• Zbiórka krwi dla RCKU w Radomiu

     16.06.2020

     Brawo!!!

     Zbiórka krwi, która odbywała się w PSP we Wrociszewie zakończyła się.

     Organizatorzy bardzo dziękują wszystkim Ludziom Dobrej Woli. Miłym akcentem był zbiorowy udział strażaków z OSP Grzegorzewice.

     Zgłosiło się 38 chętnych, krew oddało 30 krwiodawców.

     Piękny wynik!!! Ogromne podziękowania ze strony RCK w Radomiu za udostępnienie pomieszczeń, co zwiększyło komfort zbiórki i za ogromne zaangażowanie organizatorów.

     Brawo Wrociszew!

     notatka: M. Bienias

    • Krwiodawco! Włącz się w łańcuch życia!

     28.05.2020

     W związku z wyjątkową sytuacją w okresie epidemii koronawirusa wzrasta zapotrzebowanie szpitali na krew i jej składniki. Niestety obecna pandemia wpłynęła na bardzo ograniczony dopływ tego bezcennego daru - krwi. Nie można dopuścić, aby walka z Covid-19 przysłoniła nam potrzeby ludzi, którzy na co dzień zmagają się z chorobami przewlekłymi, bądź ulegają wypadkom.

     Regionalne Centrum Krwiodawstwa w Radomiu zwróciło się z prośbą do Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej we Wrociszewie słowami:

     „ Szanowni Państwo, wszyscy jesteśmy teraz przed wielkim testem odpowiedzialności. Lekarze, pielęgniarki, farmaceuci, policja, wojsko i wiele innych zawodów zdają najtrudniejszy egzamin w życiu. Jednak pomoc Honorowych Krwiodawców jest niezastąpiona. Dlatego PROSIMY o POMOC w propagowaniu naszych akcji.”

     Społeczność naszej szkoły zdała już egzamin z krwiodawstwa 2 lata temu, kiedy zbieraliśmy krew dla małej dziewczynki. Zachwyciliśmy organizatorów, gdyż zgłosiło się 87 osób, a 72 osoby oddały krew. Był to wspaniały wynik, jak na tak małą społeczność wiejską. I tym razem, na apel RCK, odpowiedzieliśmy z ogromnym zapałem. Bo przecież krwi się nie kupi, nie wyprodukuje. Można ją otrzymać w darze od ludzi dobrej woli, Honorowych Krwiodawców.

     Zaprośmy rodzinę, znajomych, przyjaciół. Zwróćmy się o pomoc do Strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych z Michałowa Dolnego, Grzegorzewic, Brankowa, i Opożdżewa,. Do przedstawicielek Kół Gospodyń Wiejskich z Bończy, Woli Palczewskiej i Brankowa. Poprośmy o pomoc Sołtysów naszych okolicznych wsi. Zachęćmy wszystkich Ludzi Dobrej Woli. Krew to dar życia.

      

     Pamiętajmy. Oddanie krwi nie szkodzi zdrowiu. RCK zadba o Wasze bezpieczeństwo. Przed wejściem do szkoły będzie:

     • pomiar temperatury

     • wywiad

     • przekazanie maseczki ochronnej

     • dezynfekcja rąk

     • pracownicy w obszarze roboczym, w zależności od stopnia zagrożenia, zabezpieczeni będą w środki ochrony indywidualnej: maseczki ochronne/przyłbice ochronne/okulary ochronne, rękawiczki jednorazowego użytku, fartuchy z długim rękawem i obuwie ochronne.

     Zostańmy Krwiodawcami!!!

     Zgłośmy się 7 czerwca 2020r w godzinach od 8.00- 14.30

     w progi PSP Wrociszew.

   • Najpiękniej czyta moja mama
    • Najpiękniej czyta moja mama

     24.05.2020

     Najpiękniej czyta moja mama, mój tata, moja babcia, mój dziadek…..

     W oddziale przedszkolnym młodszym realizowany był projekt „Magiczna moc bajek” w ramach, którego wychowawczyni zaprosiła rodziców, dziadków do czytania dzieciom podczas zajęć ich ulubionych bajek, wierszy, opowiadań. Rodzice i babcie bardzo chętnie przychodzili i czytali swoim skarbom. Dzieci z radością i niecierpliwością wyczekiwały w każdy wtorek i czwartek przyjścia swoich najbliższych, aby cała grupa mogła usłyszeć, jak pięknie czyta mama, czy babcia oraz obejrzeć ich własne - pięknie ilustrowanie książeczki. Przedszkolaki były szczęśliwe i bardzo długo wspominały czytających gości.

     notatka i foto: A. Ćwiek

   • Jak radzić sobie ze złym samopoczuciem?
    • Jak radzić sobie ze złym samopoczuciem?

     08.05.2020

     Każdy z nas dąży do dobrego samopoczucia. Gdy jesteśmy pełni energii, potrafimy dobrze funkcjonować w codziennym życiu, jesteśmy z niego bardziej zadowoleni i łatwiej jest nam stawiać czoło przeciwnościom losu. Jak w takim razie w prosty sposób poprawić swoje samopoczucie? Oto kilka sposobów na dobre samopoczucie

     Słabe samopoczucie zdarza się od czasu do czasu każdemu. Jego powody bywają różne, choć zazwyczaj wydaje się nam, że zły nastrój pojawia się właściwie znikąd. To nie do końca jest prawdą. W większości przypadków bowiem nie uświadamiamy sobie po prostu jego przyczyn. Na samopoczucie człowieka wpływają zarówno czynniki zewnętrzne (np. pogoda czy trudny dzień w pracy), jak i wewnętrzne (np. niedobór w organizmie składnika, który niezbędny jest przy produkcji tzw. hormonów szczęścia). Niezależnie od tego, co w danej chwili odpowiada za złe samopoczucie, warto spróbować kilku prostych sposobów na jego poprawę.

      

     Jak szybko poprawić sobie samopoczucie?

     Skup się na innych. Przytulaj. Pomagaj. Rozmawiaj.

     Poprawę samopoczucia daje bliskość i dobre relacje z ludźmi. Człowiek jest istotą społeczną – do właściwego funkcjonowania potrzebni są mu inni. Dlatego często, gdy jest nam źle, po prostu przytulamy się do kogoś. Czasami pomaga nawet niedługa rozmowa. Zły nastrój może szybko minąć, kiedy koncentrujemy się na kimś, np. pomagając mu w czymś zupełnie bezinteresownie albo sprawiając mu jakąś drobną przyjemność.

     Wyjdź z domu. Spaceruj. Łap słońce.

     Kontakt z naturą jest jednym z prostszych i bardzo skutecznych sposobów na poprawę nastroju. Pozytywnie działa na nas światło słoneczne, szum wiatru,

     Działaj. Planuj i realizuj. Podejmuj wyzwania.

     Kiepski nastrój bardzo często wynika z rutyny dnia, nudy, powtarzalności i przewidywalności wszystkiego, co nas otacza. Najważniejsze jest to, żeby się w momencie kiepskiego samopoczucia szybko i mocno zaangażować w coś.Nasze działanie (wyzwanie) może się skupiać przecież na prostych sprawach (np. upieczenie pierwszego w życiu ciasta). To pomaga!

     Uśmiechaj się do innych. Uśmiechaj się do siebie.

     Śmiech jest zdrowy dla ciała i ducha. Poprawia pracę przepony, działanie i wydolność naszego układu krążeniowo - oddechowego i oczywiście nastrój.

     Zrób sobie przyjemność. Rób to, co lubisz.

     Kiedy jest nam źle, trzeba sobie natychmiast zafundować jakąś przyjemność. Ważne, aby zająć się czymś, co lubimy i skupić tym samym przede wszystkim na pozytywnych aspektach naszego życia. Czasami pomaga to na chwilę, czasami na dłużej – warto próbować.

     Otaczaj się przyjemnymi zapachami, kolorami i dźwiękami.

     Świetnym polepszaczem nastroju jest dostarczanie naszym zmysłom przyjemnych bodźców. Aromaterapia, otaczanie się pozytywnie działającymi na nas kolorami, słuchanie energetyzujących utworów… wszystko to stosowane jest z powodzeniem od dawna. Poprawia nam humor ładny zapach kwiatów, perfumy, odpręża nas woń kadzidełek, dobrze czujemy się w pomieszczeniach o jasnych, słonecznych barwach, a muzyka potrafi jeszcze bardziej podbić ten pozytywny nastrój. Warto z tego wszystkiego korzystać – sprawdza się.

     Utnij sobie drzemkę.

     Zły nastrój może być efektem zmęczenia czy niewyspania. W takiej sytuacji idealnym lekarstwem jest szybkie zresetowanie organizmu, które w niecałe pół godziny znacząco poprawia nam samopoczucie i efektywność, dając niezbędny zastrzyk energii i chęci do życia..

     Zapisuj. Stosuj afirmacje. Oddychaj…

     Złe myśli i złe samopoczucie trzeba nauczyć się kontrolować. Aby poprawić sobie nastrój i zdjąć z głowy nieco problemów, czyli tego, co nas denerwuje i nie pozwala się w danej chwili dobrze poczuć, można spróbować je zapisać. Taka lista złych rzeczy chodzących nam po głowie przelana na papier umożliwia m ogarnięcie tematu, daje poczucie panowania nad sytuacją i pozwala łatwiej zaplanować rozwiązania

     Jedz to, co daje szczęście.

     Na szybko i na chwilę pomaga oczywiście czekolada, jeśli jednak musimy już do niej sięgnąć, to niech to będzie czekolada gorzka, z dużą zawartością kakao. Największy wpływ na nasze samopoczucie ma jednak codzienna dieta, dlatego powinna ona być bogata przede wszystkim w produkty zawierające: magnez, witaminy z grupy B, witaminę C, kwasy DHA i tryptofan. Wszystkie te elementy są niezbędne organizmowi do zachodzących w naszym ciele procesów chemicznych, które odpowiadają za nasze dobre lub złe samopoczucie.

      

     Takich sposobów na poprawę samopoczucia może być znacznie więcej, zawsze jednak chodzi o to samo – o przekierowanie swojej uwagi z tego, co niekomfortowe, nieprzyjemne, negatywne, nużące na coś, co budzi przyjemne odczucia, angażuje i generuje pozytywny nastrój.

     notatka: A. Szczęsna-Różycka

    • Hura !!! Mamy to …

     07.05.2020

     Nasza Szkoła znalazła się na liście laureatów III edycji programu „Moje Miejsce na Ziemi”. Nasz zwycięski projekt „Środowisko ponad wszystko” okazał się świetnym pomysłem i został wybrany, jako jeden z 300 spośród 2855 i otrzymał grant w wysokości 5000 złotych.

     Głównym celem naszego projektu jest aktywizacja społeczności lokalnej poprzez inicjowanie wspólnych działań na rzecz ochrony środowiska. Budzenie i wzmacnianie świadomości ekologicznej oraz integracja dla wspólnego dobra. Zaplanowaliśmy wiele pouczających, integrujących działań podnoszących świadomość ekologiczną społeczności lokalnej m.in.: cykl zajęć i warsztatów dotyczących segregacji odpadów, wycieczkę do Zakładu Usług Komunalnych, warsztaty międzypokoleniowe – zabawki recyklingowe, pokaz eko mody, opracowanie Mini Poradnika Ekologa. Zakupione zostaną kosze do segregacji odpadów i zgniatarki, ekologiczne gry edukacyjne. Na zakończenie zaplanowany jest piknik podsumowujący projekt pod hasłem: "Ekologia jest trendy". Już dziś zapraszamy całą społeczność szkolną i lokalną do pomocy w realizacji działań projektowych.

      

     koordynatorzy projektu:

     Anna Ćwiek i Mariola Bienias

   • Drodzy Rodzice
    • Drodzy Rodzice

     05.05.2020

     Składamy serdeczne podziękowania na ręce Wszystkich rodziców za pomoc, współpracę, życzliwość i aktywne uczestnictwo w procesie zdalnego nauczania.

     Dziękujemy za wsparcie i zrozumienie w tych trudnych chwilach.

      

     Dyrektor

     Rada Pedagogiczna

     Publicznej Szkoły Podstawowej

     im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego

     we Wrociszewie

   • Zbiórka surowców wtórnych
    • Zbiórka surowców wtórnych

     05.05.2020

     W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną i zawieszeniem zajęć lekcyjnych w szkołach nie było możliwości organizacyjnych do zbiórki surowców wtórnych, ani ewentualnego ich odbioru przez Zakład Usług Komunalnych.

     Dwukrotnie zwracaliśmy się do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Departament Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych z zapytaniem odnośnie organizacji konkursu. W dniu 30 kwietnia nadeszła odpowiedź. Wynika z niej, iż my jako szkoła nie jesteśmy wstanie organizacyjnie przeprowadzić tego konkursu. Zostaliśmy zachęceni do udziału w konkursie w przyszłym roku szkolnym.

     Prosimy zatem, abyście Państwo, w miarę Swoich możliwości przetrzymali zgromadzone zasoby i dostarczyli je do szkoły w przyszłym roku.

     Mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym przystąpimy do konkursu ze zdwojoną siłą surowców i emocji. Zawalczymy o to upragnione 1 miejsce.

     Dyrektor PSP we Wrociszewie

     Małgorzata Gowin

     oraz organizator zbiórki w szkole

     Mariola Bienias

    • Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

     04.05.2020

     Ustawa Rządowa z dnia 3 maja 1791 roku była ustawą regulującą ustrój prawny Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną, spisaną konstytucją. Uchwalona przez Stanisława Augusta wraz ze stanami zaprojektowana w celu likwidacji ówczesnych systemów politycznych.

     Poniżej zamieszczamy prace uczniów 2 klasy mówiące o tej ważnej chwili dla Polaków.

     notatka: M. Bienias

     prace: uczniowie klasy II