Zdjęcia: Magdalena Staszałek
Szkoła pamięta
30.10.2023Nowa galeria Szkoła pamięta została dodana do albumu fotograficznego
2Zdjęcia: Anna Ćwiek, Mariola Bienias
Święto Dyni w młodszym oddziale przedszkolnym
31.10.2023Dnia 31 paździenika przedszkolaki obchodziły Święto Dyni. Jest to coraz popularniejsze święto w wielu krajach na całym świecie. Zwykle obchodzone jest pod koniec października, co związane jest ze zbiorami tego warzywa, które odbywają się głównie w październiku.
22Zdjęcia: Magdalena Staszałek
Święto Dyni w starszym oddziale przedszkolnym
31.10.2023Pod koniec października przedszkolaki świętowały jedno z najzdrowszych jesiennych świąt obchodzonych w przedszkolu.
Dzieci wykonały taniec dyni oraz pracę plastyczną. Aby zaakcentować to święto, przedszkolaki dostały odznaki.
11Zdjęcia: Anita Ślęzak
Jesienny spacer dzieci z młodszego oddziału przedszkolnego
30.10.2023Nowa galeria Jesienny spacer dzieci z młodszego oddziału przedszkolnego została dodana do albumu fotograficznego
39Zdjęcia: Magdalena Staszałek
Powiatowa Liga Szachowa
31.10.202320 października w Publicznej Szkole Podstawowej imienia Zygmunta Nowickiego w Konarach wystartowały rozgrywki w II Powiatowej Lidze Szachowej. Współorganizatorami rozgrywek są Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej”, Grójecki Ośrodek Kultury oraz Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Mogielnicy.
Łącznie w lidze bierze udział 14 szkół podstawowych, z czego aż 6 z Gminy Warka – Konary, Ostrołęka, Nowa Wieś, Wrociszew oraz obydwie szkoły z Warki.
W najlepszej ósemce zawodników w klasyfikacji indywidualnej znalazł się Jerzy Dąbrowski (5 miejsce), natomiast w klasyfikacji drużynowej nasza szkoła zajęła ósme miejsce.
Wycieczka klas 4-8 do Warszawy
30.10.2023Pierwszym punktem wycieczki było Muzeum Ewolucji w Pałacu Kultury i Nauki, następnie wjechaliśmy na Taras Widokowy, gdzie z wysokości 140m podziwialiśmy panoramę Warszawy.
W dalszej kolejności udaliśmy się do centrum rozrywki, Stacja Grawitacja, ze ścianami wspinaczkowymi wewnątrz budynku, wielkimi trampolinami i linowymi torami przeszkód.
To był dzień pełen wrażeń.
19Tekst i zdjęcia: Edyta Ofiara
Palmiry 2023
26.10.2023Nowa galeria Palmiry 2023 została dodana do albumu fotograficznego
Wareccy turyści na szlaku pamięci –Palmiry 2023
21 października 2023r., Warecki Oddział PTTK im. Wiktora Krawczyka ruszył na 63 Zlot Młodzieży szlakiem po Puszczy Kampinoskiej. Z parkingu odjechały trzy autokary z prawie 150 piechurami młodymi i starszymi, dziećmi i młodzieżą z 9 szkół: PSP nr 2 w Warce, Nową Wsią, Wrociszewem, Ostrołęką, Michałowem, Sułkowicami, Konarami, Zespołem Szkół Specjalnych z Grójca i Watraszewem.
Wyruszyli za Mirosławem Bieniasem, który od wielu już lat przyjął rolę przewodnika po puszczy, pozwalając opiekunom drużyn i turystom skupić się na podziwianiu uroków prastarej puszczy. Przeszli obok miejsca, gdzie znajdowały się obiekty zapasowego dowództwa Układu Warszawskiego, na północnym ramieniu wydm Łużowa Góra. Z końcem Zimnej Wojny obiekty przestały być potrzebne wojsku. Po wielu latach niszczejąca część zabudowań została rozebrana, natomiast podziemny budynek halowy został przeznaczony dla hibernujących tam nietoperzy. Wykorzystując wyjątkowo sprzyjającą pogodę jak na tę porę roku przeszli po zarośniętych wydmach i terenach bagiennych Kampinoskiego Parku Narodowego do polany Pociecha. To miejsce od dawna kojarzy się strudzonym turystom ze wspaniałą grochówka, odpoczynkiem i wieloma atrakcjami. Tym razem mogli pośpiewać turystyczne piosenki, wziąć udział w wielu konkursach tematycznie związanych z turystyką i przyrodą, podszkolić się w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej, wziąć w ręce broń, „nauczyć” się nią posługiwać, zatańczyć z pozostałymi uczestnikami oraz upiec kiełbaskę. Nie zabrakło również strażaków ze swoimi „czerwonymi strzałami”, które mogli zwiedzić, dotknąć i przymierzyć sprzęt strażacki. Po odpoczynku wyruszyli w podgrupach na trasę do Krzyża Powstańczego Oddziałów Specjalnych „Jerzyki”, gdzie złożyli hołd poległym i uczcili chwilą ciszy tych, którzy oddali swoje młode życie za Ojczyznę. Następnie poszli „Kamienista Drogą- drogą śmierci”, którą szli skazańcy, przywożeni samochodami ciężarowymi z Pawiaka i z więzienia na Rakowieckiej. Turyści przeszli do mauzoleum, gdzie poznali historię mordu dokonanego przez funkcjonariuszy SS i policji niemieckiej. To tu, w okresie od października 1939r do lipca 1940r zamordowano ponad 2200 obywateli naszego kraju: Polaków i Żydów. Przywożono ich, dając nadzieję na życie, pozwalając zabrać walizkę, wydając dokumenty, przydzielając dodatkową rację żywnościową. Dopiero w lasach kampinoskich rozumieli, że idą na śmierć. Sami kopali sobie groby, byli rozstrzeliwani, często zakopywani jeszcze żywi. Okupanci starannie zacierali ślady tych bestialskich mordów. Zbrodnie, o których świat nigdy nie miał się dowiedzieć, wyszły na jaw dzięki leśnikom i mieszkańcom okolicznych wsi. To oni zapisywali, zaznaczali miejsca masowych mordów, by potem przekazać potomnym informacje o tej tragedii. Prace ekshumacyjne, prowadzone w Palmirach w latach 1945 i 1946 r., a w 1947 także w innych okolicznych miejscach, doprowadziły do odkrycia 24 masowych grobów ofiar hitlerowskiego barbarzyństwa. Do dziś miejsca te są rozpoznawalne dzięki krzyżom. Być może, w wielu jeszcze miejscach prastarej puszczy, znajdują się nieodkryte masowe mogiły. Palmiry – cmentarz-mauzoleum- powstał w roku 1948 roku, na wielkiej polanie, wśród sosnowego lasu na samym skraju puszczy.
Turyści stanęli przed tablicą cmentarną i z zadumą odczytali: „Łatwo jest mówić o Polsce, trudniej dla niej pracować, jeszcze trudniej umrzeć, a najtrudniej cierpieć”. Przeszli obok krzyży i macew. Odczytywali tabliczki, a na nich nazwiska, daty rozstrzeliwań, czy też NN. Zrozumieli, że jedyną zbrodnią pomordowanych była miłość do Ojczyzny, do Polski.
W tym roku, po raz pierwszy wareccy turyści przeszli trasą „Ścieżki dydaktycznej wokół Palmir” zawierającej informacje o florze i faunie puszczy oraz walkach okresu drugiej wojny światowej, które odbyły się na tym terenie.
Następnie turyści przeszli pod górujące nad cmentarzem betonowe krzyże. Mają dłuższe boczne ramiona, symbolizujące ręce rozstrzelanych tam ludzi. Urna na symbolicznym ołtarzu zawiera ziemię z miejsc, gdzie ofiary zostały rozstrzelane.
Następnie przeszli na polanę przy cmentarzu. Usiedli, w niemym oczekiwaniu na nagranie opowiadające historię mordu przygotowane przez świętej pamięci Władysława Bartoszewskiego, który przypominał tragizm tych wydarzeń i znanych ludzi, którzy zakończyli tutaj swoje życie. Należeli do nich: M. Rataj- marszałek Sejmu, M. Niedziałkowski- działacz PPS czy też J. Kusociński- olimpijczyk. Następnie rozpoczął się Apel Pamięci z ceremoniałem wojskowym. Wielu z nich przeszywał dreszcz emocji, gdy słyszeli „Stańcie do apelu”, a salwa wystrzałów w wykonaniu wojska wywołała uczucie podniosłości. Oprawę uroczystości uświetniła orkiestra wojskowa.
Zadumani dotarli do autokarów i szczęśliwie wrócili do domów. Pogoda tym razem bardzo sprzyjała turystom, wysoka temperatura i wyłaniające się zza chmur słońce poprawiała samopoczucie rajdowiczów.
Do zobaczenia na szlaku.
Zarząd Oddziału PTTK
Grupa rekonstrukcyjna w naszej Szkole
23.10.2023Nowa galeria Grupa rekonstrukcyjna w naszej Szkole została dodana do albumu fotograficznego
27Zdjęcia: Magdalena Staszałek, Anna Szczęsna-Różycka
Filmy: Magdalena Staszałek
Panel dyskusyjny Młodzi Mają Głos
23.10.2023W dniu 17.10.2023 reprezentanci Samorządu Uczniowskiego, Natalia Bernacka, Lena Marciszewska oraz Maja Lenarczyk, wzięły udział w panelu dyskusyjnym #MłodziMająGłos, który odbył się w Zespole Szkół im. I Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa”.
Spotkanie miało na celu aktywizowanie młodzieży z gminy Warka oraz uświadomienie, że głos młodych ludzi jest także ważny. Wszyscy uczestnicy mogli podzielić się swoimi pomysłami na temat czego brakuje w gminie Warka i co można zmienić. Uczestnicy wydarzenia otrzymali zaproszenie na najbliższe posiedzenie Rady Gminy w celu przedstawienia i przedyskutowania pomysłów zgłoszonych przez uczniów.
Pedagog szkolny Anita Ślęzak
III Bieg Małego Kazia
23.10.2023Podczas tegorocznego Biegu Małego Kazia, który odbył się 24 września, startowało ok. 350 osób w 12 kategoriach na 5 różnych dystansach.
Klasyfikacje
Przedszkole 3-4 lata, 150 metrów, chłopcy:
1 miejsce Aleksander Szczepaniak
Zerówka/Przedszkole 5-6 lat, 150 metrów, dziewczęta:
2 miejsce Alicja Duch
3 miejsce Maria Bobolecka
Klasa 3-4, 300 metrów, chłopcy:
2 miejsce Dawid Szczepaniak
Klasa 5-6, 600 metrów, chłopcy:
2 miejsce Filip Janus
Klasa 7-8, 100m, dziewczęta:
3 miejsce Marta Ślusarska
Sztafeta Rodzinna Przedszkole/klasy 1-3
1 miejsce Jakub Nowakowski z mamą Patrycją i tatą Michałem
Gratulujemy uczniom naszej Szkoły osiągniętych wyników!!!
Nowa galeria III Bieg Małego Kazia została dodana do albumu fotograficznego
32Tekst i zdjęcia: Klaudiusz Luśniewski
Światowy Dzień Warzyw i Owoców w młodszym oddziale przedszkolnym
22.10.202320 października dzieci z młodszego oddziału przedszkolnego obchodziły Światowy Dzień Warzyw i Owoców.
Była to doskonała okazja do promowania zdrowego stylu życia oraz edukacji przedszkolaków o korzyściach płynących z jedzenia warzyw i owoców.
Obchody Dnia Warzyw i Owoców okazały się nie tylko świetną zabawą, ale przede wszystkim ważnym elementem budowania nawyków żywieniowych, które przysłużą się dzieciom przez całe życie.
24Tekst i zdjęcia: Magdalena Staszałek
Spotkanie z Ratownikiem Medycznym
19.10.202319 października uczniowie naszej szkoły spotkali się z przedstawicielem Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grójcu – Panem Wojciechem Dominiakiem, który przybliżył uczestnikom spotkania pracę strażaka i ratownika medycznego i przybliżył zasady pierwszej pomocy przedlekarskiej.
Wszyscy uczniowie byli uważnymi słuchaczami, brali czynny udział w spotkaniu, ćwiczyli masaż serca, odpowiadali na pytania prowadzącego. Pan Wojciech m.in. przypomniał do jakich zdarzeń i jak prawidłowo należy wzywać pomoc, jak zabezpieczać teren wypadku, jak robić resuscytację i jak reagować przy zadławieniach.
Serdecznie dziękujemy.
Nowa galeria Spotkanie z Ratownikiem Medycznym została dodana do albumu fotograficznego
32Tekst: Anna Szczęsna-Różycka
Zdjęcia: M. Staszałek, E. Ofiara
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
16.10.202310 października w naszej szkole świętowaliśmy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.
W tym dniu uczniowie mogli zapoznać się z informacjami z gazetki na temat profilaktyki zdrowia psychicznego oraz wiadomościami wraz z numerami telefonów zaufania, gdzie osoby potrzebujące wsparcia mogą szukać pomocy.
Wychowawcy klas przeprowadzali zajęcia na temat profilaktyki zdrowia psychicznego, dbania o dobre samopoczucie i dobrostan psychiczny.
Został zorganizowany konkurs plastyczny międzyklasowy pt. "Zrób coś kreatywnego dla zdrowia psychicznego". Pierwsze miejsce zajęła klasa I i VII, drugie miejsce klasa II i IV, trzecie miejsce klasa III i VI.
Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom za zaangażowanie. Wszystkie prace konkursowe można podziwiać na dolnym korytarzu.
Anita Ślęzak
5Tekst i zdjęcia: Anita Ślęzak
Wycieczka klas 1-3 do Radomia
13.10.2023Nowa galeria Wycieczka klas 1-3 do Radomia została dodana do albumu fotograficznego
58Zdjęcia: Anna Ćwiek
Życzenia od Samorządu Uczniowskiego
13.10.2023Nowa galeria Życzenia od Samorządu Szkolnego została dodana do albumu fotograficznego
2Zdjęcia: M. Staszałek