Powrót do szkoły po przerwie zimowej nie należy do zadań najłatwiejszych...
Z pewnością nasz organizm zdążył się już nieco przyzwyczaić do późniejszego wstawania i świadomości braku nauki na dzień następny. Niestety, często bywa tak, że to co miłe i przyjemne przemija w zastraszająco szybkim tempie... Ferie dobiegły końca, a nam nie pozostaje nic innego, jak "spiąć się" i powrócić do szkolnej codzienności. Jak sobie z tym poradzić, jak najlepiej się do tego zabrać?
Oto kilka rad, które powinny pomóc w poradzeniu sobie ze stresem po przerwie w nauce powinniśmy odpowiednio zaplanować swój dzień. Ułożenie harmonogramu dnia i "trwanie" w nim sprawi, że unikniemy stresu związanego np. z zapomnieniem wykonania istotnego zadania. Będziemy spokojniejsi mając pewność, że wszystko mamy zapisane i nic nam nie "umknie".
Odrabianie prac domowych najlepiej jest rozłożyć w czasie, aby nie przytłaczać się nimi na jeden raz. Dzięki temu pozbędziemy się również obawy przed wykonywaniem zadań na tak zwaną - ostatnią chwilę, co często sprzyja braku precyzji i dokładności.
Podczas nauki dobrze jest robić sobie przerwy, nie mogą być one jednak zbyt długie, abyśmy nie odeszli całkowicie od myśli, że mamy jeszcze do wykonania jakieś zadania.
Nagromadzone emocje i stres najlepiej jest rozładować - można wybrać się na spacer, pobiegać. Aby "wyrzucić" z siebie stres, warto zająć się czymś, co zawsze poprawia nam humor, jak na przykład obejrzenie ulubionego filmu, rozmowa czy słuchanie muzyki. Pomocna tu może być również odpowiednia dieta - wydawać by się mogło, że wbrew pozorom nie ma to aż takiego znaczenia, a jednak okazuje się, że niezdrowe potrawy również mogą być istotnym czynnikiem wpływającym na stres.
Sen także jest bardzo ważny, ponieważ jego brak sprawia, że stajemy się rozdrażnieni, nie mamy ochoty na nic i brakuje nam motywacji do wykonywania czegokolwiek. Dobrze jest również dokonywać obserwacji, jakie sytuacje tak naprawdę wywołują u nas stres. Najlepiej jest wtedy ograniczyć te sytuacje lub w odpowiedni sposób zapobiec im.
Przede wszystkim - pozytywne myślenie. Jest to bardzo pomocne "zachowanie". Co więcej, gdy mamy w sobie pozytywną energię i - emanujemy nią wokół, jesteśmy w stanie "zarazić" tym innych!
Trzeba więc wierzyć w to, że jesteśmy w stanie osiągnąć wiele, musimy tylko tę świadomość zyskać. To naprawdę pomaga!
Złote rady:
1. Zacznij od poranka
Wiele osób powtarza, że jaki poranek, taki cały dzień. Organizm potrzebuje ok. 8 godzin snu, więc zapomnij o wstaniu o 10:00. Wstań, przebudź się wietrząc pokój i wykonując poranną gimnastykę. Zjedz zdrowe śniadanie, które powinno składać się z produktów zawierających białko i węglowodany. Dobrym rozwiązaniem jest kanapka, jogurt, płatki musli z mlekiem.
2. Organizacja
Rano lub poprzedniego dnia wieczorem zaplanuj sobie co masz zrobić. Przydatne będą tu, np. kolorowe karteczki samoprzylepne lub kalendarz.
3. Odśwież pokój
Doprowadź swój pokój do ładu. Często jest tak, że na biurku w wolne dni wala się tysiące niepotrzebnych rzeczy.
4. Nauka
Dobrze jest przejrzeć zeszyty, zapoznać się z ostatnimi tematami lekcji. Kontroluj czas nauki, powinieneś uczyć się ok. 30 minut, a następnie robić 5-10 minutową przerwę. Pamiętaj, aby w między czasie ograniczyć telefon czy komputer. Zrelaksuj się,wyjdź na krótki spacer.
Ważne jest, aby pod ręką mieć szklankę wody mineralnej, która odświeży nasz mózg i organizm.
5. Ważny wieczór
Pamiętaj, aby wszystkich rzeczy które miałeś/aś wykonać tego dnia nie zostawiać na wieczór. Wieczorem przede wszystkim zrelaksuj się, przygotowując, np. gorącą kąpiel. Innym pomysłem, jest po prostu przeczytanie książki, albo obejrzenie filmu. Ważne jest, aby to wieczorem, a nie rano naszykować rzeczy do szkoły . Pójdź spać dość wcześnie, tak, abyś spał/a ok. 8 godzin.
Tekst: pedagog szkolny Anna Różycka