Aktualności
Życzenia bezpiecznych i radosnych wakacji
26.06.2026
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2025/2026
26.06.202631
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2025/2026
24.06.2026Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2025/2026 odbędzie się dnia 26 czerwca o godz. 9:00 w sali gimnastycznej szkoły.
Uroczystość poprzedzi Msza Święta o godz. 8.00.
Serdecznie zapraszamy do wspólnego podsumowania mijającego roku szkolnego i świętowania osiągnięć naszych uczniów.
Informacja dla rodziców młodszego oddziału przedszkolnego
22.06.2026Dni adaptacyjne w młodszym oddziale przedszkolnym
będą w dniach 25-27.08.2026r. w godz. 9.00-12.00.
27.08.2026 o godz.12.00
odbędzie się zebranie dla Rodziców nowo przyjętych dzieci.
Sukces naszego ucznia w zawodach pływackich
24.06.2026Z ogromną radością informujemy o sukcesie naszego ucznia Aleksandra Szczepaniaka z klasy 1, który w dniach 13–14 czerwca wziął udział w Zawodach Pływackich o Puchar Prezesa Klubu UKS Olimpic Warka.
Aleksander znakomicie zaprezentował swoje umiejętności, zajmując 2 miejsce na podium w kategorii rocznik 2018 w konkurencji 25 m stylem dowolnym, uzyskując czas 32,55 s.
Serdecznie gratulujemy Aleksandrowi wspaniałego wyniku oraz życzymy dalszych sukcesów sportowych, wytrwałości w treningach i kolejnych osiągnięć na pływackich zawodach!
Tekst: Magdalena Staszałek
Zdjęcia: Anna Ćwiek
Sukces naszej uczennicy w XVI Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci „Wioski bez troski”
24.06.2026Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zorganizowała XVI Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci „Wioski bez troski”. Zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej zasady bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym oraz działania zapobiegające wypadkom związanym z upadkami osób, zgodnie z kampanią prewencyjną „Rola rolnika, by upadku unikał”.
Z ogromną radością informujemy, że Kaja Janusz, uczennica klasy II, zdobyła I miejsce na szczeblu powiatowym w kategorii wiekowej 0–3.
Serdecznie gratulujemy Kai tego wspaniałego osiągnięcia, życzymy dalszych sukcesów oraz rozwijania talentu plastycznego!
3Tekst: Anita Ślęzak
Zdjęcia: Joanna Janusz
Wyjście na lody w młodszym oddziale przedszkolnym
24.06.2026Młodszy oddział przedszkolny wybrał się na ostatnią wyprawę w tym roku szkolnym. Nie była to zbyt długa wyprawa, ale bardzo smaczna... Uczniowie, już tradycyjnie, dotarli do pani Agnieszki, która czekała na swoich małych gości. Lody spożyły przedszkolaki na kocykach w cieniu ogromnej lipy. Potem spokojnie dotarły na szkolny plac zabaw, by spożytkować energię otrzymaną w lodach.
Tekst i zdjęcia: Mariola Bienias
Wareccy turyści na szlaku Kononowicza
23.06.2026Warecki Oddział PTTK im. Wiktora Krawczyka zaprosił 20 czerwca 2026r. swoich członków i sympatyków na trasę V Rajdu Pieszego „Szlakiem płk. Władysława Kononowicza”. Trasa rajdu już na wstępie cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i zaskoczyła samych organizatorów. Na starcie stanęło prawie 220 turystów z ośmiu szkół: Ostrołęki, Wrociszewa, Michałowa, SP nr 1, PSP nr 2, Watraszewa, Nowej Wsi i Sułkowic. Turyści spotkali się na stacji PKP w Warce i po zakupieniu biletów ruszyli w podróż pociągiem Kolei Mazowieckich do Piaseczna. Tam przeszli trasę do bazy Piaseczyńsko-Grójeckiej Kolejki Wąskotorowej. Historia kolejki sięga 1898 r. Budowę linii o rozstawie 1000 mm rozpoczęto w celach gospodarczych, a już na początku XX wieku trasa połączyła Warszawę z Piasecznem i Górą Kalwarią. W okresie międzywojennym sieć rozrosła się do 90 kilometrów, stając się kluczowym elementem infrastruktury. Turyści przejechali trasą Piaseczno – Tarczyn- Rumów- Piaseczno. W czasie jazdy w zabytkowych wagonach uczestnicy mogli posłuchać z głośników ciekawej historii samej kolejki, jak i etapy jej rewitalizacji. Podziwiali przez okna elementy infrastruktury i zachwycali się okazami przyrody. W trakcie przejażdżki przewidziana była dwugodzinna przerwa w Rumowie, w pięknej scenerii leśnej polany, drewnianych wiatek. Turyści upiekli kiełbaskę i zjedli ją ze smakiem. W czasie postoju mogli zwiedzić zabytkową lokomotywę, pograć w piłkę nożną i ręczną, zagrać w badmintona, poleżeć na leżakach. W podgrupach, wraz z opiekunami, przeszli leśną ścieżką dydaktyczno-przyrodniczą, gdzie przypomnieli sobie wiedzę o budowie lasu, jej mieszkańcach i zależnościach organizmów w ekosystemie leśnym. Czas na polanie minął nadzwyczaj szybko i nadszedł czas powrotu. Po dotarciu kolejką do Piaseczna każda drużyna miała możliwość zobaczyć makietę kolejki, poznać zapomniane elementy dawnej infrastruktury kolejowej. I tu, na terenie kolejki wąskotorowej, w zabytkowej zabudowie nastąpiło podsumowanie rajdu. Drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy uczestnictwa, a turysta z PSP nr 2 dostał legitymację i stał się członkiem oddziału. Następnie wszyscy uczestnicy przeszli na pobliski cmentarz, gdzie znajdowała się mogiła powstańców styczniowych oddziału Kononowicza. Tu pani prezes, Marzena Jankowska, przestawiła rys historyczny powstania i walk oddziału Wł. Kononowicza.
Następnie turyści w podgrupach przeszli ulicami Piaseczna, podziwiali architekturę, a jeszcze bardziej zachwycili się smakiem lodów. Ostatnim etapem rajdu był powrót pociągiem do Warki, gdzie czekali już rodzice,
Rajd należy uznać za bardzo ciekawy i edukacyjny. Nie przeszkodziła temperatura powyżej 30 stopni C.
Organizatorzy dziękują Karolowi Jakubaszkowi za pomysł, realizację rajdu, Jednostce Dworek na Długiej i wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego zadania.
13
Runmaggedon Lite Warka 2026
22.06.202621 czerwca 2026 roku na plaży w Warce odbyły się zawody biegowe z przeszkodami Runmageddon Lite Warka 2026. Uczniowie naszej szkoły stawili się około godziny 13:00 w biurze zawodów, gdzie dokonali rejestracji. Po wspólnej rozgrzewce o charakterze ogólnorozwojowym rozpoczęły się starty poszczególnych kategorii wiekowych. Pierwsze biegi wystartowały punktualnie o godzinie 14:00.
Naszą szkołę reprezentowali: Natalia Bobolecka, Hubert Kret, Kacper Sot, Alicja Duch, Aleksander Szczepaniak, Iga Sot, Daria Moranowicz, Maria Bobolecka, Aleksandra Kotlińska, Aleksandra Pacholczak, Alicja Szczepaniak, Wiktoria Janus, Oliwia Duch, Amelia Garczyńska, Dawid Szczepaniak, Natalia Sobczyk, Oliwier Kalwarczyk, Aleksandra Kret, Piotr Pacholczak oraz Filip Janus.
Bardzo dobrze zaprezentowali się szczególnie zawodnicy na co dzień startujący w biegach przełajowych – Filip Janus, Dawid Szczepaniak, Aleksandra Kret i Piotr Pacholczak. Na słowa uznania zasługują również wszyscy młodsi uczestnicy, którzy z dużym zaangażowaniem pokonywali wymagającą trasę i przeszkody.
Gratulujemy wszystkim zawodnikom udziału oraz osiągniętych wyników. Szczególne podziękowania kierujemy do laureatów swoich kategorii, wśród których znaleźli się między innymi Aleksandra Pacholczak i Aleksander Szczepaniak. Fotorelacja z wydarzenia oraz pozostałe sukcesy naszych uczniów dostępne są w galerii zdjęć na stronie szkoły.
Klaudiusz Luśniewski
47
Wizyta klasy 1 w mini zoo w Biskupicach Nowych
23.06.202631Zdjęcia: Anna Ćwiek
Żywa lekcja przyrody w klasie II
21.06.202619 czerwca uczniowie klasy II uczestniczyli w pieszej wycieczce do gospodarstwa Państwa Jaskuła, którzy zajmują się hodowlą wielu gatunków zwierząt. Była to wyjątkowa i bardzo ciekawa żywa lekcja przyrody, podczas której dzieci mogły z bliska obserwować zwierzęta oraz poznać specyfikę pracy hodowców.
Podczas wizyty uczniowie mieli okazję zobaczyć wiele interesujących gatunków ptaków. Duże zainteresowanie wzbudziły inteligentne papugi żako – duże, szare papugi słynące z umiejętności naśladowania ludzkiej mowy. Dzieci poznały również mniejsze gatunki papug hodowanych w domach, takie jak lilianki, łąkówki i aleksandretty śliwogłowe. W przestronnych wolierach obserwowały nimfy, rozelle białolice, barabandy zwane także księżniczkami oraz świergotki. Nie zabrakło także mniejszych ptaków ozdobnych – kanarków, zeberków i amadyn wspaniałych. Dużą sympatię uczniów zdobyły również kury ozdobne oraz ich urocze kurczaki.
W gospodarstwie dzieci mogły zobaczyć także wiele drobnych ssaków, takich jak myszki, świnki morskie, króliki i chomiki dżungarskie. Ciekawym doświadczeniem było poznanie różnych bezkręgowców, między innymi straszyków diabelskich, patyczaków, tropikalnych równonogów lądowych (isopodów), karaczanów szmaragdowych i madagaskarskich oraz afrykańskich chrząszczy z rodzaju Pachnoda.
Wśród gadów uczniowie obserwowali węże zbożowe, kameleona jemeńskiego, gekony orzęsione oraz agamy brodate. Duże zainteresowanie wzbudziły także płazy – kolorowe żabki drzewołazy: leucomelas o żółto-czarnym ubarwieniu oraz azureus o intensywnie niebieskiej barwie, a także charakterystyczne żaby rogate.
Gospodarze serdecznie przyjęli naszych uczniów i przygotowali dla nich ognisko, które stało się okazją do wspólnego spędzenia czasu w miłej atmosferze. Wycieczka sprzyjała nie tylko zdobywaniu wiedzy o świecie zwierząt i przyrodzie, ale również integracji zespołu klasowego. Dzieci wróciły pełne wrażeń, nowych doświadczeń i ciekawostek o zwierzętach.
Serdecznie dziękujemy Państwu Jaskuła za gościnność, poświęcony czas oraz stworzenie dzieciom możliwości uczestnictwa w tak wartościowym, edukacyjnym i pełnym atrakcji spotkaniu.
Tekst i zdjęcia: Magdalena Staszałek
Stajnia Lechanice, czyli cudze i swoje chwalimy.
20.06.202618 czerwca 2026r. uczniowie młodszego i starszego oddziału przedszkolnego z naszej szkoły udali się na wycieczkę w najbliższą okolicę, do Lechanic, wsi szlacheckiej z drugiej połowy XVI wieku. To tu nadal znajduje się dwór Brzezińskich z 1918 r. projektu Apoloniusza Nieniewskiego. To tu 9 stycznia 1806 roku urodził się Tomasz Kiciński, członek Sprzysiężenia Wysockiego, powstaniec listopadowy.
Obecnie wieś ta zaczyna być na topie ze względu na wspaniale rozwijającą się stajnię Lechanice. Nasi uczniowie dotarli do tego intrygującego miejsca odwiedzając swoją, trochę starszą koleżankę, również uczennicę naszej szkoły. Spędzili tam pięć godzin podglądając konie, kucyki i króliki. Podziwiali ujeżdżanie koni i ich skoki przez przeszkody. Jeźdźcy mieli na sobie piękne stroje, a na głowach kaski.
Po pysznym śniadaniu podkreślonym wspaniałymi ciastami i sezonowymi owocami uczniowie zaczęli zabawę ruchową z hoppy horse. Ta intrygująca konkurencja, bardzo znana wśród miłośników koni, zaciekawiła nie tylko dzieci. Z zachwytem pokonywali coraz wyższe przeszkody i coraz trudniejsze trasy. Następnie odwiedzili kucyka, którego mieli możliwość wyczyścić specjalnymi szczotkami. Oprowadzanki na koniu i kucyku zachwyciły przedszkolaków. Ustawiały się w kolejkach i ze stoickim spokojem wyczekiwali swojej kolejki. Niektórzy jeździli i na koniu, i na kucyku. Między czasie każdy chętny mógł otrzymać tatuaż z motywem konia oraz podziwiać ciekawe egzemplarze królików. Wszyscy uczestnicy dotarli na ogrodzony wybieg dla koni i dokarmiali marchewką te wspaniałe, dostojne zwierzęta. Na zakończenie pobytu w stajni przedszkolaki uczestniczyły w festiwalu kolorów z wykorzystaniem proszków Holi. Zabawa była niesamowita, kolorowe chmury wędrujące wśród dzieci zabarwiły i ubrania, i głowy. Oczywiście zadbano o maluchy. W płomieniach ogniska upiekły smaczne kiełbaski i zjadły je trzymając w ręku, jak każdy młody turysta.
Dzień ten dobiegł końca. Na długo zostanie w pamięci wszystkich uczestników.
Bardzo dziękujemy pani Aleksandrze Przybylskiej i wszystkim pracownikom Stajni Lechanice za wspaniałe przyjęcie, opiekę i wsparcie oraz ogromną dozę tolerancji dla tak dużej i ruchliwej grupy uczestników.
77Tekst: Mariola Bienias
Zdjęcia: Mariola Bienias, Urszula Batte
Polonez Ósmoklasistów 2026
18.06.2026Film: Magdalena Staszałek
Piknik w Bończy
18.06.2026Klasa 4 spędza ostatnie dni szkoły aktywnie i na wesoło.
Spacer na plac zabaw w Bończy, piknik, pieczenie kiełbasek oraz zabawy z piłką.
Pogadanka z policjantem na temat bezpiecznych wakacji
17.06.2026W dniu 16.06.2026r w naszej szkole odbyło się spotkanie profilaktyczno-edukacyjne z funkcjonariuszem policji panią asp. szt. Anetą Ścisłowską skierowane do dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniów klas I–VIII.
Tematem pogadanki było bezpieczeństwo podczas wakacji. Policjant przypomniał uczestnikom najważniejsze zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą, w górach, podczas wycieczek rowerowych oraz zabaw na świeżym powietrzu. Szczególną uwagę zwrócono na konieczność zachowania ostrożności w sytuacjach mogących stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia.
Podczas spotkania omówiono również zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dzieci i młodzież przypomniały sobie, jak prawidłowo poruszać się po drogach, bezpiecznie przechodzić przez jezdnię, korzystać z roweru oraz dlaczego tak ważne jest noszenie elementów odblaskowych.
Ważnym elementem pogadanki była także rozmowa na temat kontaktów z osobami nieznajomymi. Uczniowie dowiedzieli się, jak reagować w sytuacjach budzących niepokój, komu zgłaszać zagrożenia oraz jak dbać o swoje bezpieczeństwo.
Spotkanie było cenną lekcją odpowiedzialności i rozwagi. Dziękujemy za przekazanie dzieciom i młodzieży wielu ważnych informacji oraz praktycznych wskazówek, które pomogą spędzić wakacje bezpiecznie i radośnie.
Tekst: Anita Ślęzak
Zdjęcia: Magdalena Staszałek
Wycieczka klas I–III do Malowanej Zagrody w Kawęczynie
15.06.202615 czerwca uczniowie klas I–III uczestniczyli w wycieczce do Malowanej Zagrody w Kawęczynie. Na miejscu zostaliśmy serdecznie powitani przez gospodarza ubranego w tradycyjny strój ludowy, który przybliżył nam klimat dawnej polskiej wsi.
Na początku dzieci zostały zaproszone do gospody na słodki poczęstunek – pyszny placek drożdżowy oraz herbatę. Następnie zwiedziliśmy starą wiejską zagrodę wraz z izbą etnograficzną, gdzie mogliśmy zobaczyć dawne sprzęty i poznać życie mieszkańców wsi sprzed wielu lat. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia w piekarni połączone z pokazem przygotowania chleba do wypieku. Kolejną atrakcją była przejażdżka po okolicy zadaszonym wozem traperskim oraz spacer przez las, podczas którego odwiedziliśmy zagrodę danieli. Zwiedziliśmy również młyn wodny połączony ze starą szkołą, poznając historię tych wyjątkowych miejsc. Niezapomnianych wrażeń dostarczył pokaz sztuki kowalskiej w kuźni. Po licznych atrakcjach wszyscy udali się pod zadaszoną wiatę na poczęstunek. Dzieci mogły skosztować kiełbasek z grilla. Na zakończenie wycieczki uczniowie aktywnie spędzili czas podczas zabawy tanecznej w sali.
Wyjazd dostarczył wszystkim wielu radosnych chwil, nowych doświadczeń i ciekawych informacji o dawnych tradycjach oraz życiu na wsi.
62Tekst: Magdalena Staszałek
Zdjęcia: Renata Biedrzycka, Anna Ćwiek, Magdalena Staszałek
Jem zdrowo i kolorowo w starszym oddziale przedszkolnym
13.06.2026W starszym oddziale przedszkolnym odbyły się zajęcia kulinarne w ramach programu „Jem zdrowo i kolorowo” zorganizowany przez Ośrodek Zdrowia w Warce. Zajęcia przeprowadziły pani dietetyk Iwetta Majewska- Regulska z panią pielęgniarką Ewą Rywotycką. Przed zajęciami przedszkolaki otrzymały fartuszki, czepki, rękawiczki, talerzyki i sztućce. Dzieci miały okazję w interesujący sposób poznać zasady zdrowego odżywiania. Pani dietetyk wytłumaczyła dzieciom co jest im potrzebne dla dobrego zdrowia i samopoczucia. Z przygotowanych przez Panie Pielęgniarki produktów: warzyw, past warzywnych, serów, wędlin, pieczywa i masła zrobiły dla siebie kolorowe kanapki. Kolejnym etapem zajęcia było skomponowanie i wykonanie wieloowocowego soku. Na zakończenie zajęć pani dietetyk wręczyła dzieciom Medale dla dzielnego uczestnika Programu „Jem Zdrowo i Kolorowo”. Podczas zajęć przedszkolaki z dużym zaangażowaniem komponowały swoje zdrowe potrawy, rozwijając przy tym umiejętności kulinarne, kreatywność oraz nawyki zdrowego stylu życia. Wspólne przygotowywanie posiłków sprawiło dzieciom wiele radości, a własnoręcznie wykonane przekąski smakowały wyjątkowo. Zajęcia były doskonałą okazją do nauki poprzez zabawę i promowania zdrowych wyborów żywieniowych już od najmłodszych lat. Dziękujemy Paniom Pielęgniarkom za przeprowadzenie zajęć.
12Tekst i zdjęcia: Urszula Batte
Dzień Mamy i Taty w klasach 1-3
13.06.2026Dzień Mamy i Taty to z jedno z najpiękniejszych świąt w roku. W naszej szkole uroczystość z tej okazji odbyła 11 czerwca 2026 roku, uczniowie z klas 1-3 zaprezentowali bogatą część artystyczną, aby w ten sposób wyrazić swoją miłość, pamięć i szacunek. Na początek wystąpiła klasa 3, która w zabawny sposób przedstawiła dzień z życia mamy i taty, klasa 2 wprawiła wszystkich w wakacyjny nastrój oraz zaprezentowała taniec. Na koniec wystąpiła klasa 1, która przedstawiła inscenizację baśni „Kopciuszek” połączoną z tańcami. Każda z klas wyrecytowała wiersze i piosenki o mamie i tacie, a także życzenia, które zostały powiedziane, ale również wyśpiewane. Rodzice podczas uroczystości nie kryli wzruszenia i jednocześnie radości a piękne występy nagrodzili brawami i uśmiechem.
Na koniec wszystkie dzieci zaśpiewały gromkie sto lat, a Pani Dyrektor złożyła życzenia rodzicom oraz podziękowała za wspaniałe występy dzieciom. Całość spotkania zwieńczył słodki poczęstunek, podczas którego dzieci wręczyły rodzicom własnoręcznie wykonane upominki. Uroczystość przebiegła w miłej i ciepłej atmosferze i na pewno na długo zapadnie w pamięci.
9Tekst: Anna Ćwiek
Zdjęcia: Anna Ćwiek, Magdalena Staszałek, Wioletta Królak
Film: Magdalena Staszałek
Współpraca daje efekty- kartonowe osiedle zerówkowiczów
11.06.2026W ramach cyklu tematycznego „Od pomysłu aż po dach” dzieci z zerówki poznawały etapy powstawania domu – od planowania i projektowania aż po jego budowę. Dowiedziały się, jakie osoby i zawody są potrzebne przy budowie oraz jakie narzędzia i materiały wykorzystuje się podczas pracy. Poznały również różnorodne budowle z różnych stron świata oraz budowle zwierzęce. Cykl zakończył się tworzeniem własnych konstrukcji, podczas którego dzieci rozwijały kreatywność, umiejętność współpracy i wspólnego działania. Powstało 5 różnych budowli. Efekty widać na zdjęciach.
Urszula Batte
4
Udział uczniów PSP we Wrociszewie w Zjeździe Szkół Patronackich
11.06.202610 czerwca 2026 r. uczniowie klas VII i VIII Publicznej Szkoły Podstawowej we Wrociszewie uczestniczyli w Zjeździe Szkół Patronackich, który odbył się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli szkół noszących imiona bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, ks. Jana Ziei oraz ks. Jana Twardowskiego. Była to wyjątkowa okazja do wspólnego spotkania młodzieży i nauczycieli z różnych części Polski, których łączą wartości przekazywane przez patronów ich szkół.
Uroczystość rozpoczęła się rejestracją uczestników, po której wszyscy zgromadzili się na Mszy Świętej sprawowanej w Świątyni Opatrzności Bożej. Wspólna modlitwa była ważnym momentem spotkania, podkreślającym duchowy wymiar wydarzenia oraz znaczenie dziedzictwa patronów szkół w kształtowaniu postaw młodego pokolenia.
Po zakończeniu części oficjalnej uczestnicy mieli możliwość bliższego poznania historii miejsca oraz zwiedzenia Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Ekspozycje muzealne przybliżyły uczniom życie i działalność dwóch wybitnych postaci, które odegrały ogromną rolę w historii Polski. Dla wielu uczestników była to cenna lekcja historii oraz okazja do refleksji nad wartościami takimi jak odpowiedzialność, patriotyzm, odwaga i szacunek dla drugiego człowieka.
Udział w Zjeździe Szkół Patronackich był dla uczniów PSP we Wrociszewie wartościowym doświadczeniem, które pozwoliło nie tylko pogłębić wiedzę o patronach szkół, ale także uświadomić sobie, jak ważne są wartości, które pozostawili oni kolejnym pokoleniom. Z pewnością wydarzenie to na długo pozostanie w pamięci uczestników i będzie inspiracją do dalszego rozwijania postaw opartych na szacunku, odpowiedzialności i zaangażowaniu społecznym.
22Tekst i zdjęcia: Agnieszka Załucka