• Święto Dyni

     29.10.2021

     Nowa galeria Święto Dyni została dodana do albumu fotograficznego

     Uczniowie naszej szkoły wykazali się zaangażowaniem i pomysłowością podczas przygotowywania dyń. Prace zostały wystawione na parterze i zdobią szkołę jesiennymi barwami. 

      

     Tekst i zdjęcia: Edyta Ofiara

    • 61 Centralny Zlot Młodzieży– Palmiry 2021

     20.10.2021

     Nowa galeria 61 Centralny Zlot Młodzieży– Palmiry 2021 została dodana do albumu fotograficznego

      

     Łatwo jest mówić o Polsce

     trudniej dla niej pracować,

     jeszcze trudniej umrzeć,

     a najtrudniej cierpieć.

      

          Słowa nieznanego więźnia odnalezione w hitlerowskiej katowni w Alei Szucha w Warszawie, wyryte obecnie na tablicy cmentarza palmirskiego, są od 1961 roku myślą przewodnią wszystkich turystów ruszających na szlak rajdu. Palmiry, cmentarz, powstał po II wojnie światowej, kiedy to rozpoczęto ekshumację zamordowanych przez Niemców Polaków narodowości polskiej i żydowskiej, wywiezionych z warszawskich więzień i aresztów w latach 1939 -1941 oraz innych zbiorowych mogił z okolicznych wsi. Mogiły te oraz potworna zbrodnia nazistów miała, w ich mniemaniu, nigdy nie być odkryta. Zakopywano ofiary, często jeszcze żywe, lekko ranne, w mogiły nieprzypominające groby, upodabniane do rowów czy okopów, zasypywano ściółkę, przykrawano mchem, a nawet sadzono młode drzewka, aby nie zostawić śladu. Nocne ruchy niemieckich ciężarówek, krzyki ludzkie, szczekanie psów i serie z karabinów maszynowych zostały usłyszane przez leśników i okoliczną ludność, którzy zapisywali miejsca pochówku, aby po wojnie przekazać świadectwo potwornej zbrodni.

          Tegoroczna edycja zlotu organizowana jest w wyjątkowym czasie z uwagi na przypadające w tym roku 80 rocznicę Bitwy nad Bzurą oraz powołania Powstańczych Oddziałów Specjalnych „Jerzyki”, a gospodarz – Kampinoski Park Narodowy, w którym spotykają się od tylu lat, obchodzi swoje 60-lecie. Na trasach spotykali przedstawicieli kilku pokoleń turystów. To jedno z niewielu miejsc, jednoczących „dinozaurów” i „maluchy”, wytrawnych turystów, doświadczonych harcerzy, ale i niedzielnych wędrowców. Wszyscy chcą tu być, spotkać znajomych, zobaczyć, przeżyć… Tu historia przeplata się z przygodą, rekreacja z wyczynem, a radość z nostalgicznymi wspomnieniami.

          Tegoroczny, już 61 Centralny Zlot Młodzieży – Palmiry 2021, odbył się 19 października. W trasę warecki Oddział PTTK wystartował z miejscowości Wiersze, wyznaczoną przez naszego wieloletniego przewodnika, Mirosława Bieniasa. Wyruszyli w grupie ponad 150 piechurów z ośmiu szkół: Nowej Wsi, Michałowa, Wrociszewa, Konar, Ostrołęki, wareckiej jedynki, Watraszewa i Sułkowic. Pogoda zadziwiała wszystkich stałych bywalców, a uczestniczących po raz pierwszy wręcz rozpieszczała. Mogli podziwiać przepiękne krajobrazy Kampinoskiego Parku Narodowego, bory sosnowe, lasy łęgowe, wypatrywać potężnego łosia, sprytnego bobra, zamyślić na cmentarzu żołnierzy Armii Krajowej przemieszczając się wyznaczonymi szlakami.

          Po drodze mijali wielu turystów, harcerzy, biegaczy i rowerzystów, którzy nieustraszenie podążali na zlot. Trochę zmęczeni dotarli na polanę w Pociesze, gdzie pożywili się smaczną grochówką, upiekli kiełbaski. Podziwiali pokazy straży pożarnej, wystawę z historii zlotów, broń wojskową i prezentacje pieśni powstańczych.

          Ważnym momentem naszego rajdu było oddanie hołdu bohaterom na uroczystości przy Krzyżu Powstańczych Oddziałów Specjalnych „Jerzyki” oraz przemarsz kamienistą drogą, Po dotarciu do Mauzoleum, podzielili się na grupy i ruszyli na zwiedzanie zrewitalizowanego muzeum i cmentarza. Eksponaty muzeum, film obrazujący mord na więźniach, samotne brzozy z marmurowymi tablicami nazw wsi, gdzie znaleziono zbiorowe mogiły, słowa przewodników dały do myślenia małym turystom. Zauroczeni przemaszerowali wśród krzyży i macew cmentarza, czytali daty, nazwy miejscowości i zawody pomordowanych. Dotarli do Macieja Rataja, marszałka RP, Janusza Kusocińskiego, olimpijczyka i zrozumieli, że największą zbrodnią tych ludzi była przynależność do narodu polskiego i miłość do Ojczyzny. Tam w świetle czerwonych lampek, palących się na mogiłach i bieli przy krzyżach na wzgórzu oraz płonących pochodni rozpoczął się apel poległych. Obstawa żołnierzy i orkiestry wpłynęła na podniosłość chwili. Słowa: „Stańcie do apelu”, werble i salwa honorowa na długo pozostaną w umysłach wszystkich tam zgromadzonych.

          W zadumie dotarli do autokarów i powrócili do swych domów, dziękując tym, którzy poświecili swoje życie, aby oni mogli żyć w wolnej Ojczyźnie.

      

      

     Tekst i zdjęcia Mariola Bienias

      

      

    • Zbiórka dla Burka

     19.10.2021

     Nowa galeria Zbiórka dla Burka została dodana do albumu fotograficznego

     Nasi uczniowie nie pozostają obojętni na los zwierząt.

     W dniach 19.10-10.11.2021r. w szkole trwa zbiórka karmy i zabawek dla bezdomnych zwierząt ze schroniska w miejscowości Małe Boże.

     Karmę można zostawić na końcu korytarza, na parterze. Inicjatorem akcji jest Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami p. Edytą Ofiarą i p. Iwoną Żelechowską.

    • Ślubowanie uczniów klasy I

     17.10.2021

     Nowa galeria Ślubowanie uczniów klasy I została dodana do albumu fotograficznego

          4 października 2021r. Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego we Wrociszewie przeżyli bardzo ważną dla nich uroczystość- ślubowanie. Przygotowania inscenizacji trwały już od miesiąca. Rodzice i wychowawczyni wspólnie przygotowali piękną dekorację. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie10.00. Pani Anna Ćwiek w zastępstwie Dyrektora Szkoły, powitała uczniów i rodziców pięknymi, ciepłymi słowami. Uczniowie przedstawili ciekawą inscenizacje, zaśpiewali tematyczne, skoczne piosenki. Następnie na salę został wprowadzony sztandar szkoły i odśpiewany hymn państwowy. Później uczniowie na sztandar złożyli ślubowanie i zostali pasowani na pełnoprawnych uczniów. Ciekawym momentem było potwierdzenie złożonego ślubowania odciskiem palca. Uczniowie otrzymali od pani dyrektor dyplomy, a od rodziców drobne upominki. Uroczystość oficjalna zakończyła się, a uczestnicy przeszli do sali na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

     Od tej chwili stali się pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły.

      

     Tekst Mariola Bienias

    • Osiągnięcia uczennicy Laury Ścisłowskiej

     05.10.2021

        Mamy wielką przyjemność poinformować, że Laura Ścisłowska uczennica PSP we Wrociszewie kl. VIIa, w dniach 23-26 września 2021 r. brała udział w "The 9th WUKF Karate World Championships" w Cluj-Napoca w Rumunii. W zawodach wzięło udział 1500 zawodników z 40 państw. Byli tam zawodnicy z Meksyku, Sri Lanki, Senegalu, Stanów Zjednoczonych, Uzbekistanu. W kategorii kata indywidualne dziewcząt lat 12 pasy brązowe- czarne wywalczyła Wicemistrzostwo Świata, a także w kategorii Team Kumite 13 lat brązowy medal. Jest to jej niejedno dokonanie w tym roku. Laura mimo wakacji ciężko trenowała i dzięki swojej pracowitości i wytrwałości w sierpniu zdobyła srebrny i brązowy medal na Mistrzostwach Europy WKF w Novo Mesto w Słowenii.

    • 36 Jesienny Złaz Turystów

     05.10.2021

     Nowa galeria 36 Jesienny Złaz Turystów została dodana do albumu fotograficznego

     Wareccy turyści na diabelskich skałkach

        Warecki Oddział PTTK im. W. Krawczyka zaprosił 2 października 2021r. swoich członków i sympatyków na kolejny, 36 Jesienny Złaz Turystów. Powitała ich na starcie piękna, złota polska jesień. Nie dziwne więc, że przybyli turyści z 10 szkół: Nowej Wsi, Michałowa, wareckiej jedynki i dwójki, Wrociszewa, Sułkowic, Watraszewa, Ostrołęki, Konar i Zespołu Szkół Specjalnych w Grójcu. Grupa około 150 osób wyruszyła na trasę trzema autokarami. Pierwszym etapem ich wędrówki był rezerwat Skałki pod Niekłaniem. Rezerwat został utworzony w 1959 r., by zachować osobliwe formy skalne. Skały, o których mowa, zostały wyrzeźbione w procesie erozyjnym w triasowych i dolnojurajskich piaskowcach. Dzięki temu pięknie odróżniają się żółtym i pomarańczowym, ale też ciemnym kolorem na tle zieleni lasu. Na długości kilkuset metrów skałki tworzą dwa osobne skupiska osiągające do 8 m wysokości, ostańce. Są to skały o wyjątkowo nietypowych kształtach, takich jak grzyby, kominy, ambony (kazalnice), czy też… co podpowie wyobraźnia. My widzieliśmy w nich żelazka (takie z duszą), maczugi i okręty! Pomiędzy skałkami znajdują się niewielkie jamy i jaskinie. Grupę zachwyciły nie tylko osobliwe skały, ale również pogoda. Słonko rzucało ciepłe promienie, między kolorowe liście dębów, klonów, buków i czerwonych gron jarzębin. Gdy naładowali swoje "baterie" świeżym powietrzem, ruszyli do pobliskiego Szydłowca, gdzie czekała na nich pani przewodnik. Szydłowiec, którego nazwa prawdopodobnie pochodzi od nazwiska rodu Odrowąż, Szydłowieckich, jest ciekawym punktem na trasie turystów. W środku miasta, na Rynku Wielkim, stoi ratusz. Jest to przykład mieszczańskiej architektury polskiej doby renesansu choć niektórzy twierdzą, że budynek jest doskonałym przykładem wczesnego stadium manieryzmu. Budowę ukończono w 1629, z inicjatywy Mikołaja Radziwiłła Czarnego., chociaż znaczny odsetek funduszu budowy pochodził ze składek mieszczan. Z okien ratuszowej wieży zegarowej można, w ważne rocznice miejskie, usłyszeć hejnał. Obecnie, tak jak pierwotnie zakładano, mieści się tam Urząd Miejski oraz kawiarnia. Następnie przeszli do zamku, wybudowanego w przez Stanisława Szydłowieckiego w latach 1470–1480 na miejscu dawnego grodu. W latach 1515–1526 nastąpiła przebudowa i rozbudowa gotyckiego zamku na renesansową rezydencję dokonana przez Mikołaja Szydłowieckiego. Albrecht Władysław Radziwiłł w latach 1619–1629 dokonał ostatniej przebudowy zamku w stylu późnorenesansowym i barokowym. W 1802 zamek oraz dobra szydłowieckie zakupiła księżna Anna Sapieżyna Zamoyska, która odsprzedała go w 1828 skarbowi Królestwa Polskiego. Wkrótce potem został wydzierżawiony Maurycemu Engermanowi, który urządził tu skład piwa. Nieużytkowany od połowy XIX wieku popadał w ruinę, dopiero w latach 60. XX wieku miał miejsce pełny remont budowli. Zamek oddano miejscowym instytucjom publicznym, obecnie jest siedzibą Szydłowieckiego Centrum Kultury oraz Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych. Obiekt Zachwycił turystów nie tylko monumentalna budowlą, ale również fosą, pozostałością dawnej funkcji obronnej. Turyści zasmakowali również szydłowieckich lodów, delektując się nimi na ławeczkach pięknego rynku. Na Rynku Wielkim nastąpiło podsumowanie rajdu. Pani prezes, Marzena Jankowska, wręczyła wszystkim drużynom dyplomu uczestnictwa, a nowym członkom legitymacje członkowskie.

        Niestety, nadszedł czas powrotu. Droga powrotna minęła szybko-miłe towarzystwo i ciekawe wspomnienia. Niektórzy rozpoczęli już planowanie następnej wyprawy, rajdu Palmiry 2021r.

      

     Tekst i zdjęcia Mariola Bienias

    • Europejski Dzień Języków

     04.10.2021

     Europejski Dzień Języków (EDJ) to coroczne święto wielojęzyczności i różnorodności kulturowej ustanowione w 2001 roku z inicjatywy Rady Europy. W ramach EDJ instytuty językowe, uniwersytety, szkoły i instytucje działające w sektorze kultury organizują wydarzenia związane z promocją języków. Ustaloną datą obchodów Europejskiego Dnia Języków jest 26 września.

     ​​​​​​​
     Uczniowie PSP we Wrociszewie mogli przeczytać ciekawostki na temat języków europejskich, a uczniowie klasy IV wraz p. Edytą Ofiarą nagrali z tej okazji pozdrowienia w 12 językach.

     Tekst i filmy Edyta Ofiara

    • Święto dnia emotikona

     04.10.2021

      

          Święto dnia  emotikona obchodzimy 19 września, na cześć upamiętnienia wysłania pierwszy raz emotki :-). Stało się to 19 września 1982 r., a emotikon :-) został wysłany po raz pierwszy przez profesora Scotta Fahlmana z Carnegie Mellon University. Znamy nawet dokładnie godzinę tego wydarzenia, miało to miejsce o 11:44.

     20.09.2021r. uczniowie naszej szkoły również świętowali dzień uśmiechniętej buźki. 

     Tekst i zdjęcia Edyta Ofiara

    • Ojczyzno ma tyle razy we krwi skąpana…

     01.10.2021

     .

        Wielki dzień, wielki człowiek, Prymas, Kardynał, mąż stanu, błogosławiony od niedawna, a od 20 lat patron Publicznej Szkoły Podstawowej we Wrociszewie- Stefan Wyszyński. Rozpiera nas duma, że taki człowiek jest naszym wzorem i orędownikiem.

        24 września poczet sztandarowy w towarzystwie nauczycieli i pani Burmistrz, która swoją obecnością uświetniła uroczystość, udaliśmy się na cmentarz, gdzie zapaliliśmy znicze i złożyliśmy kwiaty na grobie rodziny Wyszyńskich. O godzinie 17.00 w kościele parafialnym odprawiona została Msza św. w intencji uczniów, absolwentów, nauczycieli i rodziców. Z radością i nadzieją zawierzyliśmy swoje prośby błogosławionemu Stefanowi Wyszyńskiemu. Po mszy uczniowie klasy 4 przedstawili sylwetkę patrona w krótkiej, ale wzruszającej i pełnej uniesień inscenizacji. Uroczystości przyświecały piękne pieśni śpiewane solo i wspólnie przez naszych artystów, którzy włożyli dużo pracy i serca, by złożyć należyty hołd temu, który kochał Ojczyznę więcej, niż własne serce.

      

     Anna Szczęsna-Różycka

     Zdjęcia Magdalena Staszałek

     Film Agnieszka Załucka

    • Dzień Głośnego Czytania

     01.10.2021

     Nowa galeria Dzień Głośnego Czytania została dodana do albumu fotograficznego

      

          29 września, w naszej szkole odbył się Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Uczniowie wszystkich klas, przez cały dzień, na początku każdej lekcji, słuchali  i czytali książki wybrane z biblioteki szkolnej. Czytać mógł nauczyciel lub wybrany uczeń. Mamy nadzieję, że akcja ta zachęci dzieci do czytania książek i częstszego odwiedzania biblioteki szkolnej.

      

      

     Tekst Iwona Żelechowska

     Zdjęcia Magdalena Staszałek oraz Iwona Żelechowska

    • Pierwsza wizyta uczniów w bibliotece

     27.09.2021

     Nowa galeria Pierwsza wizyta uczniów w bibliotece została dodana do albumu fotograficznego

        

        W czwartek 23 września 2021r. biblioteka szkolna gościła najmłodszych uczniów naszej szkoły. Była to pierwsza  wizyta pierwszoklasistów w bibliotece.

        Celem spotkania było wyjaśnienie uczniom zasad właściwego użytkowania i poszanowania książek – nie tylko bibliotecznych. Dzieci poznały zasady korzystania z zasobów biblioteki, zachowania się w bibliotece oraz sposób wypożyczania i oddawania książek. Następnie każdy uczeń mógł samodzielnie wypożyczyć swoją pierwszą książkę z biblioteki szkolnej.


        Mamy nadzieję, że od tej pory będą oni często odwiedzali szkolną bibliotekę i rozbudzą w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.

      

     Życzymy pierwszoklasistom wspaniałych spotkań z książką i biblioteką!

      

    • 51 Rajd Południowego Mazowsza

     21.09.2021

     Nowa galeria 51 Rajd Południowego Mazowsza została dodana do albumu fotograficznego

     Trojden I na ulicach wareckiego grodu.

     Warecki Oddział PTTK zaprosił 18 września 2021r. swoich członków i sympatyków na trasę 51 Rajdu Południowego Mazowsza. Uczestnicy rajdu przeszli ulicami 700-letniego grodu trasą questu „Książe Mazowiecki Trojden I”. Ze względu na obostrzenia związane z pandemią, rajd został skrócony do jednodniowej pieszej wędrówki.

     Mimo niesprzyjającej pogody na trasę rajdu stawiło się około 150 turystów z ośmiu szkół: Nowej Wsi, Wrociszewa, Konar, Michałowa, Sułkowic, Watraszewa i obu wareckich szkół podstawowych. Wyruszyli okryci płaszczami przeciwdeszczowymi, z naciągniętymi kapturami, ale z trasą questu w mokrych rękach. Z ciekawością odgadywali kolejne questowe zagadki, poszukiwali „w hełmie” walców pionowych, na szczycie których ostrze grota się znajdowało”. Oczywiście nastawili uszu, gdy zasłyszeli, iż Księżna Warszawska powiedziała- „Kiedyż to nasza Warszawa będzie tak wielka jak Warka”. Duma rozpierała ich serca. Z niedowierzaniem słuchali ciekawej i długiej historii miejsca, gdzie obecnie stoi budynek „Kolor przelanej krwi mający”. Zwrócili uwagę na kolejnego rycerza, na koniu siedzącego, dowódcy zwycięskiej bitwy ze Szwedami. W dalszą trasę prowadziły ich kolejne „znaki”. Dotarli do obu świątyń, odnaleźli orła w złotej koronie i odczytali treść tablicy upamiętniającej pochówek rodziny Książąt Mazowieckich. Mierząc trasę „łokciami” przekroczyli bramę i dotarli do kolejnego rycerza. Jak mówił prezydent USA William Taft „Był to rycerz z krwi i kości, syn rycerskiego narodu. Rycerski w postawie i zwyczajach. Mężny i nieustraszony, odważny i śmiały”. Mowa oczywiście o Kazimierzu Pułaskim, bohaterze Polski i Stanów Zjednoczonych. W dalszą drogę poprowadziły ich słowa: Tam, gdzie biel się kończy , a zaczyna kolor ziemi bitewnej”. Dotarli drewnianymi schodami do kapliczki, z którą wiążą się tajemnicze podania i legendy. I tu trasa questu zakończyła wędrówkę. Pozostało w cieple domowego ogniska połączyć kropki zgodnie z instrukcją i analizując drzewo genealogiczne głównej linii władców Mazowsza powspominać zadziwiającą historię tego rodu.

     Ale wareccy turyści jeszcze mieli w planach odwiedzić kolejnego, wielkiego bohatera swojego 700-letniego grodu. Dotarli do cmentarza parafialnego i zapalili znicze przy grobie Piotra Wysockiego, bohatera nocy listopadowej. W zadumie wysłuchali kilku słów historii samego powstania i tragicznych losów P. Wysockiego, który spędził 23 lata na Syberii.

     Zmęczeni, ale zadowoleni dotarli pod Dworek na Długiej, gdzie czekało na nich ognisko. Upiekli kiełbaski, ogrzali się przy ogniu i cieszyli się, że „niebo przestało wreszcie płakać” Wszystkie drużyny otrzymały z rąk p. prezes oddziału, Marzeny Jankowskiej, pamiątkowe dyplomy uczestnictwa i piłki. Pani prezes wręczyła również legitymację członkowską jednej z młodszych turystce 4-letniej Zosi Bienias.

     Do zobaczenia na szlaku.

     Zarząd Oddziału PTTK Warka

      

      

     Zdjęcia i tekst: Mariola Bienias

    • 20- LECIE NADANIA IMIENIA PSP WE WROCISZEWIE

     23.09.2021

      

     Zapraszamy na uroczystość patriotyczną,

     która odbędzie się dnia 24 września 2021r. w Kościele parafialnym.

      

      

     Przebieg uroczystości:

     - 16:30 Uroczyste złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobie Rodziny Wyszyńskich,

     - 17.00 Msza święta,

     - 17.30 występ uczniów PSP im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego we Wrociszewie

     - 18:00 koncert orkiestry MODERATO

      


      

     Publiczna Szkoła Podstawowa im. Stefana

     Kardynała Wyszyńskiego we Wrociszewie


    • Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022

     24.08.2021

     Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie!

      

     Z uwagi na wciąż obowiązujący na terenie kraju stan epidemii i związane z tym ograniczenia uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022odbędzie się 1 września w nieco zmienionej formie.

      

     Harmonogram rozpoczęcia roku szkolnego 2021/2022

      

     Godzina 9.00 Oddział Przedszkolny Młodszy (Sala gimnastyczna) wraz z rodzicami

     Godzina 9.00 Klasa I ( Sala nr 1) wraz z rodzicami

     Godzina 9.00 Klasa II ( Sala nr 4 )

     Godzina 9.00 Klasa IV (Sala nr 5)

     Godzina 10.00 Klasa III ( Sala nr 1)

     Godzina 10.00 Klasa V (Sala nr 2)

     Godzina 10.00 Klasa VI (Sala nr 5)

     Godzina 10.30 Oddział Przedszkolny Starszy (Sala gimnastyczna ) wraz z rodzicami

     Godzina 11.00 Klasa VII a ( Sala nr 2)

     Godzina 11.00 Klasa VII b (Sala nr 5 )

     Godzina 11.00 Klasa VIII ( Sala nr 1)

      

     Rodzice pozostałych klas oczekują na dzieci przed szkołą, pamiętając o zachowaniu dystansu społecznego. Wszystkie wprowadzone procedury mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa uczniów, pracowników i rodziców.

      

    • Drugi etap zbiórki surowców wtórnych

     27.08.2021

     Przypominamy, że nasza szkoła bierze udział w XVII edycji "Konkursu - zbiórka surowców wtórnych", organizowanym przez Departament Gospodarki Odpadami oraz Pozwoleń Zintegrowanych i Wodnoprawnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

     Drugi etap przekazywania makulatury, butelek PET, nakrętek oraz baterii będzie odbywać się w naszej szkole w terminie od 1 do 10 września 2021 r.

      

     Prosimy o dostarczanie:

     - policzonych butelek PET i nakrętek (miejsce składowania - teren szkoły przed garażem),

     - zważoną makulaturę (miejsce składowania - ostatnie pomieszczenie gospodarcze),

     - policzone baterie (miejsce składowania - szkolny korytarz).

      

     Po dostarczeniu surowców wtórnych prosimy o przekazanie informacji do wychowawcy o ilości sztuk butelek, nakrętek, baterii oraz ilości kilogramów makulatury.

      

     Serdecznie zapraszamy do udziału w zbiórce!