Dzień 13 listopada dla uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego we Wrociszewie na pewno nie był pechowy. Przeżyliśmy niesamowitą lekcję historii, która zostanie w naszej pamięci na zawsze. Każde nowe doświadczenie buduje człowieka, daje mu coś, czego nikt nie jest w stanie zabrać. Podobno podróżując żyjemy podwójnie. My zwiedziliśmy dziś naszą MAŁĄ OJCZYZNĘ, jej niewielką część, ale jak znaczącą, bo budująca historię polskiego narodu. Ruszyliśmy wareckim questingiem śladami Piotra Wysockiego, pułkownika Wojska Polskiego, inicjatora powstania listopadowego, działacza niepodległościowy, przywódcy sprzysiężenia podchorążych, które doprowadziło do wybuchu powstania listopadowego.
Questing to zabawa dla wszystkich bez względu na wiek. Łączy elementy harcerskich podchodów, gier terenowych i nowych technologii. Turysta z biernego słuchacza przeistacza się w poszukiwacza skarbów, wiadomości, którego celem jest odkrycie tajemnic, zapomnianych historii, bogactwa kulturowego, czy miejsca.
Każdy Questing to „nauka przez zabawę”. Ta forma gry terenowej posiada duży walor edukacyjny z różnych dziedzin, co ułatwia proces nauki.
Podczas wędrówki dzięki uprzejmości księdza proboszcza odwiedziliśmy kryptę w kościele Matki Boskiej Szkaplerznej. W krótkiej modlitwie oddaliśmy hołd zmarłym –książętom mazowieckim z linii Piastów, matce Kazimierza Pułaskiego, hrabiom z rodziny Dąmbskich, ostatnich właścicieli Winiar.
Na zakończenie poznaliśmy historię Dywizjonu 303, zaliczanego do najlepszych jednostek myśliwskich II wojny światowej. W czasie Bitwy o Wielką Brytanię w 1940 roku przypisywano mu 126 pewnych zestrzeleń zaliczonych oficjalnie podczas wojny, co stawiało go na pierwszym miejscu wśród dywizjonów myśliwskich biorących udział w bitwie.
Odbyliśmy wspaniałą lekcję historii. W hołdzie tym, którzy oddali życie, byśmy dziś mogli bezpiecznie żyć, uczyć się, marzyć…
notatka i foto: Anna Szczęsna-Różycka