• Wareccy turyści na jesiennym szlaku

          12.10.2022

          Nowa galeria Wareccy turyści na jesiennym szlaku została dodana do albumu fotograficznego

          Warecki Oddział PTTK zaprosił 8 października 2022r. młodych piechurów na XXXVII Jesienny Złaz Turystów. Zgodnie z nazwą rajdu, pogoda była piękna. Prawdziwa polska złota jesień. Na starcie stanęło około 160 turystów z dziewięciu szkół: Ostrołęki, Michałowa, Nowej Wsi, Sułkowic, Konar, Wrociszewa, Watraszewa i obu wareckich podstawówek. Trzema autokarami wyruszyli na rajd gwiaździsty w okolice pięknego Tomaszowa Mazowieckiego. Planowali zwiedzić Groty Nagórzyckie, Skansen Rzeki Pilicy i Niebieskie Źródła. Ciekawe i niepowtarzalne Groty Nagórzyckie są to sztuczne wyrobiska znajdujące się w południowej części Tomaszowa Mazowieckiego. Są pozostałością po podziemnej kopalni piasku szklarskiego, wydobywanego do potrzeb budowlanych i hutniczych w XVIII i na początku XIX wieku. Groty składają się z licznych korytarzy, wnęk i sal powstałych w trakcie procesu wydobywania piasku. Największe wyrobisko zwane "salą królewską" ma 30 m długości, 25 m szerokości, 3 m wysokości. Każda komora nosiła inną nazwę, np. Boczna, Borsucza, Ciemna, Jeziorna, Niedźwiedzia, Taneczna, Złodziejska.

          Skansen Rzeki Pilicy powstał 1999 r. Celem było prowadzenie edukacji historycznej i ekologicznej oraz zachowanie pamiątek z przeszłości. Do najciekawszych eksponatów należą młyn wodny przeniesiony z Kuźnicy Żerechowskiej, carska łaźnia przeniesiona ze Spały oraz wartownia stojąca kiedyś w Michałówku. W młynie znajdują się ciekawe wystawy stałe: „Dzieje wiejskiej wagi”, „Pamiątki po dawnej Brzustówce”. Można tam zobaczyć największą w Polsce kolekcje kamieni młyńskich. W skansenie znajduje się dział wojskowy, posiadający m.in. dźwig wojskowy i działa artyleryjskie konstrukcji radzieckiej. Wrak ciągnika artyleryjskiego został wyciągnięty w 1999r. z wód Pilicy.

          Niebieskie źródła to rezerwat przyrody nieożywione powstały w 1961r. Są to wywierzyska krasowe, jedne z najciekawszych zjawisk krasowych w Europie. Główny kompleks wodonośny stanowią spękane wapienie jurajskie, z których wytryska woda przybierająca niebiesko-błękitno-zieloną barwę. Barwa wody w basenach źródliskowych jest efektem działań rozproszonego światła słonecznego. Zmiana odcieni barwy wody uzależniona jest od stanu pogody, stopnia nasłonecznienia bądź zachmurzenia. Dodatkowo uroku wywierzysku nadają pulsujące gejzery z piasku podrzucanego przez źródlaną wodę.

          Turyści wędrowali po tych pięknych okazach przyrody ożywionej i nieożywionej, poznawali historię walk w okolicach Tomaszowa, poznali pracę młyna wodnego i wielki zbiór „żarn”. Zwrócili uwagę na oryginalną łaźnię carską. Zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia przed urokliwa stacyjką „Wolbórka”.

          Prezes Oddziału, Marzena Jankowska, dziękuje wszystkim młodym turystom za aktywny udział, a opiekunom grup za ogromne zaangażowanie w realizacji Jesiennego Złazu Turystów.

           

          Tekst i zdjęcia: Mariola Bienias

        • Młodzieżowy Zlot Turystów

          06.10.2022

          Na szlaku Wojewódzkiego Zlotu Młodzieży "Reymontówka"

          Warecki oddział PTTK im. Wiktora Krawczyka zaprosił 29 września 2022r. turystów z pięciu szkół: Nowej Wsi, Michałowa, Wrociszewa, Sułkowic i Watraszewa na V Wojewódzki Zlot Młodzieży organizowany przez Mazowieckie Forum Oddziałów PTTK oraz Oddział PTTK "Podlasie" w Siedlcach.

          Zlot miał za zadanie poznanie historii i tradycji Mazowsza, kształtowanie postaw patriotyzmu, integracja młodzieży w aspekcie sportowym, artystycznym, integracja z niepełnosprawnością oraz zdobywanie odznak turystycznych. Pogoda dopisała piechurom, zwłaszcza, że cały zlot zgromadził grupę prawie 300 uczestników z dziesięciu oddziałów Mazowsza. Turyści, po dotarciu do punktu startowego, rozpoczęli od zwiedzania przepięknego, bogatego w zbiory Muzeum Pożarnictwa w Kotuniu. Uczestnicy, oprowadzani przez kompetentnych i sympatycznych przewodników, mogli dotknąć wielu sprzętów, wejść na piękne, stare czerwone "śmigacze" pożarnicze, uruchomić syrenę sygnałową i zrobić sobie ciekawe zdjęcia. Po pożegniu gościnnego Kotunia, w podgrupach, za przewodnikami, ruszyli w kilkukilometrową trasę pieszą do Chlewisk. Do drodze zahaczyli o miejsce koncentracji Armii Krajowej w trakcie Akcji Burza 24 lipca 1944r.

          Chlewiska, Dom Pracy Twórczej "Reymontówka" to zabytkowy dworek z połowy XIX wieku, zbudowany dla rodziny Różańskich. W 1926 r. dworek wraz z 300 ha gruntów kupiła wdowa po Władysławie Reymoncie, Aurelia, przeznaczywszy na ten cel część pieniędzy z Nagrody Nobla, jaką pisarz otrzymał  za powisć "Chłopi". Za jej czasów Chlewiska przeżywają okres największej świetności. W 1939 r. dwór wraz z majątkiem kupił Feliks Tymieniecki, prezes spółki węglowej "Węgloblok". Po kilkukrotnej zmianie właściciela zespół dworsko-parkowy zakupił w 1981r. Urząd Wojewódzki w Siedlcach. Powołano tutaj Dom Pracy Twórczej. 20 maja 2007 "Reymontówka" uroczyście święciła jubileusz 200. Z tej okazji dokonano odsłonięcia popiersia Władysława Reymonta wg projektu Jerzego Necla.

          Tu, w pięknym kompleksie pałcowo-parkowym, piechurzy mogli chwilę odpocząć, by później uczestniczyć w podgrupach w plenerze malarskim, konkursie krajoznawczo-historycznym, nauczyć się nordic walking, uczestniczyć w różnych grach i zabawach zręcznościowych, wykonać ozdoby z różnych koralików, ubrać się w oryginalne stroje, barwnie pomalować włosy, skosztować smacznego, swojskiego smalcu i zjeść smaczny obiad. Na drogę powrotną uczestnicy otrzymali słodką drożdżówkę i soczek, aby"podreperować" nadwątlone siły.

          Gdy nadszedł czas podsumowań i podziękowań Natalia Wojtyra, Prezes FO PTTK i Anna Kirchner Prezes Zarządu Oddziału PTTK Siedlce podziękowały wszystkim uczestnikom za przybycie i aktywny udział w zlocie. Zostały rozdane dyplomy za udział oraz nagrody za zdobyte miejsca w różnych konkurencjach.

          Nadszedł czas pożegnań. Z nutką nostalgii każdy opuszczał piękne, klimatyczne miejsce. Nasi turyści również żałowali, że czas wracać.

          Warecki Oddział PTTK dziękuje organizatorom za wspaniałe przyjęcie w historycznym regionie. 

           

          Tekst i zdjęcia: Mariola Bienias

        • Dzień Jabłka w starszym oddziale przedszkolnym

          30.09.2022

          Nowa galeria Dzień Jabłka w starszym oddziale przedszkolnym została dodana do albumu fotograficznego

          Dzieci ze starszego oddziału przedszkolnego wzięły udział w zajęciach z okazji „Światowego Dnia Jabłek”. Przedszkolaki dowiedziały się, jakie są właściwości jabłek, jak się je uprawia, dlaczego powinno się je jeść ze skórką, a także, jak ważne jest to, by przed zjedzeniem jabłka zawsze go umyć. Wykonały tematyczną pracę plastyczną, dochodząc do wspólnego wniosku, że jabłka tak naprawdę nie są jednokolorowe lecz mają barwy jesieni. 

          Wykorzystując słoneczną jesienną pogodę dzieci wybrały się na spacer do pobliskiego sadu.

                                                                                            

          Tekst i zdjęcia: Renata Miniewska

        • Dzień Języków Obcych

          28.09.2022

          Nowa galeria Dzień Języków Obcych została dodana do albumu fotograficznego

          Europejski Dzień Języków Obcych obchodzony jest 26 września każdego roku. Inicjatywę tę w 2001r. zapoczątkowała Rada Europy i Komisja Europejska. Obchody tego dnia to niejako apel o podejmowanie nauki języków obcych niezależnie od wieku uczących się czy formy kształcenia. Rada Europy w przekonaniu, że różnorodność językowa stanowi narzędzie, dzięki któremu możliwe jest osiągnięcie większego wzajemnego zrozumienia pomiędzy poszczególnymi kulturami, oraz że różnorodność językowa stanowi kluczowy czynnik bogatego dziedzictwa kulturowego naszego kontynentu podejmuje działania mające na celu promowanie wielojęzyczności.

          Takie działania podejmują również nauczyciele języków obcych w PSP we Wrociszewie.

          Zachęciliśmy uczniów klas IV-VIII do aktywnego uczestniczenia w wydarzeniu. W tym roku postawiliśmy na zabawę i integrację. Uczniowie mieli za zadanie jak najlepiej przedstawić wylosowany kraj. Klasa IV prezentowała Hiszpanię, IV Niemcy, VI Włoch, VII Francję, VIIIa Holandię, a VIIIb Anglię.  Uczniowie przygotowali fantastyczne stoiska ozdobione flagami, słówkami, symbolami danego kraju. Z pomocą rodziców, którym bardzo dziękujemy za zaangażowanie, przygotowali tradycyjne potrawy. Smakołyków było co nie miara: naleśniki, kanapki z masłem orzechowym, koreczki serowe, bagietki, kiełbaski, sałatka, mini pizza, ciasta, babeczki i churrosy. Uczniowie prezentowali w tym dniu tradycyjne stroje, a czas umilała nam piękna włoska muzyka.

           

          Tekst i zdjęcia: Edyta Ofiara

        • Nasza szkoła bierze udział w akcji "Szkoły pełne talentów" Lidl

          27.09.2022

          Akcja polega na przekazywaniu Talenciaków (specjalnych kuponów) na rzecz szkoły.

          Talenciaki można odbierać we wszystkich sklepach stacjonarnych Lidl za każde 50 zł wydane na zakupy zawierające minimum jeden owoc lub warzywo.

          Talenciaki można aktywować na stronie lidl.pl/Szkoly, wykorzystując kod numeryczny lub skanując z nich unikalny kod QR.

          Można też przynieść Talenciaki bezpośrednio do szkoły i wrzucić do specjalnego pudełka bez aktywacji.

          Klienci będą mogli otrzymać Talenciaki za zakupy w sklepach Lidl od 5.09.2022 do 13.11.2022. Talenciaki będzie można jeszcze przekazać szkole do 20.11.2022, po tym terminie nie będzie już możliwości przekazania Talenciaków.

          Szkoła będzie mogła wymienić przypisane Talenciaki na nagrody do 18.12.2022.

           

          Zachęcamy rodziców i mieszkańców Wrociszewa do wspierania naszej Szkoly podczas zakupów w Lidlu.

        • Quest "Wareckie legendy"

          24.09.2022

          Nowa galeria Quest "Wareckie legendy" została dodana do albumu fotograficznego

          Wrociszewscy turyści na trasie questu.

          23 września 2022r. uczniowie klas 2 i 3 Publicznej Szkoły Podstawowej we Wrociszewie udali się do Warki, aby poznać historię naszego starego grodu. Trasę questu „Wareckie legendy” rozpoczęli na rynku miasta. Następnie podziwiali panoramę doliny Pilicy z zasłyszaną legendą mówiącą o brzmiących w głębinach wód dzwonach dawnej świątyni. Usłyszeli o papieżu Klemensie VIII, którego wareckie piwo „uratowało” od śmierci. Dowiedzieli się o siłaczu Ciołku, który przenosił dzwony i podnosił drewniane budowle. Przeszli obok najstarszej świątyni, „farą” nazywanej. Udali się do starej studni „Dziekanki”, która ponoć pijących zatrzymywała w Warce. „Schodami do nieba” wrócili na rynek, aby odgadnąć hasło questu i odrysować herb miasta. A wszystko przeplatane zgadywankami, legendami i ciekawostkami. Opiekunowie, dbając, by było nie tylko dla „ducha”, ale i dla „ciała” zaprosili małych turystów na słodkości, które pokrzepiły nadwątlone siły. Z uśmiechem i zadowoleniem wrócili do szkoły.

           

          Tekst: Mariola Bienias

          Zdjęcia: Renata Biedrzycka

        • 52. Rajd Pieszy Południowego Mazowsza

          21.09.2022

          Nowa galeria Rajd PTTK została dodana do albumu fotograficznego

           

          W dniach 17-18 września 2022r. warecki Oddział PTTK im. Wiktora Krawczyka zaprosił młodych i starszych turystów na szlak 52. Rajdu Pieszego Południowego Mazowsza. Na starcie pojawiło się prawie 140 uczestników z sześciu szkół. Dwoma autokarami dojechali do wsi Grzegorzewice. Tam, oczekiwali już turyści ze szkół z Wrociszewa i  Michałowa. Wspólnie wyruszyli na trasę pieszą wśród sadów i przydrożnych drzew, by po prawie sześciu kilometrach dotrzeć do wsi Nowe Biskupice. Wsi, która w swojej ciekawej historii nosiła nazwę: Błogodatnoje. Po upadku powstania styczniowego, w którym okoliczni mieszkańcy brali czynny udział, wieś zmieniła nazwę, a na jej terenach osiedlani byli młodzi, rosyjscy żołnierze.  Z czasem pojawiła się potrzeba pobudowania świątyni prawosławnej- cerkwi, by mieszkańcy, którzy byli wyznania prawosławnego, mieli gdzie przyjmować batriuszkę (duchownego). Początkowo modlitwy odbywały się w prywatnym domu. Później podjęto decyzję o powstaniu świątyni.  Była to niezwykła, drewniana budowla. Posiadała 5 wieżyczek, zwieńczonych kopułami oraz dzwonnicę, której szczyt zakończony był hełmem. Budowniczymi byli okoliczni mieszkańcy. W 1944r., w okresie walk na przyczółku warecko-magnuszewskim, cerkiew została częściowo uszkodzona. Kres świątyni przyniosły powojenne przesiedlenia prawosławnej ludności do Rosji. W 1958r. świątynia została zamknięta. Nie ma pewnych danych dotyczących samej budowli. Jedni twierdzą, że została rozebrana, inni, że spłonęła w niewyjaśnionych okolicznościach.


           Po chwili zadumy turyści ruszyli do widocznego już budynku PSP Wrociszew. Tam czekały na turystów mamy uczniów z przygotowanymi ciastami, skrzynkami jabłek, gruszek, śliwek, a nawet pomidorów. Posileni smacznymi słodkościami ruszyli do ogniska, by w miłej atmosferze zjeść smaczną kiełbaskę. Ale i z tą przyjemnością  należało się spieszyć, bo przy bramie stał już ze swoimi pięknymi, potężnymi końmi oraz wozem dziadek jednego z uczniów, Janusz Myśliborski. Wszyscy chętni uczestniczyli w przejażdżce po najbliższej okolicy. Emocje jeszcze nie zdążyły opaść, gdy z wyciem syren na plac szkolny zajechali druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej z Grzegorzewic. Zachwytom, zdjęciom i przymierzaniu strojów nie było końca. Na szczęście druhowie mogli poświęcić turystom dużo czasu, nie musieli jechać do pożaru. Przyszedł czas na rozkładanie „legowisk” w gościnnych progach szkoły, spokojne gry i zabawy integracyjne. Noc minęła szybko. 


          Ranek zastał wszystkich w doborowych humorach. Śniadanie, z serwowaną przez opiekunów, ciepłą herbatą minęło szybko. Uczestnicy rozpoczęli pakowanie śpiworów i karimat. Następnie udali się na mszę świętą w pobliskim kościele pw. św. Małgorzaty. Ksiądz Adam Ostrowski powitał uczestników rajdu ciesząc się tak liczną grupą młodych „owieczek”.Turyści wyruszyli w trasę do PSP w Michałowie. Trasa minęła nadzwyczaj szybko. W czasie drogi uczestnicy przemieszczali się trasą gry terenowej ciągnącej się wzdłuż przydrożnych kapliczek i krzyży. Na każdym przystanku czekała na piechurów ciekawa zagadka i zadanie do wykonania. Uczestnicy z zachwytem i niezapomnianą radością pokonywali kolejne jej etapy, by z zadowoleniem, po rozwiązaniu hasła,  dotrzeć do szkoły. I tu również na uczestników czekali niezastąpieni rodzice ze stołami pełnymi smacznych słodkości. 


          Po poczęstunku nadszedł czas na zakończenie rajdu. Spotkali się na boisku szkolnym, gdzie po raz kolejny przywitała turystów prezes oddziału, Marzena Jankowska. Podziękowała za wspaniały, aktywny udział w rajdzie i miłą atmosferę. Wręczyła nowym członkom Oddziału legitymacje i powitała w turystycznej braci. Przekazała drużynom pamiątkowe dyplomy uczestnictwa oraz piłki, by wolny czas spędzać aktywnie na boiskach szkolnych i podwórkach.

           
          Opiekun SKKT Mariola Bienias

        • Dzień Kropki w młodszym oddziale przedszkolnym

          16.09.2022

           

          15 września dzieci z młodszego oddziału przedszkolnego obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto, które ma na celu pobudzanie kreatywności, pomysłowości, talentu i odwagi w pokonywaniu trudności.

          Tego dnia dzieci ubrane były w ubranka wypełnione kolorowymi kropkami. Przedszkolaki dostrzegły kropki tam, gdzie wcześniej nikt na nie nie zwracał uwagi. Okazało się, że towarzyszą nam one w codziennym życiu. Mogą zdobić kapelusz muchomorka, baloniki oraz dyplomy, które dzieci dostały na pamiątkę święta.

          Przedszkolaki wykonały pamiątkowe zdjęcia w "kropkowej" fotobudce.

           

          Zdjęcia i tekst: Magdalena Staszałek

        • Z wizytą u Generała

          13.09.2022

          Nowa galeria Z wizytą u Generała została dodana do albumu fotograficznego

          W dniu 7 września uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami udali się do Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. Wycieczka była sfinansowana przez Stowarzyszenie W.A.R.K.A.

          Przewodnicy grup w sposób ciekawy i interesujący  przedstawili życiorys  Kazimierza Pułaskiego i sztukę muzealną. Nie zabrakło również ciekawostek na temat malowniczego parku, który otacza muzeum. Na koniec wycieczki zostało zorganizowane ognisko i pyszny poczęstunek. Nie zabrakło wspólnej zabawy i rozrywek dzięki grupie animatorek, które uświetniły wolny czas.

          Przeżycia i emocje, które towarzyszyły uczniom podczas wycieczki na pewno wpłyną na trwałość zdobytej wiedzy i realizację edukacji regionalnej.

           

          Tekst: Anita Ślęza

          Zdjęcia: Anita Ślęza, Anna Szczęsna-Różycka

    • Kontakty

      • Publiczna Szkoła Podstawow im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego we Wrociszewie
      • (+48) 667-13-97
      • Wrociszew 20 05-660 Warka Poland
    • Logowanie

  • Łukasz Kalinowski
    Inspektor Ochrony Danych

    lukasz.kalinowski@cbi24.pl
    kom: + 48 575-002-192