• Konkurs na ozdobę bożonarodzeniową w ramach projektu Wiedzy o Mazowszu

          23.12.2022

          Nowa galeria Konkurs na ozdobę bożonarodzeniową w ramach projektu Wiedzy o Mazowszu została dodana do albumu fotograficznego

          Uczniowie naszej szkoły biorą udział w V edycji konkursu Wiedzy o Mazowszu organizowanego przez mazowieckiego kuratora oświaty oraz dyrektora mazowieckiego samorządu centrum doskonalenia nauczycieli. Wiedza uczniów będzie sprawdzana na poszczególnych etapach (szkolnym, regionalnym i wojewódzkim). Dodatkowo uczniowie realizują projekty edukacyjne.


          Na dzień 19 grudnia 2022r. nasi uczniowie zaplanowali realizację projektu edukacyjnego. Akcja projektowa składała się z dwóch części: degustację kulinarną, polegająca na przygotowaniu potraw których tematem przewodnim był symbol naszego regionu, czyli jabłko oraz uczniowie zorganizowali konkurs na ozdobę bożonarodzeniową do wykonania której musiał zostać użyty symbol związany z naszym regionem/sadownictwem np. jabłko. Prace konkursowe okazały się bardzo pomysłowe co spowodowało, że wybór zwycięzców był bardzo trudny ale po burzliwych obradach komisja konkursowa postanowiła przyznać następujące miejsca:

          I miejsce – Kinga Kwiatkowska kl. VI oraz Marta Ślusarska kl. VIII

          II miejsce – Daniel Kwiatkowski kl. VIIIB oraz Franciszek Makowski kl. V

          III miejsce – Natalia Bernacka kl. VI oraz Zosia Kaczyńska kl. VI

          Wyróżnienie – Juliusz Makowski kl. III oraz Wiktoria Wasilewska kl. VI

          Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział i gratulujemy 😊

           

          Zdjęcia: Agnieszka Załucka

          Tekst: Laura Ścisłowska uczennica klasy VIIIa

        • Degustacja potraw

          23.12.2022

          Nowa galeria Degustacja potraw została dodana do albumu fotograficznego

           

          W ramach projektu związanego z konkursem Wiedzy o Mazowszu dnia 19 grudnia została zorganizowana akcja polegająca na degustacji potraw z jabłkami.

          Kilka dni wcześniej przedstawiciele klas 4-8 wzięły udział w losowaniu potrawy którą musieli przygotować.

          W poniedziałek 19.12.2022 r. na długiej przerwie wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły mogli spróbować potraw przygotowanych przez klasy wśród których znalazły się: tarta, racuchy, bułeczki drożdżowe, babeczki, szarlotka i jabłka w cieście, można było także napić się tłoczonego soku jabłkowego.

          Wszystkie potrawy były bardzo smaczne i cieszyły się dużym zainteresowaniem. Osobom przygotowującym wylosowane dania serdecznie dziękujemy.

           

          Tekst: Agnieszka Załucka

          Zdjęcia: Agnieszka Załucka oraz uczennica klasy VI Natalia Bernacka 

        • Budżet Obywatelski Mazowsza

          21.12.2022

          Szanowni Państwo,

          do 13 stycznia 2023 r. trwa nabór do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza (BOM).

          BOM jest demokratycznym procesem konsultacji społecznych, w ramach których mieszkańcy współdecydują o wydatkach publicznych w województwie w perspektywie kolejnego roku budżetowego. W skrócie oznacza to, że:

          • mieszkańcy zgłaszają propozycje projektów, które następnie są analizowane pod kątem możliwości realizacji;

          • propozycje projektów, które pomyślnie przeszły etap oceny, poddaje się pod powszechne i bezpośrednie głosowanie;

          • wybrane przez mieszkańców w drodze głosowania projekty są wpisywane do budżetu województwa i następnie realizowane.

          Projekt do BOM może zgłosić każdy mieszkaniec województwa mazowieckiego, bez ograniczeń wiekowych. Projekt w imieniu osoby małoletniej zgłasza jej przedstawiciel ustawowy. Zgłoszone projekty powinny być ogólnodostępne, a ich efekty powinny służyć lokalnej społeczności.

          Ze środków BOM mogą być finansowane projekty inwestycyjne (do kwoty 1.000.000 zł) oraz nieinwestycyjne (do kwoty 200.000 zł), mieszczące się w katalogu zadań o charakterze wojewódzkim, możliwe do realizacji w ciągu jednego roku budżetowego. Projekty inwestycyjne mogą być realizowane wyłącznie na nieruchomościach, do których województwo ma tytuł prawny do dysponowania.

          W zgłaszanych projektach nie można wskazać realizatora projektu. Realizacja projektu musi być poprzedzona wyborem właściwego trybu przez realizatora czyli Województwo Mazowieckie, zgodnie z obowiązkami jakie spoczywają na dysponentach środków publicznych.

          Wszystkie niezbędne informacje na temat Budżetu Obywatelskiego Mazowsza – zasady, harmonogram, przykładowe zadania itp. – zamieszczone są na stronie www.bom.mazovia.pl.

          W zakładce „O Budżecie”, w części „Do pobrania” znajduje się Informator Budżetu Obywatelskiego Mazowsza, czyli kompendium wiedzy o BOM.

          Zachęcamy do składania projektów!

      • Tradycje świąt Bożego Narodzenia - najważniejsze polskie zwyczaje
        • Tradycje świąt Bożego Narodzenia - najważniejsze polskie zwyczaje

          19.12.2022

          Tradycje świąt Bożego Narodzenia w Polsce kultywuje się od wielu lat. Ubieranie choinki, dawanie prezentów, 12 wigilijnych potraw, łamanie się opłatkiem, śpiewanie kolęd – to najbardziej znane zwyczaje świąteczne w naszym kraju.

          Tradycje Bożego Narodzenia w Polsce: ubieranie choinki

          W Europie zwyczaj ubierania choinki zapoczątkowali Niemcy. Przystrajanie drzewka jest symbolem świąt Bożego Narodzenia. W niektórych domach robi się to dopiero w Wigilię, w innych – już kilka tygodni wcześniej. Bożonarodzeniowe drzewko ubiera się w zależności od preferencji domowników – niekiedy jest ono kolorowe, z mnóstwem ozdób, a czasem przystrojone minimalistycznie w jednym kolorze. Można również wykonać własnoręcznie ozdoby świąteczne, np. łańcuchy, aniołki z papieru — to też jest swoistą tradycją świąteczną!

          Zwyczaje świąteczne: łamanie się opłatkiem

          Dzielenie się opłatkiem to przede wszystkim symbol pojednania i przebaczenia. Historia tej tradycji wywodzi się już od pierwszych Chrześcijan, którzy dzielili się chlebem. W części polskich domów dzielenie się opłatkiem poprzedza modlitwa oraz czytanie fragmentu Ewangelii wg św. Łukasza. Podczas łamania się opłatkiem, bliscy składają sobie także życzenia bożonarodzeniowe. Następnie zasiadają do kolacji wigilijnej.

          Sianko pod obrusem – zwyczaje bożonarodzeniowe

          Dzielenie się opłatkiem to przede wszystkim symbol pojednania i przebaczenia. Historia tej tradycji wywodzi się już od pierwszych Chrześcijan, którzy dzielili się chlebem. W części polskich domów dzielenie się opłatkiem poprzedza modlitwa oraz czytanie fragmentu Ewangelii wg św. Łukasza. Podczas łamania się opłatkiem, bliscy składają sobie także życzenia bożonarodzeniowe. Następnie zasiadają do kolacji wigilijnej.

          Tradycje świąteczne dla dzieci: dawanie prezentów 

          Nieodłącznym elementem jest także obdarowywanie się prezentami. Na tę część wieczoru szczególnie czekają dzieci. Prezenty kładzie się pod choinką, a otworzyć można je dopiero po wieczerzy wigilijnej. Zależnie od zwyczajów panujących w domu i regionu zamieszkania, dzieciom mówi się, że prezenty przyniósł Mikołaj, Śnieżynka, Aniołek, Dzieciątko, Gwiazdka. 

          Tradycje świąt Bożego Narodzenia: 12 potraw

          Polacy tradycyjnie serwują na świątecznym stole 12 potraw. Zwyczaj ten odnosi się do 12 apostołów, którzy spożywali z Jezusem ostatnią wieczerzę. Żeby w nadchodzącym roku mieć szczęście – należy spróbować wszystkich dań. Tradycyjne potrawy wigilijne to:  

          • barszcz czerwony z uszkami
          • pierogi z kapustą i grzybami
          • ryba po grecku
          • karp smażony
          • kutia
          • kapusta z grzybami
          • zupa grzybowa
          • śledzie
          • kompot z suszu
          • makowiec
          • groch z kapustą
          • paszteciki z kapustą i grzybami.

           

          Śpiewanie kolęd – świąteczny zwyczaj

          Jedną z polskich tradycji jest także śpiewanie kolęd. Najsłynniejsze z nich to między innymi „Przybieżeli do Betlejem pasterze”, „Cicha noc”, „Gdy śliczna Panna”. Są to pieśni, które opisują narodzenie Jezusa. Wspólne kolędowanie z rodziną podczas świąt stwarza magiczną atmosferę, uwielbiają je także dzieci.

           

          Dodatkowe nakrycie przy wigilijnym stole

          Na stole ustawia się dodatkowe nakrycie – o jeden talerz więcej, niż jest wszystkich uczestników kolacji. Obecnie ma to symbolizować otwartość na zbłąkanego wędrowca, którego w ten sposób zaprasza się do stołu i wspólnego świętowania. Kiedyś dodatkowe nakrycie przy stole zostawiało się dla zmarłych.

          Pierwsza gwiazdka na niebie

          Wyjątkowym momentem Wigilii jest oczekiwanie przez dzieci na pierwszą gwiazdkę. Gdy pojawi się na niebie – można wtedy zasiąść do wigilijnej kolacji. Wypatrywanie na niebie pierwszej gwiazdki jest symbolicznym nawiązaniem do Gwiazdy betlejemskiej, która zwiastowała narodziny Jezusa.

           

          Pedagog szkolny: Anita Ślęzak

        • Konkurs wokalny Mini Warka Music Show

          11.12.2022

          8 grudnia w „Dworku na Długiej” odbył się kolejny konkurs wokalny “mini Warka Music Show”. W konkursie zmierzyło się ponad 120 – dzieci i młodzież z przedszkoli, szkół podstawowych i szkół średnich. 

          Serdecznie gratulujemy uczennicy naszej szkoły Aleksandrze Pacholczak, która zajęła 1 miejsce w kategorii Szkoły Podstawowe klasy 1-3.

        • Serce za odwagę

          05.12.2022

          Nowa galeria Serce za odwagę została dodana do albumu fotograficznego

          Wczoraj zakończyliśmy zbiórkę kartek świątecznych w ramach akcji "Serce za odwagę". Bardzo dziękujemy naszym uczniom, nauczycielom oraz rodzicom za przygotowanie tak wielu pięknych kart. Dzięki Wam Kombatanci otrzymają wyjątkowy prezent na święta w postaci kartek, a my mamy poczucie solidarności, wspólnej wartości oraz budowania więzi między młodszą i starszą generacją. 

          Edyta Ofiara

          Anita Ślęzak

           

          Zdjęcia: E. Ofiara, R. Miniewska, A. Ćwiek, M. Staszałek 

    • Kontakty

      • Publiczna Szkoła Podstawow im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego we Wrociszewie
      • (+48) 667-13-97
      • Wrociszew 20 05-660 Warka Poland
    • Logowanie

  • Łukasz Kalinowski
    Inspektor Ochrony Danych

    lukasz.kalinowski@cbi24.pl
    kom: + 48 575-002-192