Po raz kolejny wzięliśmy udział w edycji akcji MEN "Szkoła do hymnu" i odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego we wtorek, 10 listopada o godz. 11:11. W tym roku ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii odśpiewaliśmy hymn inaczej niż zawsze - w szkole i online. W tegorocznej akcji wzięło udział 16 269 szkół, przedszkoli i placówek oświatowych z całego kraju.
102. rocznica odzyskania niepodległości w starszym oddziale przedszkolnym
11.11.2020Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 102. rocznica odzyskania niepodległości w starszym oddziale przedszkolnym.
Dzieci ze starszego oddziału przedszkolnego w celu upamiętnienia 102 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę uroczyście odśpiewały „Mazurka Dąbrowskiego”. Ze względu na zaistniałą sytuację oraz w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo dzieci, świętowanie miało charakter symboliczny, odbyło się w gronie klasowym. Pomimo tego warto podtrzymywać tradycję i poprzez obchodzenie tego ważnego święta, budować wspólnotę i pielęgnować tożsamość narodową.
Tekst i zdjęcia: Renata Miniewska
Święto Niepodległości w oddziale przedszkolnym młodszym
11.11.2020Przedszkolaki z oddziału przedszkolnego młodszego wzięły udział w akcji Szkoła do hymnu. Cudnie recytowały wiersze o Polsce.aki z oddziału przedszkolnego młodszego wzięły udział w akcji Szkoła do hymnu
16Tekst, zdjęcia, filmy: Anna Ćwiek
Międzynarodowy Dzień Tolerancji
16.11.2020"NIE MUSIMY AKCEPTOWAĆ CUDZYCH PRZEKONAŃ...
ALE MUSIMY AKCEPTOWAĆ PRAWO DO ICH POSIADANIA"
,,JESIEŃ CUDÓW" JODI PICOULT
Międzynarodowy Dzień Tolerancji to święto obchodzone corocznie 16 listopada. Jest to święto ustanowione przez UNESCO w 1995 roku mające na celu promowanie szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie. Jest to odpowiedź na rosnącą falę wszelakiej nietolerancji, takiej jak rasizm czy antysemityzm. Konferencja Generalna UNESCO w 1995 roku przyjęła Deklarację Zasad Tolerancji. Samo święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1995 roku z inicjatywy UNESCO. Jak mówi Deklaracja Zasad Tolerancji:
,,Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju”
Tolerancja (od łac. tolerare = znosić, wytrzymywać) oznacza cierpliwość i wyrozumiałość dla odmienności. Jest poszanowaniem cudzych uczuć, poglądów, upodobań, wierzeń, obyczajów i postępowania choćby były całkowicie odmienne od własnych, albo zupełnie z nimi sprzeczne.
Tekst: Anna Różycka
Wrociszewski Mini Park - ostatni etap realizacji
14.11.2020Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wrociszewski Mini Park - ostatni etap realizacji.
13Zakończenie realizacji projektu Wrociszewski Mini Park - stworzenie Kreatywnej Strefy Gier Chodnikowych
Ostatnim etapem powstawania Wrociszewskiego Mini Parku było stworzenie Kreatywnej Strefy Gier Chodnikowych. w ramach realizacji projektu „Wrociszewski Mini Park” dofinansowanego ze środków programu Działaj Lokalnie Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju i Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Stowarzyszenie W.A.R.K.A. a także lokalnych sponsorów.
Na zaproszenie Dyrektor PSP we Wrociszewie Małgorzaty Gowin oraz koordynatorów projektu 21 i 22 września na placu szkolnym pojawili się, jak zawsze niezawodni przedstawiciele społecznej lokalności – rodzice dzieci PSP we Wrociszewie. Z wielkim zapałem i zaangażowaniem zabrali się do pracy. Zgodnie z zaplanowanym projektem zaczęliśmy odrysowywać i wycinać potrzebne elementy. Następnie podzieliliśmy się na zespoły i zaczęła się kolorowa zabawa w malowanie. W czasie wspólnej pracy słychać było rozmowy i co chwilę wybuchy gromkiego śmiechu. Po wielu godzinach ciężkiej pracy udało się zakończyć zaplanowane działania. Efekty wspólnej pracy przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Plac przed szkołą stał się bajkowy i kolorowy. Chodnik prowadzący na plac zabaw zamienił się w „Matematycznego węża” i „Kolorowe kółeczka”. Z kolei chodnik prowadzący na boisko przemienił się w „Alfabetyczne korale”. Na chodniku przed boiskiem pojawiły się „Matematyczne gąsienice” i popularna „Gra w klasy”. Nasza Kreatywna Strefa Gier Chodnikowych na placu przed szkołą zachęci dzieci do aktywnego i intersującego spędzania czasu na świeżym powietrzu na przerwach oraz podczas spotkań rodzinnych, a jednocześnie rozwinie umiejętność rozpoznawania i nazywania kolorów, rozpoznawania cyfr i liter, znajomość alfabetu oraz zachęci do aktywności ruchowych. Wielkie podziękowania należą się rodzicom, którzy pomimo intensywnego sezonu jabłkowego, znaleźli czas na pracę dla wspólnego dobra. Realizacja zadań projektowych dostarczyła Wszystkim uczestnikom wielu niezapomnianych przeżyć oraz zintegrowała lokalną społeczność. Wspólnymi siłami udało się wykonać ławki z europalet, które idealnie wkomponowały się w architekturę otaczającego krajobrazu. Przepiękny ogród przyciąga uwagę i zachwyca cała lokalną społeczność. We Wrociszewskim Mini Parku można miło i aktywnie spędzić czas, w przepięknej scenerii, wieczorne ciemności rozświetlają lampy solarne. Każdy znajdzie coś dla siebie.
Tekst i zdjęcia: Anna Ćwiek
Pokaz Mody Patriotycznej w oddziale przedszkolnym młodszym
11.11.2020W oddziale przedszkolnym młodszym odbył się Pokaz Mody Patriotycznej w ramach realizacji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego Piękna Nasza Polska Cała. Tego dnia przedszkolaki przyszły do szkoły ubrane w przepiękne stroje w barwach narodowych. Dzięki zaangażowaniu i kreatywności rodziców wyglądały cudownie. Dzieciaczki z dumą wystąpiły przed Panią Dyrektor na specjalnie stworzonym wybiegu. Następnie dzieci zaprezentowały swoje zdolności w układzie tanecznym do piosenki „W moim ogródecku” oraz w zabawie ludowej „Poszło dziewczę..” Niestety ze względu na panującą pandemię Rodzice nie mogli uczestniczyć w tym wielkim wydarzeniu.
26Tekst, zdjęcia, filmy: Anna Ćwiek
Rocznica Odzyskania Niepodległości
10.11.202011 listopada to najważniejsze święto narodowe w Polsce. W tym dniu obchodzimy rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości po 123 latach niewoli pod zaborami okupantów. Jednak czy każdy wie dlaczego? Co każdy powinien wiedzieć o tym święcie?
Dzień 11 listopada obchodzony jest bardzo uroczyście w całej Polsce. W tym dniu w 1918 r. Polska po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość. W tym roku obchodzona jest 102 Rocznica Odzyskania Niepodległości.
Od rozbioru Polski przez Rosję, Prusy i Austrię w 1795 roku naszego kraju nie było na mapie. Naród nadal istniał, ale teren kraju, administracja i rządy były pod władzą zaborców. Polacy w tym czasie wiele razy próbowali odzyskać niepodległość. Największymi zrywami niepodległościowymi były powstania – listopadowe (1830 r.) i styczniowe (1863 r.), które zakończyły się niepowodzeniem. Największa realna szansa na odzyskanie wolności zaistniała w roku 1914, gdy wybuchła I wojna światowa. Wojna wbrew pozorom dała Polakom nadzieję na powrót na mapę Europy, ponieważ była wyrazem rozłamu pomiędzy zaborcami. W wojnie brały udział 33 państwa, 10 milionów ludzi zginęło w działaniach wojennych, a prawie 20 milionów zostało rannych. Dorobek wielu pokoleń był niszczony, zrównywano z ziemią zabytki kulturowe i domostwa. Po wojnie zmieniły się granice państwowe oraz formy rządów.
Święto Niepodległości jest 11 listopada - Czemu?
I wojna światowa zakończyła się właśnie 11 listopada 1918 r. po kapitulacji Niemiec na froncie zachodnim. W tym dniu Polska powróciła na mapę Europy. Również tego dnia marszałek Piłsudski został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich, a po jego negocjacjach z Centralną Radą Żołnierską jeszcze tego samego dnia wojska niemieckie zaczęły wycofywać się z Królestwa Polskiego.
Święto Niepodległości jest bardzo ważne - Czemu?
Polska mogłaby nigdy nie odzyskać niezależności, gdyby nie niezłomność wielu naszych przodków, którzy przelali krew za utraconą Ojczyznę. Mimo wielu prób zaborców wynarodowiania Polaków, zakazów używania języka polskiego oraz czytania czy śpiewania po polsku nieprzyjaciele nie zdołali zabić ducha polskości. Dzięki temu teraz możemy cieszyć się wolnością, nikt nam nie narzuca innej kultury czy języka, możemy wybrać, gdzie i jak chcemy żyć.
Gdybyśmy nie odzyskali niepodległości - Co by było?
Zapewne nie używalibyśmy języka polskiego, zniknąłby on zupełnie. Dziś mówilibyśmy po niemiecku lub po rosyjsku. Nie mielibyśmy naszej biało-czerwonej flagi ani orła białego w godle narodowym. Zapomnielibyśmy też o odważnych czynach naszych przodków, spośród których wielu poświęciło swoje życie, aby walczyć o naszą wolność. Z tego względu musimy doceniać to, że nasz kraj jest już wolny i uczyć kolejne pokolenia patriotyzmu i przywiązania do własnego narodu.
„Katechizm polskiego dziecka” Władysława Bełzy, który zna każdy mały i duży Polak możemy teraz z dumą recytować właśnie dzięki odzyskaniu niepodległości:
- Kto ty jesteś?
- Polak mały.
- Jaki znak twój?
- Orzeł biały.
- Gdzie ty mieszkasz?
- Między swemi.
- W jakim kraju?
W polskiej ziemi.
- Czym ta ziemia?
- Mą ojczyzną.
- Czym zdobyta?
- Krwią i blizną.
- Czy ją kochasz?
- Kocham szczerze.
- A w co wierzysz?
- W Polskę wierzę.
- Czym ty dla niej?
- Wdzięczne dziecię
- Coś jej winien?
- Oddać życie.Poniżej znajdują się linki do dwóch filmików związanych właśnie z tym świętem
„Polak Mały!” film o polskich symbolach narodowych:
https://www.youtube.com/watch?v=FJ83BRqFPBA&feature=emb_title
Skrócona historia Polski:
https://www.youtube.com/watch?v=oakcdnzvsyM&feature=emb_title
Tekst: Agnieszka Załucka
Polskie symbole narodowe i ich znaczenie
10.11.2020Symbole narodowe odgrywają niezwykle ważną rolę w podtrzymywaniu tożsamości narodowej. To właśnie te elementy spajają obywateli państwa i pozwalają im podkreślić swoją odrębność od innych narodów i kultur. Najważniejsze symbole dla Polaków to godło, hymn oraz flaga.
Godło państwowe
Zgodnie z zapisami Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, godłem jest wizerunek orła białego, ze złotą koroną, na czerwonym tle. Według legendy o Lechu, Czechu i Rusie, gdy trzej bracia wyruszyli w podróż w poszukiwaniu dogodnego miejsca do życia, pewnej nocy spoczęli na wielkiej polanie. Rozbijając obóz pod dębem przestraszyli rodzinę białych orłów, które wzbiły się do lotu, a ich majestat zachwycił Lecha, który zdecydował się pozostać i w tym miejscu założyć pierwszą stolicę Polski – Gniezno, a wizerunek orła mianować godłem powstałego Państwa.
Orzeł przedstawiony jest zgodnie z heraldyczną tradycją, w postaci gotowej do walki. Kolor czerwony (tło) to symbol ognia, odwagi i waleczności, a biel oznacza wodę, czystość i niepokalanie.
Hymn państwa
Hymn Polski to „Mazurek Dąbrowskiego” napisany przez Józefa Wybickiego w 1797 roku. Początkowo pieśń miała pokrzepiać do walki żołnierzy i nie dać im zapomnieć o tym, że trzy mocarstwa dokonały rozbioru Polski. W treści znajdziemy szereg odniesień do niezwykle ważnych historycznych wydarzeń, takich jak stworzenie Legionów, rozbiory czy potop szwedzki.
Flaga państwa
Biało-czerwona flaga po raz pierwszy została uznana w 1831 roku. Po I wojnie światowej potwierdzono ją jako barwy narodowe i w takiej wersji obowiązuje do dzisiaj. Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony. Biel symbolizuje nieskazitelność, czystość i dobro polskiego narodu, czerwień zaś potęgę, dostojność i majestat.
Polskie symbole narodowe wyrażają szacunek i miłość Polaków do Ojczyzny. Kreują wspólną tożsamość, pamięć i nadzieję. Są znamieniem patriotyzmu, dumy i honoru, a także godności Polaków.
Krótki film o symbolach NASZEGO KRAJU ZNAJDZIECIE TUTAJ:
https://www.youtube.com/watch?v=jXFILnMMJ-sTekst: Anna Różycka
Organizacja pracy ucznia
10.11.2020Dane mówią, że na schorzenia kręgosłupa cierpi około 90% dzieci i młodzieży! Jakie są tego przyczyny? Często są związane z nadmiernym nadwyrężeniem kręgosłupa podczas długich godzin spędzonych na siedząco – przeważnie w nieodpowiedniej pozycji. Może być to też kwestia mało komfortowych i nieprzystosowanych do dziecka warunków do nauki. W jaki sposób jako rodzice możemy zadbać o zdrowy kręgosłup naszych dzieci?
Prawidłowa postawa siedząca aby zapewnić dziecku optymalne warunki do nauki, w pierwszej kolejności wytłumacz mu kilka ważnych kwestii dot. pozycji, jaką przybiera podczas siedzenia przy biurku. Wydają się one na pozór znane i logiczne, jednak bardzo często sami o nich zapominamy. Na co zwrócić szczególną uwagę?
Dziecko podczas siedzenia przy biurku powinno mieć:
-
wyprostowane plecy,
-
odcinek dolny piersiowy oparty o krzesło,
-
odcinek lędźwiowy utrzymany w naturalnym wygięciu (warto podłożyć dziecku coś pod plecy, np. zwinięty ręcznik),
-
nogi ugięte w kolanach pod kątem 90 stopni (muszą dotykać całymi stopami podłoża),
-
ręce swobodnie ułożone na blacie, ugięte pod kątem 90 stopni,
-
łokcie lekko wystające poza brzeg biurka,
-
zachowaną odległość ok. 30-35 cm oczu od pióra; w przypadku ekranu komputera, zależnie od jego wielkości odległość waha się w okolicach 60-100 cm.
Przy zakupie biurka dla swojej pociechy warto zwrócić szczególną uwagę na regulację wysokości blatu. Ważne, aby blat miał kształt prostokąta lub kwadratu – nie powinien być zaokrąglony. Jeśli jest taka możliwość, wybierz biurko, które pozwala również na zmianę kąta nachylenia .
Jeśli chodzi o dobór krzesła, to podobnie jak w przypadku biurka, ważne jest, aby posiadało ono możliwość regulacji wysokości. Istotną rolę odgrywa również podparcie rąk – najlepiej, aby było ono regulowane.Ważne:
1. Ustaw biurko w odpowiednim miejscu. Najlepiej bokiem do okna – szczególnie jeśli będzie znajdować się na nim monitor.
2. Podczas ustawiania ekranu komputera górna krawędź monitora powinna znajdować się nieco poniżej linii wzroku dziecka. To samo w przypadku laptopa – zaopatrz się w specjalną podkładkę, która umożliwi takie ułożenie.
3. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie – powinno być ono dwupunktowe. Oświetlenie biurka musi zostać ustawione poniżej oczu dziecka i padać bezpośrednio na miejsce pracy. Do oświetlenia całego pokoju najlepsze jest światło rozproszone, czyli np. z lampy sufitowej.
4. Przypominaj dziecku o odpoczynku podczas nauki – przynajmniej raz na godzinę powinno ono zrobić sobie 5-minutową przerwę i np. porozciągać swoje ciało.
5.Wybieraj formy aktywnego wypoczynku, zachęć pociechę do wspólnego wyjścia na basen, rowery czy też na boisko.
Jak aktywność fizyczna wpływa na proces rozwoju dziecka?
“Regularny ruch stanowi jeden z najważniejszych czynników wpływających na prawidłowe funkcjonowanie organizmu, zwłaszcza młodego. Dzieciom i młodzieży w wieku szkolnym zaleca się co najmniej 60 minut ruchu dziennie. Aktywność powinna obejmować wysiłek zarówno o umiarkowanej, jak i o podwyższonej intensywności. Zapewnia ona prawidłowy rozwój układu mięśniowo-szkieletowego (kości, mięśnie i stawy), stymuluje rozwój układu krążenia oraz oddechowego (serce i płuca), pobudza rozwój układu nerwowego (koordynacja i balans ciała, kontrola ruchów). Warunkuje również utrzymanie prawidłowej masy ciała, a więc zapobiega otyłości oraz występowaniu różnych chorób wieku dziecięcego.
Aktywność fizyczna – zarówno spontaniczna, jak i zorganizowana – poprawia kondycję psychiczną młodego człowieka. Ruch i ćwiczenia fizyczne wpływają korzystnie na samopoczucie, ułatwiają radzenie sobie ze stresem, a także wspomagają leczenie oznak depresji, jeśli takie się pojawiają. Następuje również poprawa sprawności umysłowych, tj. szybkości podejmowania decyzji, planowania i zapamiętywania, skupienia i podzielności uwagi. Dodatkowo ruch zmniejsza poczucie niepokoju i poprawia jakość snu, rozwija odpowiedzialność, pewność siebie, pobudza kreatywność i zdolności społeczne”.
Czy aktywność fizyczną możemy traktować jako przyjemność?
“Oczywiście, że tak – i dotyczy to nie tylko dzieci. Podczas wysiłku fizycznego w organizmie człowieka wytwarzane są endorfiny nazywane hormonem szczęścia, które powodują doskonały nastrój i dobre samopoczucie. Dlatego świetnym pomysłem będzie aktywne spędzanie czasu wspólnie z naszymi pociechami.
Pamiętajmy, że dobre i zdrowe nawyki należy zaszczepić u dziecka już od najmłodszych lat. Nie rezygnujmy z zajęć W-F, basenu czy gimnastyki. Dbajmy o prawidłowy rozwój naszych pociech – stwarzajmy im jak najwięcej warunków do ruchu”.Dzieci w wieku szkolnym są szczególnie narażone na wykształcanie się wad postawy. Ciężkie tornistry, przesiadywanie godzinami przy biurkach – zarówno w szkołach, jak i w domach – znacząco odbijają się na ich zdrowiu.
Do najczęściej występujących wad postawy należą:
-
skolioza – boczne skrzywienie kręgosłupa z dodatkową rotacją kręgów – skrzywienie trójpłaszczyznowe,
-
plecy okrągłe, czyli pogłębienie fizjologicznej kifozy piersiowej, dziecko przyjmuje zgarbioną pozycję, pochyloną głowę i jego barki są wysunięte do przodu,
-
plecy wklęsłe, czyli pogłębienie fizjologicznej lordozy lędźwiowej, kręgosłup jest wygięty do przodu, u dziecka widoczny jest wypięty brzuszek i wystające pośladki,
-
plecy okrągło-wklęsłe, czyli połączenie dwóch wyżej wymienionych wad – lordoza lędźwiowa oraz kifoza piersiowa są w tym wypadku nadmiernie pogłębione,
-
plecy płaskie – wada powstaje w momencie, gdy dochodzi do spłaszczenia lub całkowitego pozbawienia kręgosłupa naturalnie występujących wygięć. Lordozy i kifozy umożliwiają amortyzację, a ich brak prowadzi do różnego rodzaju przeciążeń i zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa.
Zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych, u których widoczne są jakiekolwiek wady kręgosłupa, niezmiernie ważna jest interwencja i podjęcie odpowiednich działań tj. wizyta u fizjoterapeuty, wykonywanie odpowiednich ćwiczeń itd. Pamiętajmy, że każda wada jest inna i wymaga indywidualnego podejścia, dlatego też nie powinniśmy podejmować się działań na własną rękę lub wykorzystywać przypadkowych metod proponowanych w sieci.
Pedagog szkolny Anna Różycka
-
Mała książka - wielki człowiek
06.11.2020Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Mała książka - wielki człowiek.
Instytut Książki rozpoczął kolejną odsłonę kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”, która w tym roku została przygotowana szczególnie z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Za sprawą przygotowanej specjalnie dla nich książki pierwszoklasiści zaproszeni są do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpana z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.
Dnia 5 listopada 2020r. pierwszoklasiści otrzymali specjalnie dla Nich przygotowaną Wyprawkę Czytelniczą, skaładającą się z książki "Pierwsze abecadło", broszury informacyjnej "Książką połączeni - czyli uczymy się razem czytać" oraz kreatywnego alfabetu.
Publikacja została przygotowana przez Instytut Książki w ramach kampanii "Mała książka - wielki człowiek". W jej powtaniu pomagało grono wybitnych ekspertów literatury dziecięcej literaturoznawców, pedagogów, promotorów i animatorów kultury wśród najmłodszych i ich rodziców.
Kampania "Mała książka - wielki człowiek" realizowana jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.
KONKURS "1000 powodów, by czytać"
30.10.2020Nasza szkoła bierze udział w konkursie zorganizowanym przez Empik 1000 powodów, by czytać.
Pomóż wygrać 1000 książek do biblioteki oraz czytniki e-booków.
Głosuj codziennie w aplikacji mobilnej Empik w dniach 2.11-2.12.2020.
Zachęcaj do głosowania znajomych i rodzinę!
Drogi Rodzicu
27.10.2020Aktualny czas przyniósł nam nieoczekiwane wyzwania. Po raz kolejny lekcje szkolne zostały przeniesione w tryb zdalny. Ze względu na wstrzymanie zajęć dydaktycznych zarówno nauczyciele jak i uczniowie są zobligowaniu do organizacji swojej pracy w zupełni inny sposób.
Jak jednak zmotywować i zachęcić dziecko do nauki w czasie „bez szkoły”?
Drogi Rodzicu:
Daj czas dziecku na adaptację do nowej sytuacji, rozmawiaj z dzieckiem i wyjaśnij, iż nieobecność w szkole wymaga pewnego zaangażowania w proces utrwalania i zdobywania wiedzy.
Pomóż dziecku zorganizować plan działania. Ustalcie harmonogram dnia, w którym będzie czas na naukę, odpoczynek i hobby. Zaburzony rytm dnia (późne chodzenie spać i późne wstawanie) może rozregulować funkcjonowanie dziecka, przez co obniży się poziom motywacji.
Razem z dzieckiem sprawdzaj zadany materiał. Pomóż podzielić go na mniejsze partie. Nie wszystko musi zostać zrobione od razu. Ważne by praca była systematyczna, by dziecko miło szansę wdrożyć się w pracę on-line.
Zachęcaj dziecko do kontaktu z nauczycielem przez dziennik czy inne sposoby zaproponowane przez nauczyciela - szczególnie w sytuacji gdy coś nie jest dla dziecka jasne. Dla wielu uczniów może być to ważna lekcja umiejętności zadawania pytań. Niestety obserwujemy, iż niektórzy uczniowie obawiają się reakcji rówieśników i dlatego nie pytają na forum klasy. Kontakt on-line daje szansę uczniom nieśmiałym.
Przyjmij ze spokojem i zrozumieniem narzekania dziecka. Nazywaj emocje dziecka, ale informuj go także o tym co ty czujesz w danej chwili. Masz szansę zachować równowagę emocjonalną, a jednocześnie dajesz niezwykle cenną informację dziecku, kształtujesz jego słownik emocjonalny, którym w przyszłości może się sprawnie posłużyć.
Pamiętaj o tym, iż Twoje dziecko może odczuwać niepokój i lęk związany z różnymi informacjami, z którymi się styka w sieci – kontroluj to. Rozmawiaj z dzieckiem o jego obawach, normalizuj lęk (to coś normalnego w aktualnej sytuacji), gdyż zbyt duże napięcie emocjonalne nie sprzyja motywacji do nauki.
Staraj się pokazać dziecku, iż ma szansę zdobyć nowe umiejętności: planowanie pracy, wykorzystanie Internetu jako narzędzia w zdobywaniu wiedzy.
Wprowadź element humoru i zabawy: np „w Australię” – gdzie dzieci od dawna uczą się zdalnie ze względu na duże odległości do szkoły.
Możesz mieć wrażenie, że zostajesz „zalewany” informacjami od nauczycieli – nie panikuj. Nie wszystko musi być „tu i teraz”. Najważniejsze jest wdrożenie dziecka do współpracy na linii nauczyciel-uczeń
To sytuacja trudna dla dzieci, rodziców i nauczycieli – dajmy sobie wszyscy szansę!
Ślubowanie klas pierwszych
27.10.2020Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Ślubowanie klas pierwszych.
1Idą pierwszaki, dawne maluchy...
14 października to ważny dzień dla naszych pierwszaków.
Właśnie tego dnia odbyło się uroczyste ślubowanie. W tym roku ze względu na pandemię, przebiegało trochę inaczej. Nie było zaproszonych gości i całej społeczności szkolnej. Uczniowie ślubowali w obecnosci pani dyrektor, wychowawczyni i przejętych występem swoich dzieci mam.
Po złożonym ślubowaniu, Pani Dyrektor Małgorzata Gowin dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. Od tej chwili pierwszaki stały się pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły.
Gratulujemy Im pięknie wyrecytowanych wierszy i zaśpiewanych piosenek, oraz dołączamy do życzeń składanych przez uczennice klasy czwartej:
,, A wytrwałości niech nie brakuje,
Niech Was z daleka omijają dwóje.
Niech Was jedynki nie spotykają,
A szóstki same się do Was pchają. ''
Tekst Renata Biedrzycka
Zdjęcia Aneta Makowska
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
04.10.2020Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.
4W dniu 30.09. 2020 r. w szkole obchodzono Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Jest to święto szczególnie ważne dla dzieci, bowiem czytanie na głos pobudza wyobraźnię, ćwiczy pamięć i koncentrację, wzbogaca słownictwo oraz uczy samodzielnego myślenia. W rolę lektorów wcieliły się p. Iwona Żelechowska – nauczyciel języka polskiego, p. Magdalena Staszałek – bibliotekarz oraz uczniowie klasy III i Klasy IV. W tym roku czytano książkę „Król Maciuś Pierwszy”. Dzieci wysłuchały z wielką uwagą i ciekawością przygód głównego bohatera. Natomiast dzieci na świetlicy szkolnej czytały książki Ewy Nowak "Droga do Nobla. Historia Marii Skłodowskiej-Curie" oraz Zofii Staneckiej "Historia pewnego statku. O rejsie Titanica".
Tekst Iwona Żelechowska
Zdjęcia Iwona Żelechowska i Magdalena Staszałek
Międzynarodowy Dzień bez Przemocy
04.10.2020Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Międzynarodowy Dzień bez Przemocy.
62 października, w dniu urodzin Mahatmy Gandhiego, przywódcy indyjskiego ruchu niepodległościowego oraz pioniera filozofii i strategii niestosowania przemocy, obchodzimy Międzynarodowy Dzień bez Przemocy.
To święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, w tym roku obchodzone było również w naszej szkole.
Tekst Anna Różycka
Zdjęcia Magdalena Staszałek
Dzień Przedszkolaka w oddziale przedszkolnym młodszym
29.09.2020Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Dzień Przedszkolaka w oddziale przedszkolnym młodszym.
54We wrześniu Przedszkolaki swoje święto mają.
Uroczyście je obchodzą: tańczą, skaczą i śpiewają.
21 września 2020 roku Dzieci z oddziału przedszkolnego młodszego obchodziły Światowy Dzień Przedszkolaka. Na początek przywitaliśmy się zabawą muzyczną – ruchową Wszyscy są witam Was… oraz zaśpiewaliśmy piosenkę pt. „Przedszkole domem drugim jest”. Po powitaniu każde dziecko dostało balonik ze swoim imieniem i rozpoczęliśmy tańce i zabawy. Dzieci bawiły się doskonale co chwilę słychać było okrzyki radości. Wspólnie wykonaliśmy eksperyment „Fruwający motylek”. Dzieci pocierały balonikiem o swoje włoski wprawiały w ruch skrzydełka motylka z bibuły, były bardzo zaciekawione i zachwycone własnym fruwającym motylkiem. Z wielką radością i chęcią zatańczyły taniec „Grozik”i Chocolate. Przedszkolaki przepięknie wykonały pracę plastyczną „Wesoła buźka”. Zabawom nie było końca. Było wesoło i kolorowo. Dzieci śpiewały poznane piosenki i brały udział zabawach integracyjnych a następnie pląsały w tańcach integracyjnych przy muzyce Za wspaniały udział otrzymały dyplom upamiętniający Dzień Przedszkolaka. Na zakończenie wspólnie wyrecytowaliśmy wiersz - Jestem sobie przedszkolaczek, jestem ważny dużo znaczę, na bębenku marsza gram ram tam. Obchody Dnia Przedszkolaka przyniosły ogromną radość i niezapomniane wrażenia.
Tekst i zdjęcia Anna Ćwiek
Turyści na szlaku jubileuszowego rajdu do Czerska
22.09.202019 września 2020r. warecki Oddział PTTK wyruszył na pieszą wędrówkę w 50 Rajd Południowego Mazowsza. Tegoroczny rajd, ze względu na ograniczenia wynikające z pandemii, został skrócony do jednodniowej wędrówki.
W trasę do miejsca startowego dotarliśmy autokarami. Byli wśród nich przedstawiciele szkół z Nowej Wsi, Konar, Wrociszewa, Sułkowic, Michałowa, Watraszewa i PSP nr 1 w Warce. Pogoda dopisywała, humory również. Przewodnikiem trasy pieszej z Królewsiego Lasu do Czerska był kolega Ryszard Fruba. Turyści z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, wędrowali drogami wśród wsi i sadów. Z daleka podziwiali ruiny zamku książęcego i kościoła umiejscowione na wzgórzu w Czersku. Pierwsze kroki skierowali właśnie do świątyni, gdzie przyjął ich proboszcz ks. Jacek Bociek. W kilku słowach opowiedział zgromadzonym historię zabytkowej świątyni i pokazał najstarsze eksponaty znajdujące się na terenie kościoła. Następnie piechurzy przeszli na rynek zamku książęcego, który powstał pod koniec XIV wieku. Książę Janusz I Starszy zbudował na ruinach grodu zamek gotycki służący obronie ziem przed krzyżakami. Jego budowę zakończono w 1410 roku. Niestety meandrująca Wisła przesunęła swoje koryto i zamek stracił swoje pierwotne znaczenie. W 1526 roku zamek włączono do Korony, a dzięki przybyłej w mury grodu Królowej Bonie, ponownie rozkwitł. Zdewastowany został podczas potopu szwedzkiego w 1656 roku. Już nie podniósł się z ruin.
Uczestnicy rajdu zostali podzieleni na mniejsze grupy, rozpoczęli zwiedzanie zamku i ruszyli w trasę questu "Kto tu bywał?". Przewodnikiem po ruinach była koleżanka Anna Jasińska. Na zakończenie wszyscy zebrali sie na placu zamkowym. Pani prezes, Marzena Jankowska, podziękowała za udział i wręczyła każdej drużynie pamiatkowy dyplom i piłki, które stały się już niepisaną tradycją naszych wędrówek. Miłym akcentem było włączenie dwóch małych turystów do grona członków PTTK. Byli nimi Robert Witek i Szymon Jakubaczek. Następnie turyści udali się na cmentarz parafialny, by przy mogile poległych w latch 1939-1945 zapalić znicze i uczcić ich śmierć chwilą ciszy. Zmęczeni ale zadowoleni wsiedli do autokarów i ruszyli w drogę powrotną. Do zobaczenia na szlaku!
Zarząd Oddziału PTTK Warka
2
Drugi etap Wrociszewskiego Mini Parku
17.09.2020Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Drugi etap Wrociszewskiego Mini Parku.
23WROCISZEWSKI MINI PARK CZYLI "OGRODOWE INSPIRACJE"
We Wrociszewie zakończył się właśnie kolejny etap projektu Działaj Lokalnie „Wrociszewski Mini-Park”. Etap ten odbywał się pod hasłem „Ogrodowe inspiracje”. Miał on na celu m.in. stworzenie pięknego, zielonego zakątka, gdzie wśród kwitnących kwiatów, miododajnych roślin i szumiących traw lokalna społeczność będzie mogła się spotkać, usiąść na zrobionych przez siebie ławkach z ekopalet i porozmawiać, nawet wieczorem, przy świetle lamp fotowoltaicznych.
Ciężkie prace ogrodowe wykonali pracownicy ZUK w Warce. Następnie teren przygotował rodzic z wykorzystaniem brony aktywnej. Po wstępnych, ciężkich pracach, przez okres od 25 sierpnia do 12 września, rozpoczęli prace: mamy, pracownicy szkoły, przedstawicielki „Wolanek” i członkowie lokalnej społeczności wyrywając chwasty, wyrównując teren, sadząc rośliny i przygotowując piękną ścieżkę, wysypaną białym grysem. Prace te były wyczerpujące, ale również dające ogromną satysfakcję, gdy po wielu godzinach ciężkiej pracy wzrok mógł zachwycać się zmianami, które nastąpiły w terenie. Rośliny, a wśród nich drzewo morwowe, nawiązujące do chwalebnej historii szkoły okresu powojennego, (uczniowie zbierali owoce morwy z nasadzonych przez siebie drzew, a zyski wpłacane były na odbudowę Zamku Królewskiego w Warszawie) zakupione zostały dzięki pomocy rodzica, który przez cały dzień służył nie tylko swoją pracą, ale również busem, na który zapakowane zostały wszystkie rośliny. Projekt ogrodowych działań i pieczę nad ich realizacją miała mama dziecka, fachowiec w dziedzinie „tajemnic roślinnych”, pani Anna Jaskuła. Dodatkowymi sponsorami w projekcie była firma ZUK, która zakupiła dużą część roślin, prywatna firma Gospodarstwo rolno-sadownicze B. Paczyńska, która podarowała nam sadzonki pięknych traw oraz firma AMADYNA-ZOO-EGZOTYKA W. Jaskuła, która przekazała geowłókninę pod ścieżki. Ogromny wkład w projekt włożyła lokalna firma Ogrody „Lawenda”, Donata Kaczmarska, która nakreśliła projekt, zakupiła materiały i wykonała nawodnienie naszych ogrodowych fascynacji, wszystko gratisowo. Dzięki nawodnieniu nowe nasady roślinności będą miały dostęp do wody i będą cieszyć oko społeczności. Obecnie koordynatorzy czekają jeszcze na zamówione lampy fotowoltaiczne.
W tym miejscu pragniemy zaprosić rodziców, „Wolanki” i całą społeczność na kolejny etap prac przy projekcie. W przyszłym tygodnie przystępujemy do malowania gier podwórkowych typu „klasy”, z których na przerwach, na lekcjach czy przy rodzinnych spotkaniach dzieci i młodzież będzie mogła bawić się, wykorzystując swoja aktywność fizyczną.
Projekt dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Stowarzyszenie W.A.R.K.A.
Koordynatorzy projektu Mariola Bienias i Anna Ćwiek