9 lutego 2021 roku obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. W tym roku, z uwagi na okoliczności związane z pandemią, świętowanie odbędzie się głównie zdalnie. Organizatorami DBI w Polsce są Państwowy Instytut Badawczy NASK i Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. Z pełną listą zaangażowanych państw i instytucji oraz podjętymi przez nie działaniami można zapoznać się na stronie.
Celem wydarzenia jest przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. Hasło akcji, „Działajmy razem!”, nabiera w tym roku szczególnego znaczenia, gdyż jedynie wspólny wysiłek zarówno dorosłych – rodziców i profesjonalistów, jak i samych dzieci i młodzieży, zapewnić może bezpieczeństwo w czasie zintensyfikowanego korzystania z sieci podczas pandemii i zdalnej edukacji..
10 zasad bezpiecznego korzystania z internetu
1. Nie podawaj swoich danych osobowych, takich jak adres, numer telefonu itp.
2. Pamiętaj, że nie każdy jest kimś, za kogo się podaje.
3. Nie podawaj nikomu hasła dostępu do Twojego konta na stronie, na której jesteś zalogowany.
4. Korzystaj z oprogramowania antywirusowego.
5. Nie umawiaj się sam na spotkania z nieznajomymi, których poznałeś przez internet.
6. Stwarzaj trudne do odgadnięcia hasła dostępu - kombinacje minimum 12 cyfr, wielkich i małych liter oraz znaków interpunkcyjnych.
7. Nie klikaj w nieznane załączniki i linki.
8. Nie wysyłaj nieznajomym swoich zdjęć i nie udzielaj im zbyt wielu informacji na swój temat.
9. Do każdego konta stosuj inne hasło dostępu.
10. Zachowaj ostrożność przy pobieraniu plików z internetu.
Tekst pedagog szkolny Anna Różycka