• Wycieczka klas IV-VI do Warszawy

          03.02.2023

          Nowa galeria Wycieczka klas IV-VI do Warszawy została dodana do albumu fotograficznego

          W poniedziałek 30 stycznia 2023 r. uczniowie klas IV, V i VI byli na wycieczce w Warszawie. Pierwszym punktem programu wycieczki była wizyta w Polskim Radiu gdzie odkrywali „Sekrety radia” celem wycieczki było zapoznanie się z historią Polskiego Radia oraz jego pracą w czasach współczesnych, a także popularyzacja Polskiego Radia jako nadawcy publicznego. Uczniowie mieli okazję obserwowa

          realizację audycji „na żywo” w studiu Polskiego Radia Kierowców i Polskiego Radia Dzieciom. Po odwiedzeniu studia emisyjnego i zaprezentowaniu pracy różnych redakcji, uczniowie wzięli udział w warsztatach, gdzie dowiedzieli się co tworzy magię radia, jaką rolę odgrywają efekty dźwiękowe, jak uzyskiwano je w początkach radiofonii, a jak robi się to obecnie. Natomiast podczas wizyty w studiu nagraniowym uczestnicy warsztatów mieli okazję spróbować swoich sił przed mikrofonem.

          Kolejnym punktem programu była wizyta w Pijalni Czekolady E. Wedel gdzie odbyły się warsztaty „Zabawa w mistrza czekolady”. Podczas warsztatów w Pijalni Czekolady E.Wedel dowiedzieliśmy się skąd bierze się czekolada. Po dawce słodkiej wiedzy i poczęstunku w postaci gorącej mlecznej czekolady z bitą śmietaną i lentylkami nastąpiła cześć praktyczna naszych warsztatów: gdzie każdy mógł wykorzystać swoją wyobraźnię oraz białą czekoladę do stworzenia wyjątkowej dekoracji na Torciku Wedlowskim.

          Wycieczka okazała się bardzo ciekawa, dowiedzieliśmy się dużo nowych rzeczy a co najważniejsze wszyscy wrócili bardzo zadowoleni.

           

          Tekst i zdjęcia: Agnieszka Załucka

        • Wrociszewski WOŚP

          02.02.2023

          Nowa galeria Wrociszewski WOŚP została dodana do albumu fotograficznego

          Od wielu już lat uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej we Wrociszewie uczestniczą w finale WOŚP, tym razem w 31. Wolontariuszami Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy są uczniowie starszych klas, głównie ósmych. We wrociszewskim środowisku Orkiestra stała się już niepisaną tradycją. Społeczeństwo również nie wyobraża sobie tego dnia bez „swoich” wolontariuszy. W tym roku wielkość darowizn zaskakiwała wolontariuszy. Widoczne było to w kwotach rzucanych do puszek, jak i zakupach słodkości, gdzie za ciastka kosztujące 20 zł, zostawiano banknot stuzłotowy, mówiąc „prosimy bez reszty”. W tym roku orkiestra zagrała dla małych i dużych, a pieniądze przeznaczone będą na walkę z sepsą. Jak co roku wolontariusze współpracowali ze sztabem przy Dworku na Długiej.

          Szkoła ramach 31 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zaprosiła na wydarzenia:

          • Kawiarenka szkolna, która miała ogromne zainteresowanie zarówno wśród rodziców, jak i uczniów i przyniosła zysk 2005 zł;

          • Kawiarenka na dziedzińcu placu kościelnego, która przyniosła zysk 1702 zł;

          • Zbiórka wolontariuszy w finale.

          Niesamowity fenomen tkwi w orkiestrze i samym Owsiaku, że potrafi tak zaangażować społeczność w Polsce i za granicą, aby wspaniale bawiąc się, czynić tak wiele dobrego. Fenomen ten pozwala, aby zagrać już po raz 31 i na przekór wielu przeciwnościom zdobywać coraz więcej zwolenników i zbierać coraz więcej pieniędzy- serc ludzkich. Mam często nieodparte uczucie, że czym mocniej jest atakowany WOŚP i sam Jurek Owsiak, czym przeciwnicy wyciągają najcięższe, najbardziej prymitywne działa, tym orkiestra zbiera więcej pieniędzy i więcej ludzi dokłada swoją cegiełkę do wspólnego muru z napisem „POMAGAMY” . Wiemy wszyscy, że pieniądze trafiają tam, gdzie są one najbardziej potrzebne, gdzie są największe braki, gdzie ratowane jest życie ludzie, małe i duże. I czy mamy dobre zdanie o akcji, czy nie, to sprzęt będzie ratował i zwolenników, i przeciwników. Pomoc przeznaczona jest dla wszystkich potrzebujących.

          Nie wiem, czy wszyscy wiedzą, ale w szkołach od 2006 roku działa program pod patronatem WOŚP „Ratujemy i Uczymy Ratować” skierowany do uczniów klas I-III. Polega na cyklu zajęć dotyczących zasad pierwszej pomocy. Zarówno potrzebny sprzęt: fantomy małe i duże, książeczki i telefony oraz szkolenia nauczycieli finansowane są, i stale uzupełniane, z pieniędzy zebranych przez Wielką Orkiestrę Wielkiej Pomocy. Nasza szkoła uczestniczy od początku w tym programie, a uczniowie uwielbiają te zajęcia.

          W tym roku mieliśmy 8 wolontariuszy w szkole. Uczestniczyli: Natalia Bernacka, Urszula Polesiak, Weronika Sęk, Aleksandra Trzepaczyńska, Maria Kaczmarek, Karina Tkaczyk, Katarzyna Kiljańska, Szczepaniak Weronika. Najwięcej zebrała Katarzyna Kiljańska. Łącznie zebrali 7457,40 zł. To najlepszy wynik w naszej szkole. Swoim, wspaniałym wynikiem przyłączyliśmy się do ogromnego, tegorocznego sukcesu wareckiego sztabu. Dziękujemy wszystkim ludziom dobrej woli. Dziękujemy rodzicom za wspaniałe wypieki do kawiarenek, dziękujemy paniom pomagającym w pracy kawiarenki szkolnej, dziękujemy rodzicom uczniów klasy 2 za przygotowanie i przeprowadzenie kawiarenki na dziedzińcu placu kościelnego, dziękujemy wolontariuszom za pomoc w kawiarence szkolnej i udział w finale.

          Mamy nadzieję, że za rok odbędzie się kolejny finał Orkiestry, że Jurek Owsiak znów swoją charyzmą będzie zagrzewał do działań. Już zarówno wolontariusze , jak i rodzice snują plany na przyszłoroczny finał.

           

          Opiekun wolontariuszy WOŚP Mariola Bienias

        • Zimowy rajd pieszy TĘDY SZŁA WOLNOŚĆ

          24.01.2023

          Nowa galeria Zimowy rajd pieszy TĘDY SZŁA WOLNOŚĆ została dodana do albumu fotograficznego

          Warecki oddział PTTK im. Wiktora Krawczyka zaprosił 21 stycznia 2023r. swoich członków i sympatyków na zimowy rajd pieszy „Tędy szła wolość”. Rajd ten wpisuje się w cykl imprez związanych ze 160 rocznicą wybuchu powstania styczniowego oraz walk powstańczych na terenie Warki i okolic.

          Na trasę rajdu zgłosili się turyści z siedmiu szkół: Michałowa, Wrociszewa, Konar, Nowej Wsi, Watraszewa, Sułkowic i wareckiej dwójki. Liczebność uczestników trochę zmieniła się ze względu na gwałtowny atak zimy. Trasa pieszej wędrówki wiodła śladami tych, którzy brali udział w walkach o wolość w okresie zaborów. Piechurzy przemieszczali się trasą Gry terenowej „Tędy szła wolość- Warka” przygotowanej przez koleżankę Iwonę Sokołowska. Pierwsze kroki skierowali na teren cmentarza starego, gdzie zatrzymali się przy mogile Józefa Manczarskiego, uczestnika walk powstańczych, który miał szczęście dożyć wolnej i niepodległej Polski, o którą walczył jako młody człowiek. Otoczony szacunkiem przez mieszkańców Warki działał na rzecz pamięci o swoich dawnych towarzyszach broni na czele z dowódcą ppłk. Kononowiczem. Pogrzeb Manczarskiego w 1926 r. przeistoczył się w Warce w manifestację patriotyczną. Niestety nie było mu dane doczekać usypania na wareckich błoniach przez Ochotniczą Straż Pożarną, w miejscu egzekucji przeprowadzonej 4 czerwca 1863 r., pamiątkowego kopca, przy którym odbywają się uroczystości poświęcone powstaniu styczniowemu. Stało się to bowiem niedługo po jego śmierci. Pomnik, przy którym piechurzy zapalili znicz, ufundowało społeczeństwo Warki. Kilka kroków dalej odwiedzili mogiłę kolejnego weterana powstania styczniowego, mjr Marcina Ropelewskiego, który po powrocie z syberyjskiego zesłania osiadł w Warce u boku swojej córki pełniącej w mieście obowiązki nauczycielki. Minutą ciszy uczcili pamięć wielkich patriotów i orędowników polskości.

          Następnie, udali się na ulice upamiętniające dwóch wielkich bojowników: Józefa Manczarskiego i Władysława Kononowicza. Przy jednej z nich znajduje się kamień pamiątkowy ufundowany przez Pierwszy Szczep Harcerski poświęcony Józefowi Manczarskiemu. Wysłuchali krótkiej historii trudnych walk z przeważającą siłą carskiej armii na terenie miasta, którą przekazała piechurom prezes Oddziału, Marzena Jankowska. Nadpiliczną ścieżką spacerową dotarli w okolice Kopca Powstańców Styczniowych.

          Ppłk. Władysław Kononowicz, który dowodził okolicznymi oddziałami, odbył kilka zwycięskich potyczek. Nie przypuszczał, że już nigdy więcej nie wyda komendy dla powstańczych szeregów. Niestety, 2 czerwca 1963r., został pochwycony wraz ze swoimi adiutantami: Edmundem Nałęcz-Sadowskim i Feliksem Łabędzkim przez Rosjan w Zawadach koło Jedlińska. Dowódcę wraz z towarzyszami przetransportowano do Warki, gdzie odbył się sąd wojenny skazujący ich na karę śmierci. 4 czerwca, w przypadającą wówczas uroczystość Bożego Ciała, skazańców wyprowadzono na nadpilickie błonia i tam rozstrzelano na oczach zasmuconego i przygnębionego tłumu mieszkańców. Turyści zapalili znicze i uczcili chwilą ciszy tych, którzy poświęcili swoje życie, aby Polska odzyskała niepodległość.

          Następnie turyści udali się nad rzekę, aby w zimowej atmosferze upiec kiełbaskę, ulepić bałwana i porzucać się śnieżkami. Płonące ognisko i miejsce na rzeka zawdzięczali turyści Mateuszowi Jankowskiemu i Andrzejowi Kulikowi.

          Na zakończenie prezes Marzena Jankowska podziękowała uczestnikom za udział i przekazała drużynom pamiątkowe dyplomy. Ostatnim, miłym akcentem, było wręczenie legitymacji członkowskiej, turystce z Watraszewa. Mimo zimowej aury na ustach młodych uczestników błąkał się uśmiech, a zaczerwienione policzki świadczyły o dobrym dotlenieniu. Rajd dobiegł końca, a piechurzy rozeszli się do domów.

          Do zobaczenia na turystycznym szlaku…

           

          Tekst i zdjęcia: Mariola Bienias

        • Konkurs Wiedzy - Nasza Historia

          23.01.2023

          20 stycznia 2023 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Bohaterów Powstania Styczniowego 1863 r. w Nowej Wsi odbył się kolejny konkurs z cyklu „Nasza historia”. Tym razem tematem przewodnim było Powstanie Styczniowe ze względu na przypadającą w tym roku okrągłą – 160. rocznicę jego wybuchu.

          W konkursie wzięły udział wszystkie szkoły podstawowe z terenu gminy Warka. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 5 w składzie: Bartosz Gajdak, Filip Janus, Franciszek Makowski oraz Piotr Pacholczak. Chłopcy są najmłodszym w swoim składzie zespołem, a to już Ich trzeci konkurs. Brawo!


          Nowa galeria Konkurs Wiedzy - Nasza Historia została dodana do albumu fotograficznego

           Tekst i zdjęcia: Anna Szczęsna- Różycka

        • Kiermasz książki

          10.01.2023

          W okresie przedświątecznym we współpracy z Księgarnią Tuliszków w naszej szkole odbył się „Kiermasz książek”. Dzięki licznym zakupom uczniów i nauczycieli biblioteka otrzyma fundusze na uzupełnienie zbioru książek.

           

          Bardzo dziękujemy za tak duże zainteresowanie akcją i zachęcamy do aktywnego czytelnictwa!

        • Nagrody za TALENCIAKI

          09.01.2023

           

          W ostatnich dniach grudnia dotarły do naszej szkoły nagrody za zebrane talenciaki w akcji Lidla "Szkoły pełne talentów".

          Otrzymaliśmy zestaw gier przeznaczony dla graczy od 7. roku życia, kształtujący umiejętności przydatne na dalszej drodze edukacji.

          ZESTAW ZAWIERA:

          • Drogi do Rzymu – liczy się strategia, logiczne myślenie i łut szczęścia. Wiek graczy: 8+. Liczba graczy: 2–5

          • SUPERFARMER DELUXE – grę uczącą przedsiębiorczości. Wiek graczy: 7+. Liczba graczy: 2–6

          • Trio – trzymającą w napięciu grę logiczną opierającą się na prostych zasadach. Wiek: 7+. Liczba graczy: 1-6

          • MaTik – grę logiczną wymagającą taktycznego planowania oraz reagowania na poczynania przeciwników. Wiek graczy: 7+. Liczba graczy: 2–4

          • UniKaT – grę logiczną kształtującą refleks, umiejętności przewidywania i strategiczne myślenie. Wiek graczy: 7+. Liczba graczy: 2–4

           

          Wspólnie zebraliśmy 414 talenciaków. Dziękujemy za zebrane kupony!

      • Życzenia świąteczne
        • Życzenia świąteczne

          22.12.2022

           

          Niech nasze serca wypełni radość zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

          Porzućmy więc troski i codzienną bieganinę. Zatrzymajmy się przy najbliższych, ofiarując

           im swój czas, uwagę i wszystko to, co mamy najbliższego.

          Wspólnie kolędujmy i radujmy się przy wigilijnym stole!

          A nadchodzący rok 2023 niech darzy nas wszelką pomyślnością.

           

          Życzą: Dyrektor PSP we Wrociszewie, Grono Pedagogiczne i Pracownicy 

    • Kontakty

      • Publiczna Szkoła Podstawow im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego we Wrociszewie
      • (+48) 667-13-97
      • Wrociszew 20 05-660 Warka Poland
    • Logowanie

  • Łukasz Kalinowski
    Inspektor Ochrony Danych

    lukasz.kalinowski@cbi24.pl
    kom: + 48 575-002-192