajdu „Witaj Wiosno”.
Opiekun grupy Mariola Bienias
Strzeleckie zajęcia SPORTOWE
21.02.2025Rozpoczynamy nowy sezon treningów Młodzieżowej Sekcji Strzeleckiej w CeSiR Warka 🎯📢Dołącz do naszej sekcji strzeleckiej🎯Zapraszamy młodzież ze Szkół Podstawowych z Gminy Warka do udziału w treningach naszej sportowej sekcji strzeleckiej. To świetna okazja do nauki nowych umiejętności, rozwoju precyzji i koncentracji w bezpiecznym środowisku.
Zajęcia odbywają się we wtorek i czwartek w godz. 16.00 - 18.00. Przed nami coraz więcej wyzwań i ciężkiej pracy 💪ale wierzymy, że nasze zaangażowanie i determinacja przyniosą świetne efekty.
Dziękujemy wszystkim, którzy wspierają rozwój naszych młodych strzelców.
Zapraszamy !!!CeSiR Warka
ul. Warszawska 45tel. 604171197
Walentynki w klasie 3
21.02.2025Zdjęcia: Anna Ćwiek
Walentynki w młodszym oddziale przedszkolnym
21.02.2025
Walentynki w 1 klasie
21.02.2025Walentynki to dzień miłości i przyjaźni. Dla uczniów klasy pierwszej ten dzień stał się okazją do wspólnej zabawy i pokazania, jak dobrze i wesoło jest nam razem.
Dzieci odwiedziła poczta walentynkowa, która kursowała po szkole od samego rana...
16Tekast i zdjęcia: Magdalena Staszałek
Walentynki w starszym oddziale przedszkolnym
18.02.20251Zdjęcia: Anita Ślęzak
Zimowe zabawy w starszym oddziale przedszkolnym
18.02.20252Zdjęcia: Anita Ślęzak