• Serce za odwagę

          05.12.2022

          Nowa galeria Serce za odwagę została dodana do albumu fotograficznego

          Wczoraj zakończyliśmy zbiórkę kartek świątecznych w ramach akcji "Serce za odwagę". Bardzo dziękujemy naszym uczniom, nauczycielom oraz rodzicom za przygotowanie tak wielu pięknych kart. Dzięki Wam Kombatanci otrzymają wyjątkowy prezent na święta w postaci kartek, a my mamy poczucie solidarności, wspólnej wartości oraz budowania więzi między młodszą i starszą generacją. 

          Edyta Ofiara

          Anita Ślęzak

           

          Zdjęcia: E. Ofiara, R. Miniewska, A. Ćwiek, M. Staszałek 

        • Dzień Wolontariusza

          05.12.2022

          Co roku 5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Jest to święto wszystkich ludzi dobrej woli, którzy bardzo chętnie poświęcają swój czas na prace społeczne oraz dla osób potrzebujących. Ustanowienie tego święta w 1986 roku przez ONZ było wyrazem oficjalnego docenienia pracy wolontariackiej.

          W Polsce we wszystkich organizacjach pozarządowych, ruchach społecznych i religijnych działa pond 5 mln wolontariuszy.Z każdym rokiem liczba wolontariuszy rośnie, zwłaszcza wśród młodych Polaków w wieku 18-25 lat. Codziennie młodzi ludzi bezinteresownie poświęcają swój czas na rzecz potrzebujących osób, pracują w hospicjach, w instytucjach opiekuńczych oraz w innych organizacjach pozarządowych.

          Rodzajów wolontariatu może być mnóstwo. W polskich mediach społecznościowych i prasie najczęściej mówi się o opiece nad zwierzętami, pomocy chorym czy potrzebującym ludziom, opiece nad dziećmi, zaangażowaniu w imprezy masowe (niekoniecznie charytatywne), zbiórki i akcje publiczne czy działania w ramach organizacji pozarządowych. Wśród jego form warto wymienić również aktywność na rzecz środowiska lokalnego, edukacji, wspierania postaw obywatelskich lub rozwiązań ekologicznych, ochrony praw człowieka czy inicjatyw pokojowych.

          Dobrowolna praca jest ogromnym motorem rozwoju, integrowania ludzi i budowania poczucia skuteczności nawet w skali jednostki. Poza tym stanowi dostępną dla każdego formę dobroczynności. Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza dziękujemy wszystkim, którzy poświęcają swój czas, umiejętności i osobiste zaangażowanie, przyczyniając się małymi kroczkami do pozytywnych zmian tak w wymiarze lokalnym, jak i globalnym, a wahających się zachęcamy do poszukiwań celu, któremu chcieliby kibicować i wsparcia go poprzez własne działanie.

           

          Anita Ślęzak

        • Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością

          02.12.2022

          Co roku 03.12 obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku. Celem obchodów jest przybliżenie społeczeństwu problemów osób z niepełnosprawnościami oraz pomoc we włączeniu tej grupy w pełne życie społeczne. Ważną tematyką obchodów jest integracja osób niepełnosprawnych w każdym aspekcie życia politycznego, społecznego, gospodarczego i kulturalnego.

           

          Anna Szczęsna-Różycka

        • Turyści na SZLAKU KU NIEPODLEGŁOŚCI

          02.12.2022

          Nowa galeria Turyści na SZLAKU KU NIEPODLEGŁOŚCI została dodana do albumu fotograficznego

          Młodzi turyści wyruszyli na kolejny, 31 Rajd ku Niepodległości, organizowany przez zarząd wareckiego Oddziału PTTK im. Wiktora Krawczyka. Prawie 150 uczestników z 9 szkół: Nowej Wsi, Wrociszewa, Michałowa, Ostrołęki, Konar, Watraszewa, Sułkowic oraz obu wareckich szkół podstawowych wyjechali w dniach 23 i 30 listopada 2022r. na trasę do Sulejówka, do Muzeum Józefa Piłsudskiego. Józef Piłsudski, wielki polityk, Naczelnik Państwa, Wódz Naczelny i I Marszałek Polski, główny autor powrotu Ojczyzny na mapę Europy po latach rozbiorów. Oddał ogromne zasługi dla narodu polskiego poprzez wieloletnią i bezkompromisową walkę o niepodległość i rolę w odrodzeniu Rzeczpospolitej po I wojnie światowej. Jako autor „cudu nad Wisłą” w wojnie polsko-bolszewickiej już za życia stał się ikoną niepodległej Polski. Zmarł 12 maja 1935r. Jego serce spoczęło u stóp matki na wileńskiej Rossie. Kondukt żałobny z ciałem dotarł koleją do Krakowa. I Marszałek Józef Piłsudski został pochowany na Wawelu, w krypcie św. Leonarda. Wareczczanie również żegnali wielkiego przywódcę na dworcu kolejowym.

          Centralnym miejscem muzeum w Sulejówku jest usytuowana pod ziemią narracyjna wystawa zatytułowana „Dla Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski 1867-1935” oddana dla zwiedzających w lutym 2021r. Ekspozycję tworzy 6 galerii prezentujących kolejne etapy życia marszałka. Początek każdej galerii wyznaczają specjalnie zaprojektowane progi wprowadzające, które niczym bramy wprowadzają zwiedzających.

          Kolejnym etapem zwiedzających był Milusin, niewielka willa w stylu dworkowym, zaprojektowana przez Kazimierza Skórewicza. Była miejscem zamieszkania marszałka i jego rodziny. To tu zapadały kluczowe decyzje dotyczące losów naszego narodu. To tu, Józef Piłsudski gościł wybitne osobowości swojej epoki. Gdy Józef Piłsudski przeniósł się do Belwederu, dworek stał się miejscem letniego wypoczynku całej rodziny.

          Uczestnicy rajdu mieli okazje podziwiać nie tylko ciekawą wystawę, ale również nowoczesne, muzealne rozwiązania techniczne. Wystawy zbudowane wiele metrów pod ziemią wzbudzały zainteresowanie i zaciekawienie. Drużyny turystyczne wykonały również pamiątkowe zdjęcia przy pomniku rodziny Józefa Piłsudskiego.

           

          Tekst i zdjęcia: Mariola Bienias

        • Świąteczna akcja PACZUSZKA DLA MALUSZKA

          28.11.2022

          Z dniem dzisiejszym rusza świąteczna akcja „Paczuszka dla Maluszka”, której głównym organizatorem jest Fundacja Małych Stópek. Jest to zbiórka artykułów kosmetycznych dla dzieci, w tym podopiecznych placówek pomocowych takich jak: hospicjum dziecięce, hospicjum perinatalne, dom dziecka, dom samotnej matki w całej Polsce.

          Na parterowym korytarzu naszej szkoły znajduje się choinka z papierowymi babkami. Każdy, kto zechce pomóc małym dzieciom i mamom w potrzebie, może wziąć bombkę, a w zamian proszony jest o przyniesienie przygotowanej paczuszki dla jednego maluszka.

          Dary pozostawione pod choinką, zostaną przekazane do Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej Oddział Pediatryczny w Iłży, ul. Bodzentyńska 17.

          Zbiórka trwa do 22.12.22r.

        • Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

          25.11.2022

          Nowa galeria Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu została dodana do albumu fotograficznego

          Dziś w naszej szkole obchodziliśmy "Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu".
          Powszechnie wiadomo o szkodliwości tego nałogu. Należy pamiętać, że e-papierosy tak samo uzależniają i tak samo negatywnie wpływają na zdrowie jak papierosy tradycyjne. Dzień ten miał na celu uświadamianie młodych ludzi o szkodliwości palenia.

          Z tej okazji uczniowie przygotowali plakaty antytytoniowe aby zachęcić wszystkich palaczy do rzucenia nałogu i zniechęcić tych którzy sięgają po papierosy.

           

          Tekst i zdjęcia: Anita Ślęzak

        • Wycieczka klas VIII i VII

          24.11.2022

          Lajki, stories, snapy – to świat, w którym dzisiaj żyją młodzi ludzie. Akceptacja siebie, relacje, uczucia zależne są od liczby kciuków, serduszek i cukierkowych komentarzy. Co się stanie kiedy jednak przyjdzie zmierzyć się z cyberprzemocą, hejtem, mową nienawiści? Kto ukrywa się pod anonimowym profilem oprawcy? Jak bardzo boli wylana w komentarzach agresja? I wreszcie - do czego może doprowadzić brutalność w świecie internetu…

          „Wszechmocni w sieci” to trzeci, po „My, dzieci z dworca ZOO” i „Dopalacze. Siedem stopni donikąd”, misyjny spektakl Teatru Kamienica, zrealizowany z myślą o młodzieży. Sztuka porusza bardzo aktualny problem przemocy w cyberprzestrzeni i pokazuje konsekwencje, o których powinno się mówić głośno.

          Wyżej opisany spektakl wywołał wzruszenie u znacznej części uczniów i uświadomił, że teatr może przemawiać do nastolatków. Nasi uczniowie mieli okazję odwiedzić Teatr Kamienica dnia 16.11.22r. w trakcie wycieczki do Warszawy.

          To był dzień pełen wyjątkowych doznań kulturowych, gdyż w dalszej części programu odwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie z przewodnikiem spacerowaliśmy po granitowym bruku wśród gruzów zniszczonej stolicy słuchając opowieści i oglądając powstańcze pamiątki.

          Tekst: Edyta Ofiara

          Zdjęcia: Anna Szczęsna-Różycka

        • Światowy Tygodzień Wiedzy o Antybiotykach

          24.11.2022

          W dniu 18 listopada obchodzimy Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EDWA), ustanowiony przez Komisję Europejską w 2008 roku, natomiast w dniach 18-24 listopada b.r. trwają obchody Światowego Tygodnia Wiedzy o Antybiotykach. Celem tych inicjatyw jest promowanie wiedzy na temat odpowiedzialnego stosowania antybiotyków oraz zwiększenie świadomości, jakim zagrożeniem dla zdrowia każdego z nas jest zjawisko antybiotykooporności.

          Większość infekcji górnych dróg oddechowych w okresie jesienno–zimowym ma pochodzenie wirusowe. Zastosowanie w ich leczeniu antybiotyków nie tylko nie da efektu terapeutycznego, ale wręcz przyniesie szkody. Osłabi organizm, zniszczy naturalną florę bakteryjną i przyczyni się do powstania szczepów drobnoustrojów odpornych na antybiotyki.

          Pamiętajmy, że przeziębienie, grypa, COVID-19 to choroby wirusowe, a antybiotyki nie działają na wirusy, tylko na bakterie!

          Podstawowe zasady dotyczące antybiotykoterapii:

          - STOSUJ antybiotyki rozważnie,

          - PRZYJMUJ tylko te przepisane przez lekarza,

          - NIE WYMUSZAJ przepisania antybiotyku przez lekarza,

          - NIE PRZERYWAJ terapii antybiotykowej nawet jeśli poczujesz się lepiej,

          - NIE STOSUJ antybiotyków pozostałych po wcześniejszych terapiach.

          Przeciwdziałaj zakażeniom:

          - Często myj lub dezynfekuj ręce,

          - Zasłaniaj usta i nos w przestrzeniach publicznych,

          - Zachowuj odpowiedni dystans od innych osób.

           

          Tekst: Anna Szczęsna-Różycka

           

        • Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

          24.11.2022

          Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu, przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. W Polsce obchodzony jest od 1991 roku. Pomysł akcji powstał jednak w Stanach Zjednoczonych.

           

          Dym tytoniowy zawiera ponad 7000 związków chemicznych, w tym ponad 70 czynników rakotwórczych. Powoduje wcześniejsze starzenie, wiele nowotworów, chorób układu oddechowego i krążenia. Do związków o działaniu rakotwórczym należą między innymi: nikotyna, substancje smoliste, tlenek węgla, formaldehydy, amoniak, tlenki azotu, arszenik, cyjanek wodoru.

          Bardzo poważnym problemem jest palenie bierne, które niesie za sobą identyczne skutki zdrowotne, co aktywne palenie papierosa. U dzieci prowadzi do problemów z płucami i oskrzelami, zapalenia migdałków podniebiennych czy astmy oskrzelowej jak również do gorszego rozwoju psychofizycznego i społecznego. Niedopuszczalne jest palenie przy kobietach w ciąży oraz dzieciach.
          Naukowcy obliczyli, że palacze żyją przeciętnie 10 lat krócej. Straty materialne dotyczące zarówno budżetów domowych, jak też i przedsiębiorstw oraz nakłady na leczenie chorób odtytoniowych liczone są w miliardach złotych i są o wiele większe niż zyski z akcyzy.

          Przypominamy:

           - palenie tytoniu powoduje różne choroby przewlekłe, w tym choroby serca, ślepotę, miażdżycę, choroby płuc i zaburzenia płodności. Tytoń wypalany w dowolnej formie jest przyczyną 90% wszystkich nowotworów płuc oraz istotnym czynnikiem ryzyka udarów i śmiertelnych ataków serca. Zabija średnio jednego na dwóch palaczy,

          - dym tytoniowy wdychany przez osoby niepalące tzw. „bierne palenie” jest tak samo groźny dla zdrowia, jak w przypadku osób palących,

          - narażenie na dym tytoniowy tzw. „bierne palenie” jest szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży i dzieci, których rodzice/opiekunowie palą papierosy. Wymuszone wdychanie dymu tytoniowego może prowadzić do wystąpienia u dzieci: infekcji dróg oddechowych, astmy, zapalenia ucha środkowego, nowotworów, a także nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt.

          - palenie papierosów przez rodziców, a później rówieśników, znacznie zwiększa prawdopodobieństwo używania wyrobów tytoniowych po osiągnięciu wieku dorosłego.

           

          Tekst: Anna Szczęsna-Różycka

           

        • Spotkanie z pracownikami ZUK

          23.11.2022

          Nowa galeria Spotkanie z pracownikami ZUK została dodana do albumu fotograficznego

          22 listopada 2022r. w Publicznej Szkole Podstawowej odbyło się spotkanie pracowników Zakładu Usług Komunalnych w Warce z uczniami klas 1-3. Spotkanie to związane było zkampania informacyjną w społeczeństwie, a zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży, dotyczącejpotrzeby i zasad segregacji odpadów. Uczniowie spotkali się z panią Magdaleną Kocyk i panem Piotrem Bieńkowskim. Pani Magdalena przekazała wiele ważnych informacji w kwestii ochrony środowiska i wpływu naszych zachowań na zanieczyszczenie powietrza, wody i gleby. Skoncentrowała się na potrzebie i zasadach segregacji odpadów. Dzieci miały okazję obejrzeć ciekawy i bardzo edukacyjny film „Eko patrol”, dostosowany do możliwości i percepcji dzieci klas młodszych. Miały one również okazję brać udział w zabawie utrwalającej zasady segregacji śmieci. Poznały również sposoby recyklingu segregowanych odpadów. Ich uwagę zwróciły propozycje wykonania różnych eko-zabawek.

          Uczniowie oraz Rada Pedagogiczna dziękuje za tak ciekawe i edukacyjne spotkanie.

           

          Tekst i zdjęcia: Mariola Bienias

    • Kontakty

      • Publiczna Szkoła Podstawow im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego we Wrociszewie
      • (+48) 667-13-97
      • Wrociszew 20 05-660 Warka Poland
    • Logowanie

  • Łukasz Kalinowski
    Inspektor Ochrony Danych

    lukasz.kalinowski@cbi24.pl
    kom: + 48 575-002-192