• Tradycje wielkanocne

          27.03.2024

           

          Uczniowie klasy 3 wspólnie przygotowali potrawy na tradycyjne jajeczko. Samodzielnie wykonali piękne, zdrowe i kolorowe kanapeczki z dużą ilością warzyw. Obrali jajka, które również zagościły na wielkanocnym stole. Następnie przykryli stół białym obrusem i kolorowym bieżnikiem. Nie zabrakło stoików z zielonym żytkiem. Następnie złożyli sobie świąteczne życzenia i podzielili się jajeczkiem. Ze smakiem zjedli własnoręcznie przygotowane smakołyki.

          Tekst i zdjęcia: Mariola Bienias

        • Konkurs plastyczny "Palma Wielkanocna"

          27.03.2024

          Za nami kolejna edycja konkursu plastycznego na najpiękniejszą palmę wielkanocną. Organizatorem konkursu była Gmianna Instytuacja Kultury "Dworek na Długiej".

           

          Do konkursu przystąpiły również przedszkolaki, uczniowie oraz absolwenci naszej szkoły. Wśród wygranych są:

           

          Kategoria 1 – Przedszkola i Zerówki

          3 miejsce – Aleksandra Ścisłowska

           

          Kategoria 2 – Klasy 1-3

          1 miejsce – Witold Ścisłowski

          2 miejsce – Jan Żuchowski

           

          Kategoria 3 – Klasy 4-6

          1 miejsce – ex aequo Juliusz Makowski, Franciszek Makowski

          Wyróżnienie - Oliwier Kalwarczyk

           

          Kategoria 4 – Klasy 7-8

          1 miejsce – Julia Lenarczyk

          2 miejsce – Kinga Kwiatkowska

           

          Kategoria 5 – Open

          Wyróżnienie – Daniel Kwiatkowski (absolwent naszej szkoły)

           

          Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział oraz gratulujemy osobom nagrodzonym! 

           

          Kliknij tutaj aby przejść do artykułu na stronie internetowej Dworek na Długiej

          Zdjęcia: Anna Ćwiek, Magdalena Staszałek, Anita Ślęzak

        • W oczekiwaniu na święta...

          26.03.2024

          26 marca w klasie drugiej zapanował świąteczny klimat. Jedna z Mam upiekła ciasteczka w wielkanocnych kształtach: pisanki, baranka i zajączka. W klasie przygotowała kolorowe lukry. Dzieci z ogromną radością dekorowały ciasteczka. W środę pojawią się na naszym klasowym, wielkanocnym stole.

          Tekst i zdjęcia: Anna Ćwiek

        • Sieciaki - poznaj bezpieczny internet

          25.03.2024

          25 marca klasa 2 uczestniczyła w lekcji "Sieciaki - poznaj bezpieczny internet" prowadzonej przez autora sieciakowych przygód Łukasza Wojtasika z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Podczas zajęć dzieci poznały drużynę Sieciaków i pozytywne zastosowania Internetu. Dowiedziały się też kim są Sieciuchy i na jakie zagrożenia w sieci należy uważać. Uczniowie poszerzyli wiedzę na temat bezpieczeństwa w sieci.

          Tekst i zdjęcia: Anna Ćwiek

        • 38. Rajd Pieszy Witaj Wiosno

          24.03.2024

          Niektórzy sądzili, że pogoda popsuje plany 38. Rajdu Pieszego "Witaj Wiosno". Jest to oczywiście niemożliwe, bo turyści są przygotowani na każdą okoliczność.  Wyruszyli 23 marca 2024r. naprawdę sporą grupą niestrudzonych, młodych turystów. Na starcie stanęło ponad 300 piechurów z 10 szkół: Nowej Wsi, Sułkowic, Ostrołęki, Michałowa, Wrociszewa, Konar, obu wareckich szkół podstawowych, Watraszewa i Częstoniewa. Tradycyjnie już, w asyście funkcjonariuszy komisariatu policji w Warce, wielobarwnym korowodem z marzannami, ruszyli pod ratusz miasta. Wiceburmistrz miasta, pani Teresa Knyzio, obdarzyła turystów dobrymi życzeniami, a także hojnie częstowała cukierkami. Zgodnie z przyjętym zwyczajem z rąk Prezes naszego Oddziału pani Marzeny Jankowskiej oraz pani Wiceburmistrz Warki nowi członkowie otrzymali legitymacje PTTK. Następnie przeszli ścieżką dydaktyczną nad Pilicą oraz mostem za rzekę do gajówki. Tam leśniczy, Jarosław Wróblewski, czekał na piechurów z przygotowanym ogniskiem, przy którym wszyscy chętnie upiekli kiełbaski i odpoczywali po wędrówce. Ponieważ słońce wyszło zza chmur, to wesoła zabawa pochłonęła wszystkich uczestników rajdu. Na zakończenie pani Mariola Bienias przeprowadziła prelekcję pt. „Czego rośliny potrzebują do życia” i wręczyła turystom cebulki kwiatowe do samodzielnej hodowli, a prezes  oddziału, Marzena Jankowska wraz z Barbarą Panek wręczyły drużynom dyplomy uczestnictwa. Fundusze zostały pozyskane z Urzędu Miejskiego w Warce oraz Zarządu Głównego PTTK na działalność programową dla dzieci i młodzieży.  Ekologiczne marzanny zostały skutecznie spalone, zatem możemy uznać, że wiosna już zagości na dobre.

          Zarząd Oddziału PTTK dziękuje wszystkim, którzy wsparli ich w realizacji tak liczebnej i pięknej imprezy.

           

          Tekst: Zarząd PTTK

          Zdjęcia: Mariola Bienias

           

        • Kiermasz wielkanocny

          24.03.2024

          24 marca Rodzice i Uczniowie naszej szkoły przygotowali i sprzedawali palmy i świąteczne ozdoby, które można było zakupić przed kościołem parafialnym. Dochód przeznaczono na potrzeby Rady Rodziców.

          Tekst i zdjęcia: Anna Szczęsna-Różycka

        • Dzień bez plecaka

          21.03.2024

          Idea tego wyjątkowego dnia narodziła się w głowie Mongai Fankam, młodej amerykańskiej aktywistki. Przy okazji podróży do Kamerunu zwróciła uwagę na trudności, z jakimi dla wielu afrykańskich dzieci wiążę się uczęszczanie do szkoły. Szczególnie w oczy rzucał się brak plecaków, na które nie było stać rodziców. W związku z tym wiele dzieci w Kamerunie podręczniki nosi we własnych rękach czy reklamówkach. Często muszą w ten sposób pokonywać wiele kilometrów.

          Po powrocie do Stanów Zjednoczonych Fankam zaproponowała, by w jej szkole zorganizować zbiórkę na plecaki dla uczniów jednej z kameruńskich szkół. By zwrócić uwagę na ten problem, wpadła też na pomysł organizacji dnia bez plecaka. Amerykańskie dzieci miały tego dnia przyjść do szkoły z książkami niesionymi we własnych rękach lub prostych plastikowych torbach.

          Na czym polega dzień bez plecaka w polskich szkołach?

          Pierwotnie dzień bez plecaka w szkole miał przede wszystkim uczulać amerykańskich uczniów na potrzeby ich rówieśników z biedniejszych krajów. Z czasem jednak stał się też okazją to wdrażania w życie ciekawych pomysłów na zastąpienie plecaka. I to właśnie na tej fali zaistniał w mediach społecznościowych.

          W wielu polskich szkołach stał się jednym z ciekawszych zwyczajów. Zgodnie z nazwą, w tym dniu uczniowie przychodzą na lekcje bez plecaka. Nie oznacza to jednak, że zeszyty, podręczniki czy piórniki zostawiają w domu. Chodzi o to, by plecaki do szkoły zostały zastąpione w jakiś nietypowy i ciekawy sposób. Kreatywność dzieci i młodzieży jest pod tym względem niezrównana. Najczęściej kończy się na czymś dużo bardziej nietypowym niż zwyczajna reklamówka.Dzień bez plecaka w szkole nie ogranicza się jednak do uczniów. Często biorą w nim udział również nauczyciele. Oznacza to, że także oni zostawiają w domach plecaki, teczki czy aktówki. I zabierają materiały do szkoły z wykorzystaniem zupełnie nieoczekiwanych przedmiotów.

          Istotą dnia bez plecaka w szkole stały się więc w polskich warunkach kreatywne i nieszablonowe pomysły na zastąpienie tego przedmiotu. Co wziąć na dzień bez plecaka w szkole? Inwencja uczniów, którą chwalą się później również w mediach społecznościowych, nie zna granic.

           

          Anna Szczęsna-Różycka

           

          Zdjęcia: Mariola Bienias, Renata Biedrzycka, Anita Ślęzak, Renata Miniewska, Anna Szczęsna-Różycka

        • Obchody Światowego Dnia Zespołu Downa w młodszym oddziale przedszkolnym

          21.03.2024

          Światowy Dzień Zespołu Downa został ustanowiony w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku organizowany jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).

          To nie przypadek, że Światowy Dzień Zespołu Downa obchodzony jest 21 marca. Wada ta polega na tym, że w 21 parze chromosomów osoby z zespołem Downa zamiast dwóch, mają trzy chromosomy. Kolorowe skarpetki nie do pary to symbol niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa.

          W tym dniu, jako wyraz solidarności przedszkolaki z młodszego oddziału przedszkolnego założyły kolorowe skarpetki „nie do pary”.

          Tekst i zdjęcia: Magdalena Staszałek

        • Projekt „WARCABY W MAZOWIECKIEJ SZKOLE”

          21.03.2024

          Z przyjemnością informujemy, że dwoje nauczycieli z naszej szkoły Anna Ćwiek i Klaudiusz Luśniewski wzięło udział w PROJEKCIE „WARCABY W MAZOWIECKIEJ SZKOLE”. 

          Celem projektu jest zwiększenie umiejętności logicznego i analitycznego myślenia, rozwijanie koncentracji uwagi i wyobraźni, wsparcie rozwoju społeczno-emocjonalnego uczniów oraz dostarczenie pedagogom innowacyjnych i efektywnych narzędzi do codziennej pracy.

          Projekt współfinansowany  jest przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, objęty jest patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego.

          W ramach projektu nauczyciele odbyli szkolenie przygotowujące do prowadzenia zajęć gry w warcaby. Szkoła pozyskała sprzęt warcabowy, w skład którego wchodzi 30 kompletów warcabów dla uczniów oraz warcabnica demonstracyjna. Uczniowie podczas różnorodnych zajęć  z wielką radością grają w warcaby.

           

          Tekst i zdjęcia: Anna Ćwiek

        • Przedświąteczny czas w starszych klasach

          21.03.2024

          Czas przedświąteczny w naszej szkole był pracowity, a jednocześnie przyjemny i satysfakcjonujący.

          Uczniowie klas 4-5 na lekcji plastyki przygotowali palmy wielkanocne na konkurs organizowany przez Dworek w Warce. Każdy starannie i z dużym  zapałem  wykonał swoją palmę. Uczniowie klas 6-7 tworzyli wielkanocne stroiki, które zostały przekazane Radzie Rodziców na kiermasz świąteczny. 

          Dzięki tym zajęciom w sali lekcyjnej zapanowała przedświąteczna atmosfera.

          Tekst i zdjęcia: Anita Ślęzak

        • Wielkanocne spotkanie w klasie IV

          21.03.2024

          21 marca przed wiosenną przerwą uczniowie klasy IV wspólnie z wychowawcą przy świątecznym „jajeczku” wzajemnie składali sobie najlepsze życzenia. Mamy zadbały, aby na klasowym stole nie zabrakło bab wielkanocnych, pysznego żurku i jajek. Spotkanie było okazja do wspólnego przeżywania Świąt Wielkiej Nocy, integrowania zespołu klasowego, umacniania szkolnych więzi i tradycji.

          Tekst i zdjęcia: Anita Ślęzak

        • Świąteczny zając

          21.03.2024

          21 marca, w dniu kalendarzowej wiosny, uczniowie klasy 3 wraz z kilkoma mamami spotkali się, by wykonać świątecznego zająca. Zając został wykonany ze sznurka, na wzorze z grubej tektury. Uczniowie ozdobili go wstążeczką i przykleili puszysty ogonek. W miłej, świątecznej atmosferze, czas szybko mijał. Robota też szła nadzwyczaj sprawnie. Rodzice zadbali o przygotowanie pięknych podstawek, do których wspólnie przykleiliśmy sznurkowe zające. Zające te mogą stać się piękną ozdobą świątecznego stołu.

          Tekst i zdjęcia: Mariola Bienias

    • Kontakty

      • Publiczna Szkoła Podstawow im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego we Wrociszewie
      • (+48) 667-13-97
      • Wrociszew 20 05-660 Warka Poland
    • Logowanie

  • Łukasz Kalinowski
    Inspektor Ochrony Danych

    lukasz.kalinowski@cbi24.pl
    kom: + 48 575-002-192