Zdjęcia: Anita Ślęzak
Aktualności
Mikołajki w klasie V
05.12.2024
Ubieranie choinki w klasie 1
05.12.2024W radosnej atmosferze uczniowie klasy 1 ubierali chonikę w swojej sali. Wszyscy uczniowie aktywnie uczestniczyli w strojeniu choinki, tworząc razem niezapomniany efekt.
Dzięki samodzielnie wykonanym ozdobom, choinka nabrała magicznego charakteru...
33Tekst i zdjęcia: Magdalena Staszałek
Wycieczka klas 1-3
03.12.20242 grudnia 2024r. uczniowie klas 1-3 wraz z wychowawcami udali się na wycieczkę do Warszawy.
Pierwszym punktem programu była wizyta w Centrum Madrej Zabawy Smart Kids Planet. Unikalność tego miejsca polega na interaktywnych strefach, dzięki którym dzieci wchodzą w role, rozwijają kompetencje przyszłości - i co najważniejsze spędzają czas na mądrej zabawie. Dzieci spotkały się ze św. Mikołajem oraz uczestniczyły w świątecznych warsztatach - wykonały zawieszki zapachowe z wosku sojowego.
Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w centrum sztuki Art Box Experience. Dzieci wraz z edukatorem zwiedziły wystawę „Dali Cybernetics. Podróż w głąb genialnego umysłu”. Dali Cybernetics to unikalne połączenie sztuki, nauki i technologii. Wystawa przeniosła wszystkich do cyfrowego wszechświata Salvadora Dali. Dzięki zaawansowanym technologiom, takim jak AI, hologramy czy wirtualna rzeczywistość, wszyscy mogli zanurzyć się w surrealistyczne wizje mistrza. To unikalne doświadczenie pozwoliło na głębsze zrozumienie życia oraz twórczości wybitnego artysty, jakim był Salvador Dali.
179Tekst: Magdalena Staszałek
Zdjęcia: Magdalena Staszałek, Anna Ćwiek
Film: Magdalena Staszałek
Serce za Odwagę
03.12.2024Nasza Szkoła wzięła udział w akcji Serce za Odwagę. Uczniowie klas 1-3 przygotowali kartki świąteczne dla weteranów II wojny światowej, którym zawdzięczamy wolną i niepodległą Polskę.
W ten symboliczny sposób pragniemy złożyć podziękowanie za wielką odwagę, jaką odznaczyli się bohaterowie w czasie wojny. To dzięki nim dzieci mogą bawić się, malować, tańczyć, śpiewać i poszerzać swoją wiedzę – bez przeszkód!
15Tekst: Magdalena Staszałek
Zdjęcia: Anna Ćwiek, Magdalena Staszałek, Anita Ślęzak
Dyskoteka andrzejkowa
30.11.2024Raz w roku zdarza się taki dzień, w którym możemy sprawdzić, co nas spotka w przyszłości. To oczywiście Andrzejki! W naszej szkole impreza andrzejkowa odbyła się 28 listopada. Uczniowie z klas I-VIII mogli sobie wywróżyć w trakcie dyskoteki swoją bliższą i dalszą przyszłość. Uczennice starszych klas przygotowały ciekawe konkursy zachęcając tym uczniów klas I-III do super zabawy.
W chwilach odpoczynku można było skorzystać z usług sklepiku, aby się posilić i ugasić pragnienie oraz wykonać sobie zabawne zdjęcia przy fotobudce.
Nie zabrakło dobrego humoru i super zabawy.
87Tekst: Anita Ślęzak
Zdjęcia: Magdalena Staszałek, Anna Ćwiek
Andrzejki w starszym oddziale przedszkolnym
30.11.202428 listopada w grupie 5 i 6 latków magiczna atmosfera ponieważ świętowane były Andrzejki. Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Wróżby przeplatane były tańcami i zabawami przy skocznej muzyce. W trakcie zabawy przedszkolaki raczyły się owocowo - słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez Mamy. Dzieciom dopisywały doskonałe humory.
17Tekst: Urszula Batte
Zdjęcia: Urszula Batte, Magdalena Staszałek
Film: Magdalena Staszałek
Czas zabaw andrzejkowych w młodszym oddziale przedszkolnym
28.11.2024Dzień ten przeznaczony był na zabawę. Dzieci obejrzały ciekawy film dydaktyczny o etymologii Andrzejek i zwyczajach ludowych. Następnie z ciastoliny wykonywały różne postaci bajkowe. Gdy nadszedł czas zabaw, przebrały się w piękne stroje, Nie zabrakło księżniczek, żabek, myszek, Batmanów, strażaków, a nawet pojawił się policjant, Porządku nie pilnował, ale ostoją zabaw był na pewno. W czasie zabawy pojawiły się również wróżby. Buty chłopców i dziewcząt układane po kolei, dały informację o przyszłości. Przebijane serca pozwoliły poznać imiona przyszłych wybranków. Przyszłe zawody również pojawiły się we wróżbach. Ciekawe, ile z tych wróżb sprawdzi się. Niezależnie od przyszłości, zabawy sprawiły wszystkim wiele radości.
46Tekst: Mariola Bienias
Zdjęcia: Mariola Bienias, Wioletta Królak
Dzień Pluszowego Misia w klasie 1
25.11.2024Światowy Dzień Pluszowego Misia to wyjątkowe święto, które obchodzone jest 25 listopada. Pluszowy miś to nieodłączny element dzieciństwa, ukochana zabawka, powiernik dziecięcych marzeń i trosk, towarzysz wielu dziecięcych przygód.
W tym wyjątkowym dniu uczniowie klasy pierwszej wykonali pracę plastyczną oraz wraz z dziećmi z zerówki obejrzeli film przybliżający historię powstania pluszowego misia. Odwiedziny młodszych kolegów były bardzo udane.
Cały dzień upłynął w ciepłej atmosferze i chociaż pluszowy miś ma już ponad sto lat, to cieszymy się, że wciąż jest naszym dobrym przyjacielem!
Tekst i zdjęcia: Magdalena Staszałek
Dzień Kredki w młodszym oddziale przedszkolnym
23.11.202422 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kredki. Z tej okazji dzieci już od dłuższego czasu uczyły się pięknej piosenki pt. Kolorowe Kredki, którą wykonywały z wykorzystaniem animacji ruchowej. W Dniu Kredki wykonały tematyczną pracę plastyczna i dostały kolorowe medale.
Tekst i zdjęcia: Mariola Bienias
Dzień Życzliwości w klasie 2 i 3
21.11.20244Zdjęcia: Anna Ćwiek
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
20.11.202420 listopada 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych z inicjatywy Polski przyjęła konwencję, która gwarantuje wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. „Konwencja o prawach dziecka” ma za zadanie chronić dzieci i wspierać je w prawidłowym rozwoju.
Prawa zagwarantowane w Konwencji dzielą się na: socjalne, kulturalne, polityczne i cywilne. Stanowią parasol chroniący życie, zdrowie i godność najmłodszych w świetle prawa.
PRAWA DZECKA:Prawa osobiste
- prawo do życia i rozwoju,
- prawo do tożsamości (nazwisko, imię, obywatelstwo, wiedza o własnym pochodzeniu),
- prawo do wolności, godności, szacunku, nietykalności osobistej,
- prawo do swobody myśli, sumienia i wyznania,
- prawo do wyrażania własnych poglądów i występowania w sprawach dziecka dotyczących, w postępowaniu administracyjnym i sądowym,
- prawo do wychowywania w rodzinie i kontaktów z rodzicami w przypadku rozłączenia z nimi,
- prawo do wolności od przemocy fizycznej i psychicznej,
- prawo nierekrutowania do wojska poniżej 15 roku życia.
Prawa socjalne
- prawo do odpowiedniego standardu życia,
- prawo do ochrony zdrowia,
- prawo do zabezpieczenia socjalnego,
- prawo do wypoczynku i czasu wolnego.
Prawa kulturalne
- prawo do nauki (bezpłatnej i obowiązkowej w zakresie szkoły podstawowej),
- prawo do korzystania z dóbr kultury,
- prawo do informacji,
- prawo do znajomości swoich praw.
GDZIE MOŻNA SZUKAĆ POMOCY?
- Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – 0 800 12 12 12 - to telefon skierowany do wszystkich dzieci, które potrzebują pomocy.
- Rzecznika Praw Dziecka
Gazetka w wykonaniu uczniów klasy pierwszej,
Bierzemy udział
19.11.2024
Wareccy turyści na szlaku … Ku Niepodległości
14.11.2024"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie "
Młodzi turyści, zrzeszeni w Oddziale PTTK Warka uczestniczyli w 33. Rajdzie "Na szlaku ku Niepodległości- Maciejowice 2024". Na trasę wyruszyły drużyny z 8 szkół: Nowej Wsi, Michałowa, Wrociszewa, Watraszewa, Sułkowic, Ostrołeki, Konar i Częstoniewa. Pretekstem do odwiedzenia tego miasta była postać Tadeusza Kościuszki, bohatera Polski i USA. Andrzej, Tadeusz, Bonawentura Kościuszko, herbu Roch był człowiekiem wielu talentów, wybitnym inżynierem wojskowym, który przywiązywał ogromną wagę do ideałów wolności i tolerancji. W czasie insurekcji kościuszkowskiej był generałem wojsk Rzeczpospolitej Obojga Narodów. To pod Maciejowicami 10 października 1794 rozegrała się ostatnia bitwa insurekcji kościuszkowskiej, którą dowodził Kościuszko. Bitwa rozegrała się między wojskami polskimi, a rosyjskimi, dowodzonymi przez Fiodora Denisowa. Potyczka zakończyła się klęską wojsk powstańczych i wzięciem do niewoli dyktatora powstania i osadzeniem go w twierdzy Pietropawłowskiej w Petersburgu.
Niezwykle barwnie o Tadeuszu Kościuszce, jego życiu i dokonaniach oraz samej bitwie opowiedziała pani przewodnik Muzeum im. Tadeusza Kościuszki w Maciejowicach. Wcześniej, w podgrupach, odwiedzili Pomnik Kosynierów z charakterystycznymi kosami osadzonymi na sztorc i głazem upamiętniającym bitwę, która odbyła się 10 października 1794r.
Wyposażeni w tę wiedzę uczestnicy rajdu udali się na miejsce krwawej bitwy i oddali hołd powstańcom poległym 230 lat temu. Kopiec Kościuszki znajduje się na terenie Rezerwatu przyrody niedaleko miejscowości Nowa Kępa.
Była to wspaniała, żywa lekcja historii, jakiej młodzież nie ma okazji przeżyć w warunkach szkolnych.
Zarząd PTTK
2Tekst i zdjęcia: Mariola Bienias
"Wareckie recytacje"
13.11.20246 listopada w Gminnej Instytucji Kultury „Dworek na Długiej” odbył się konkurs recytatorski „Wareckie Recytacje”. Tematem przewodnim była tematyka patriotyczna. Wśród 100 uczestników konkursu, byli również uczniowie Naszej Szkoły.
Nagrodzeni:
Kategoria 1 – Przedszkola i „0”:
Miejsce 3 – Julia Makieła,
Wyróżnienie: Kacper Makieła.
Kategoria 2 – Szkoły Podstawowe klasy 1-3:
Miejsce 1 – Aleksandra Pacholczak,
Miejsce 2 – Maria Kalinowska.
Kategoria 3 – Szkoły Podstawowe klasy 4-6:
Wyróżnienie: Juliusz Makowski.
Kategoria 4 – Szkoły Podstawowe klasy 7-8:
Miejsce 2 – Natalia Bernacka,
Miejsce 3 – Franciszek Makowski.
Gratulujemy!
106. rocznica Odzyskania Niepodległości
11.11.2024Dzisiaj wielka jest rocznica
jedenasty listopada.
Tym co zmarli za Ojczyznę
hołd wdzięczności Polska składa.
Im to bowiem zawdzięczamy wolność - polską mowę w szkole
to, że tylko z ksiąg historii
poznajemy dziś niewolę.
11 listopada 2024r. obchodziliśmy 106 rocznicę Odzyskania Niepodległości. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły, w poczcie sztandarowym, uczestniczyli w uroczystej mszy świętej w kościele p.w. św. Mikołaja w Warce. Po mszy, w korowodzie pocztów, prowadzonym przez generała Józefa Piłsudskiego dotarli na rynek miasta. Tam odśpiewany został hymn Polski. Uczniowie naszej szkoły złożyli wiązankę biało-czerwonych kwiatów przy pomniku poległych w czasie II wojny światowej w Parku Saskim.
6Tekst i zdjęcia: Mariola Bienias
Narodowe Święto Niepodległości
08.11.2024„Miłość do Ojczyzny to nie slogan.
To dar, który należy pielęgnować i przekazywać następnym pokoleniom.
To obowiązek.”
Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, a wraz z nią uroczyste świętowanie tego wielkiego wydarzenia, na stałe wpisała się w kalendarz szkolnych uroczystości. Także i w naszej szkole 8 listopada 2024r. odbyła się z tej okazji akademia. W uroczystym apelu wzięli udział uczniowie naszej szkoły, dyrekcja, nauczyciele. Uczniowie klasy: II, III i VII pod kierunkiem Pani Katarzyny Kuśmierskiej, Pani Anny Ćwiek i Pani Magdaleny Staszałek przedstawili program artystyczny o patriotycznym charakterze.
Również dzieci z grup przedszkolnych, pod opieką p. Urszuli Batte i p. Marioli Bienias, przygotowały okolicznościową piosenkę.
11 listopada 1918 roku był pierwszym dniem odzyskania przez Polskę niepodległości. Po 123 latach niewoli i nieobecności na mapie Europy, Polska stała się samodzielnym państwem. Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym dopiero ustawą z kwietnia 1937 roku.
Akademia z okazji Święta Niepodległości była dla uczniów wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu.
10Tekst: Katarzyna Kuśmierska
Zdjęcia i filmy: Magdalena Staszałek
Do Hymnu
07.11.2024Uczniowie naszej szkoły w dniu 7 listopada o godzinie 12:00 wzięli udział w VII Edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Do Hymnu", który jest organizowany przez Narodowe Centrum Kultury. Zadaniem konkursowym było wspólne wykonanie przez co najmniej połowę uczniów szkoły Hymnu Państwowego oraz dwóch wybranych pieśni hymnicznych.
Nasi uczniowie wykonali przed komisją konkursową: Mazurka Dąbrowskiego, Pieśń Powstańców oraz Rotę.
Dzięki udziałowi w konkursie uczniowie doskonalili umiejętności poprawnego śpiewania polskiego Hymnu Narodowego oraz rodzimych pieśni hymnicznych, poszerzali zainteresowania śpiewem, rozwijali umiejętności muzyczne, rozwijali kompetencjie społeczne poprzez wdrażanie do współpracy w grupie.
Dla każdego z uczestników został przekazany dyplom na pamiątkę tego wydarzenia.
Wszystkim uczestnikom wydarzenia serdecznie dziękujemy!
Tekst: Anita Ślęzak
Zdjęcia i filmy: Magdalena Staszałek
Hymn Polski w wykonaniu młodszego oddziału przedszkolnego
07.11.2024Film: Wioletta Królak
Jesienne drzewko dzieci ze starszego oddziału przedszkolnego
19.11.2024
Dzień Postaci z Bajek w młodszym oddziale przedszkolnym
05.11.20245 listopada 2024r. z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek w młodszym oddziale przedszkolnym dzieci założyły bajkowe stroje. W ten sposób przemieniły się w postaci bajkowe. Miały okazję uczestniczyć w seansie bajek, gdzie królował Miś Puszatek. Po seansie i zabawie na świeżym powietrzu wykonały kolorowanki z najciekawszymi i najbardziej znanymi postaciami bajkowymi.
Dzień należy uznać za bardzo ciekawy.
5Tekst: Mariola Bienias
Zdjęcia: Mariola Bienias, Wioletta Królak