• Tradycje i zwyczaje Świąt Wielkiej Nocy

     31.03.2021

     Święta wielkanocne to wyjątkowy czas, w którym symboliczne obrzędy religijne, tradycja ludowa i świat przyrody splatają się w jedno. Chrześcijanie świętują zwycięstwo Jezusa nad śmiercią, przyroda budzi się do życia po zimie, zaś tradycje ludowe zarówno upamiętniają wydarzenia sprzed ponad 2000 lat, jak i podkreślają naturalne przemiany w przyrodzie - wiosna rozpoczyna nowy cykl życia, obsiewania, zbierania plonów i cieszenia się nimi.

      

     Ważne momenty i wybrane zwyczaje

     Karnawał i ostatki - od dawna ludzie między świętem 3 króli a Środą Popielcową bawili się, jedli i tańczyli - później, w okresie Wielkiego Postu, nie było o tym mowy! Post był bardzo surowo przestrzegany. Dlatego podczas ostatków popularny był zwyczaj wnoszenia między bawiących się szkieletu śledzia - miało to oznaczać zakończenie zabawy i przypomnieć o nadchodzących dniach, kiedy jedzono dość biednie. Niektóre zabawy odwiedzał też dziad zapustny, który o północy wyganiał bawiących się do domu.

     Środa popielcowa - zaczynamy wtedy czas pokuty, przygotowania do świąt. Posypanie głowy popiołem przypomina, że jesteśmy śmiertelni i odwiedzamy ten świat tylko na chwilę, dlatego powinniśmy starać się żyć jak najlepiej. Słyszymy wtedy słowa Nawróćcie się i wierzcie w Ewangelię.

     Wielki Post - dawniej obchodzono go bardzo surowo. Nie było mowy o zabawach, muzykowaniu czy tłustym jedzeniu. Na Wielki Post nawet organy w Kościele milkły - tak, jak współcześnie w Wielki Piątek. Nie było też dzwonków - zamiast nich słychać było kołatki. W tym czasie ludzie więcej się modlili, pomagali ubogim i przygotowywali się do Świąt, zarówno duchowo jak i praktycznie - np. sprzątając obejście i przygotowując ozdoby świąteczne. Warto wiedzieć, że Wielki Post pokrywa się w czasie z tzw. przednówkiem - w gospodarstwach zapasy zimowe powoli się kończyły, a na polach często leżał jeszcze śnieg, nie było nowych zbiorów. Konieczne było zatem oszczędzanie jedzenia. Nie jedzono też jajek, ponieważ odkładano je na święta. Post miał zatem wymiar nie tylko religijny, ale też bardzo praktyczny!

     Śródpoście - tradycyjnie jest to 4.niedziela Wielkiego Postu. Wtedy na jeden dzień powracała do kościoła i domostw radosna atmosfera. Po pierwsze ma ona przypominać, że cały Wielki Post, który był dawniej trudny i bardzo poważnie traktowany, służy oczekiwaniu na bardzo radosne wydarzenie - Zmartwychwstanie! Dlatego w tą niedzielę śpiewa się pełne nadziei pieśni, słychać dzwony i muzykę. Ciekawym zwyczajem było wielkie hałasowanie na polach i łąkach - dzieci z grzechotkami, kołatkami i innymi hałasującymi instrumentami biegły budzić hałasem przyrodę, żeby na święta i na wiosnę wszystko się zazieleniło i zaczęło kwitnąć.

     Niedziela Palmowa - upamiętnia wjazd Jezusa do Jerozolimy. Tradycyjnie palmy robiono z tych roślin, które rosły nad rzeką - bo płynąca w nich woda dawała roślinom zieleń i życie, te rośliny odradzały się po zimie najszybciej. Była to m.in. wierzba i trawy oraz trzciny nadrzeczne.Uplecionymi i poświęconymi palemkami po mszy w Niedzielę Palmową lekko się okładano nawzajem, mówiąc: Nie ja biję, palma bije, za tydzień wielki dzień, na 6 noc - Wielkanoc. Miało to przypomnieć o zbliżających się wielkimi krokami świętach i przynieść szczęście. Palemkami klepano też zwierzęta, by były zdrowe przez cały rok. Palmy zatknięte w domu, np. za obraz, miały chronić dom przed gromami w czasie burzy, a wszystkich domowników - przed złymi mocami, chorobami i nieszczęściem.

     W Wielki Czwartek chłopcy ze wsi wyganiali Wielki Post, hałasując kołatkami (dzwony kościelne milczały aż do Niedzieli Wielkanocnej). Dzieci robiły dobry uczynek i przy okazji świetnie się bawiły. Do dziś księża praktykują w ten dzień obrzęd polewania stóp dwunastu mężczyznom. To na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy Chrystusa z apostołami.

     Wielki Piątek to dzień wyciszenia. W Kościele nie ma mszy świętej (to jedyny taki dzień w roku), natomiast gromadzą się tam wierni, którzy modlą się w ważnych dla siebie intencjach. W niemal każdym polskim kościele jest nocne czuwanie przy grobie Jezusa, którego pilnują strażnicy (strażacy, harcerze, żołnierze). Dawniej piątkowe modlitwy były bardziej widowiskowe. Pojawiały się procesje grzeszników odzianych w worki żałobne, którzy kładli się krzyżem na podłodze i przepraszali za swoje grzechy.Wielka Sobota to Wigilia Wielkanocy. Podczas nabożeństwa w tym dniu święci się ogień, wodę i ciernie. Ogień symbolicznie spala to, co stare, woda daje życie. Dawniej wodą spryskiwano dom, by rok był spokojny. Podsycano ogień i wrzucano do niego leszczyny. Popiół rozrzucano w dniu pierwszej orki, co miało zapewnić szczęście i dostatek. Dziś ogień pełni inną rolę, służy do odpalenia paschału, czyli wielkiej świecy, która pali się aż do końca świąt Wielkiej Nocy. Paschał stoi tuż przy ołtarzu.

     Sobota to również dzień święcenia pokarmów. Zgodnie z tradycją święconka powinna zostać przygotowana już w Wielki Piątek.

      

     Do koszyczka wkładamy:

     baranka - symbol zmartwychwstałego Chrystusa,

     jajka - symbol rodzącego się życia,

     chrzan - symbol siły,

     wędlina - symbol płodności i dostatku,

     ser - symbol zdrowia dla zwierząt hodowlanych,

     sól - symbol oczyszczenia domostwa od złego oraz istota prawdy,

     ciasto (babka) - symbol wszechstronnych umiejętności.

     Naturalnie barwiono jeden z ważniejszych symboli świąt Wielkiej Nocy - jajka. Ten symbol rodzącego się życia odnosi się także do Jezusa, który pokonał śmierć. Dawniej wierzono, że pisanki mają magiczną moc, np. mogą uzdrawiać chorych. Nigdy ich nie lekceważono. Dziś o ich mocy przypominamy sobie właśnie podczas Wielkanocy - to przecież jajka są pierwszą potrawą spożywaną w Niedzielę Wielkanocną. Składamy sobie życzenia i dzielimy jajkiem.Wielkanoc, tak jak Boże Narodzenie, ma swoje specjały. Zgodnie z tradycją należy je przygotować właśnie w piątek. Trzeba się spieszyć, ponieważ po sobotnim święceniu nie powinno się już nic sprzątać ani przygotowywać. To czas, kiedy należy duchowo przygotować się na zmartwychwstanie Jezusa.

      

     Tradycyjne świąteczne potrawy to:

     żurek - czyli barszcz biały,

     kiełbasa - zwykle biała, na ciepło,

     szynka wędzona w jałowcowym dymie,

     ćwikła z chrzanem,

     pieczone mięso,

     własnoręcznie wykonana babka,

     mazurek z artystycznymi dekoracjami,

     pascha,

     kołacz,

     sernik (kiedyś zwany przekładańcem).

     Według tradycji stół świąteczny powinien być przykryty białym obrusem i udekorowany liśćmi bukszpanu. Na środku stołu stawiamy baranka, np. na łączce z rzeżuchy. Rzeżucha to symbol sił witalnych i rodzącego się życia.

     W Niedzielę Wielkanocną świętujemy! Wstajemy bardzo wcześnie, by pójść na mszę zwaną rezurekcyjną. Niedziela to najważniejsze święto chrześcijańskie, nazywane dawniej Paschą. Następnie zasiadamy do świątecznego rodzinnego śniadania. Wielkanocna Niedziela to czas przeznaczony na rodzinne biesiadowanie. Dzieci bawią się w poszukiwanie prezentów podrzuconych przez zajączka.

     Wielkanocny Poniedziałek (lany poniedziałek, śmigus-dyngus) to czas radości, zabawy, psikusów, na które wszyscy czekali przez cały okres postu. W tym dniu polewamy się wodą. Dawniej śmigus i dyngus były osobnymi zwyczajami - śmigus oznaczał tradycyjne smaganie, czyli uderzanie wierzbowymi gałązkami lub polewanie wodą. Wszystko w formie zabawy - chłopcy smagali dziewczęta po gołych łydkach. Dyngus to inaczej wykup. Chłopcy chodzi od domu do domu i w zamian za życzenia i śpiew domagali się wykupu w postaci pisanek, słodyczy, pieniędzy. Z czasem połączono te zwyczaje i dziś tylko polewamy się wodą. Dawniej chodzono po wsi z kogutem - symbolem sił witalnych i urodzaju. Kogutek był mile widzianym gościem w każdym gospodarstwie. Z czasem żywe zwierzęta zastąpiły te gliniane, drewniane. W Wielkanocny Poniedziałek święci się pola. Gospodarze wyruszają w procesji na pola. Święcą je palmami nasączonym wodą. Z tych pal robią krzyżyki i wbijają w ziemię, aby zapewnić sobie dostatek. To okazja do spotkań towarzyskich i rozmów, cieszenia się wspólnie spędzanym czasem i budzącą się do życia przyrodą.

      

     Pedagog szkolny Anna Różycka

    • 21 marca - Światowy Dzień Poezji

     22.03.2021

      

     ...życie pozbawione książek jest puste, a życie bez poezji to już...

     To jak życie bez obrazów, nie sądzisz? Czy sądzisz? Jak sądzisz?

     Stephen King- Ręka mistrza

      

      

     Światowy Dzień Poezji - święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez UNESCO w 1999 roku. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie.

      

      

     Tego dnia obchodzimy również pierwszy dzień wiosny. W związku z tym postanowiliśmy  połączyć te oba święta i zorganizować konkurs dla uczniów naszej szkoły. Każdy uczestnik konkursu miał za zadanie napisać wiersz o tematyce wiosennej

      

     Wyniki konkursu:

      

     Nasi szkolni poeci

     I miejsce - Oliwia Jaworska

     II miejsce - Weronika Szczepaniak, Anna Śpiewak

     III miejsce - Maria Kaczmarek, Kamil Ślusarski

      

     Gratulujemy!!!

      

     Dla zwycięzców przewidziane nagrody.

      

     Tekst Iwona Żelechowska 

      

    • 22 marca Światowy Dzień Wody

     22.03.2021

     To święto obchodzone 22 marca, ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ podczas Szczytu Ziemi 1992 w Rio de Janeiro w Brazylii.

     Myślą przewodnią tego globalnego święta jest uświadomienie relacji między roztropną gospodarką wodną i kondycją społeczną ludzi.   

     Każdego roku Dzień Wody obchodzony jest pod innym hasłem, który pokazuje ideę święta od innych stron. Przykładowo, w 1995 roku temat brzmiał Kobiety a woda, w 1998 Wody podziemne - niewidoczne zasoby, w 2001 Woda a zdrowie, a w 2014 Woda i energia. W tym roku Światowy Dzień Wody odbędzie się pod hasłem Leaving no one behind (z ang. - nie pozostawiając nikogo w tyle), które kładzie nacisk na solidarność wobec problemów związanych z wodą. 

     Dzisiejszy dzień to dobry moment, by przypomnieć, że wodę należy szanować. Korzystajmy więc z niej w sposób odpowiedzialny!

      

     Oszczędzaj wodę:

     Korzystaj z wody w sposób odpowiedzialny. Zaledwie 2,5 proc. zasobów wody na Ziemi to wody słodkie. Ponad dwie trzecie z nich stanowią lodowce i polarne czapy lodowe.

     Zmniejszenie zużycia ciepłej wody pozwala na oszczędność energii i pieniędzy!

     Zainstaluj krany i słuchawki prysznicowe wyposażone w nakładki napowietrzające strumień wody, aby ograniczyć zużycie wody.

     Zakręcaj kran, kiedy myjesz zęby. Niezakręcony kran powoduje stratę do 8 litrów wody na minutę!

     Jeżeli kran przecieka, napraw go. W przeciwnym wypadku można zmarnować aż do 1 litra wody na godzinę - w ciągu tygodnia w ten sposób uzbierałaby się cała wanna wody.

     Sprawdź, czy toaleta nie przecieka. Cieknąca spłuczka może oznaczać marnowanie aż 200 litrów wody dziennie to tyle, ile jest potrzebne do 50-krotnego spłukania.

     Podlewaj rośliny późnym wieczorem lub wcześnie rano, żeby zminimalizować parowanie wody.

     Używaj termosu. Zawsze gotuj tylko tyle wody, ile potrzebujesz. Jeśli zagotujesz więcej wody, przelej ją do termosu i wykorzystaj do przygotowania kolejnej filiżanki kawy lub herbaty.

     Pedagog szkolny Anna Różycka

    • 21 marca - Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

     21.03.2021

     21 marca wraz z nadejściem kalendarzowej wiosny obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa - Dzień Kolorowej Skarpetki.   

     Święto to ustanowione zostało w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Celem tego święta jest podniesienie świadomości na temat potrzeb i życia osób z Zespołem Downa.   

     Zapraszam do przyłączenia się do akcji. Załóżcie kolorowe skarpetki nie do pary, zróbcie zdjęcie i umieśćcie je w komentarzu pod tym zdjęciem, tym gestem dajmy wyraz radości, tolerancjii solidarności z osobami z Zespołem Downa. 

     Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest symboliczna. Przypada on na 21. dzień 3. miesiąca w roku ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21. parze składających sięz łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej. Stąd też inna nazwa tego zaburzenia - trisomia 21.

     Pedagog szkolny Anna Różycka

    • Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

     17.03.2021

      

     Już wkrótce rusza spis powszechny!

      

     1 kwietnia rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Obowiązek udziału w spisie dotyczy KAŻDEGO! Na szczęście nie trzeba będzie umawiać się z rachmistrzem – główną i obowiązkową metodą będzie samospis internetowy. Będzie więc można spisać się wygodnie i bezpiecznie w domu.

     Aplikacja spisowa będzie dostępna od 1 kwietnia na stronie internetowej https://spis.gov.pl/. Wprowadzane podczas spisu dane będą odpowiednio zabezpieczone i widoczne wyłącznie dla upoważnionych pracowników statystyki publicznej. Informacje o konkretnych osobach nie będą nikomu udostępniane. Gwarantuje to tajemnica statystyczna i groźba konsekwencji prawnych. Do publicznej wiadomości zostaną przekazane jedynie wartości zagregowane mówiące np. o średniej wielkości gospodarstwa domowego w danej gminie.

     Spis powszechny to jedyne badanie, gdzie w sposób kompleksowy zbiera się informacje o rodzinach, migracjach, niepełnosprawności, wykształceniu czy warunkach mieszkaniowych. Okazja do tego zdarza się raz na 10 lat.

     Więcej informacji znajduje się na stronie https://spis.gov.pl.Infolinia spisowa: 22 279 99 99 (dostępna od 15 marca)

      

      

     Narodowy Spis Powszechny 2021 – jakie będą pytania?

      

     Wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021) odpowiedzą na pytania: ile nas jest, jacy jesteśmy i jak żyjemy. Informacje o tym będziemy mogli podać w aplikacji spisowej lub podczas rozmowy z rachmistrzem. Przede wszystkim badana będzie sytuacja rodzinna, zawodowa i mieszkaniowa wszystkich mieszkańców Polski. Udzielone odpowiedzi będą bezwzględnie chronione tajemnicą statystyczną.

     Formularz spisowy będzie miał jeden wzór dla wszystkich i będzie podzielony na dwie części: osobową i mieszkaniową. W formularzu znajdzie się osiem bloków tematycznych: https://spis.gov.pl/jakie-dane-bedziemy-zbierac-w-narodowym-spisie-powszechnym-ludnosci-i-mieszkan-2021/

     Wykaz pytań do Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021: https://spis.gov.pl/lista-pytan-w-nsp-2021/

     Warto zapoznać się z formularzem jeszcze przed spisem – wprawdzie odpowiedź na zdecydowaną większość pytań nie powinna nastręczać żadnych trudności, ale być może w niektórych przypadkach pojawią się jakieś wątpliwości (np. dane dotyczące mieszkania, informacje o osobach z rodziny przebywających za granicą).

     Czy musimy odpowiedzieć na wszystkie pytania? Tak, mamy taki obowiązek, ale w kilku miejscach będzie dostępna opcja „Nie chcę odpowiadać na to pytanie”. Pojawi się ona w pytaniach dotyczących kwestii zdrowotnych, wyznania religijnego oraz związków niesformalizowanych.

     Pamiętajmy, że jeśli będziemy spisywać się za pośrednictwem rachmistrza terenowego lub telefonicznego, nie mają oni prawa zadawać pytań wykraczających poza zakres formularza! To kolejny dobry powód, by zapoznać się z treścią pytań jeszcze przed rozpoczęciem NSP 2021.

     Udzielone przez nas odpowiedzi będą chronione tajemnicą statystyczną – jednostkowe dane dotyczące poszczególnych osób i gospodarstw domowych nie mogą być ujawniane ani przekazywane innym podmiotom.

     Więcej informacji znajduje się na stronie https://spis.gov.pl.

      

      

     Narodowy Spis Powszechny 2021 – Twoje dane będą bezpieczne!

      

     Informacje zbierane podczas Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021) będą podlegać rygorystycznej ochronie. Gwarantują to zarówno zapisy prawne nakładające m.in. bezwzględny obowiązek zachowania tajemnicy statystycznej, jak i zabezpieczenia informatyczne blokujące osobom niepowołanym dostęp do danych spisowych.

     Ochrona danych zbieranych podczas spisów powszechnych i wszystkich innych badań ma dla polskiej statystyki publicznej bezwzględny priorytet. Wypełniając formularz spisowy NSP 2021 możemy być pewni, że dane nie będą ujawnione ani przekazane innym podmiotom.

     Wszystkie dane osobowe przetwarzane w ramach prac spisowych są poufne i podlegają szczególnej ochronie, na zasadach określonych w ustawie o statystyce publicznej oraz w ustawie o ochronie danych osobowych. Osoby wykonujące prace spisowe są obowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej.

     Zasada tajemnicy statystycznej ma charakter absolutny, jest wieczysta, obejmuje wszystkie dane osobowe i nie przewiduje żadnych wyjątków dających możliwość jej uchylenia. Za jej złamanie grozi do lat 3 kary pozbawienia wolności.

     Dane spisowe są również odpowiednio zabezpieczone pod względem informatycznym. Właściwa ochrona informatyczna jest niezbędna – badania statystyczne są dziś prowadzone w przeważającej mierze za pośrednictwem Internetu. Również podczas NSP 2021 spis każdej osoby będzie przeprowadzany za pośrednictwem aplikacji internetowej.

     System zabezpieczeń informatycznych polskiej statystyki publicznej jest na bieżąco sprawdzany i aktualizowany. Zadziałał bez zarzutu podczas ubiegłorocznego Powszechnego Spisu Rolnego.

     Warto podkreślić, że dane spisowe będą przekazywane do wiadomości publicznej jedynie w formie zagregowanej – czyli łącznie dla danego szczebla terytorialnego (gmina, powiat, województwo, kraj) lub zakresu tematycznego (np. gospodarstwa domowe wg liczby osób). W żadnym wypadku nie będą publikowane dane dotyczące poszczególnych osób lub pojedynczego gospodarstwa domowego!

     Więcej informacji znajduje się na stronie https://spis.gov.pl.

    • Konkurs "Moje miejsce na Ziemi" Fundacji ORLEN - DAR SERCA

     15.03.2021

     Nasza szkoła przystąpiła do kolejnej edycji programu grantowego "Moje miejsce na Ziemi" prowadzonego przez Fundację ORLEN - DAR SERCA.

     Projekt naszej szkoły nosi nazwę "Środowisko ponad wszystko". Jego głównym celem jest aktywizacja środowiska lokalnego poprzez wspólne działania na rzecz ochrony środowiska.

      

     Biorąc udział w konkursie, spodziewamy się następujących efektów:

     - zwiększenie procentowego udziału sortowacych śmieci w gospodarce odpadami,

     - uprzątnięta okolica oraz brzegi Pilicy,

     - zwiększenie wiedzy ekologicznej w zakresie selektywnej zbiórki odpadów,

     - poszerzenie wiedzy w zakresie alternatywnych źródeł energii po spotkaniu z pracownikiem firmy zajmującej się sprzedażą instalacji fotowoltaicznej,

     - Mini Poradnik Ekologa,

     - kosze do segregacji odpadów,

     - zgniatarki,

     - torby ekologiczne,

     - edukacyjne gry ekologiczne,

     - książeczka edukacyjna,

     - zabawki z recyklingu.

      

     Koordynatorami projektu są Pani Mariola Bienias i Pani Anna Ćwiek.

      

     W ramach projektu zostały zakupione kosze do segregacji śmieci oraz zgniatarki do butelek.

    • XVII edycja "Konkursu - zbiórka surowców wtórnych"

     05.03.2021

      

     Informujemy, że nasza szkoła bierze udział w XVII edycji "Konkursu - zbiórka surowców wtórnych", organizowanym przez Departament Gospodarki Odpadami oraz Pozwoleń Zintegrowanych i Wodnoprawnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

     Zbiórka surowców wtórnych prowadzona będzie od 15 marca 2021 r. do 20 września 2021 r. przez przedszkola, szkoły podstawowe i szkoły średnie z terenu województwa mazowieckiego.

     Głównym założeniem przedsięwzięcia jest uświadomienie dzieciom i młodzieży, że każdy człowiek swoim zachowaniem wpływa na środowisko. Konkurs łączy w sobie kilka aspektów: poszanowanie zasobów natury, odzyskiwanie surowców wtórnych oraz aspekt społeczny.

      

     Przekazywanie makulatury, butelek PET, nakrętek oraz baterii będzie odbywać się w naszej szkole w dwóch etapach:

     - pierwszym od 15 do 28 marca 2021 r.,

     - drugim od 1 do 12 września 2021 r.

      

     Prosimy o dostarczanie:

     - policzonych butelek PET i nakrętek (miejsce składowania - teren szkoły przed garażem),

     - zważoną makulaturę (miejsce składowania - ostatnie pomieszczenie gospodarcze),

     - policzone baterie (miejsce składowania - szkolny korytarz).

      

     Po dostarczeniu surowców wtórnych prosimy o przekazanie informacji do wychowawcy o ilości sztuk butelek, nakrętek, baterii oraz ilości kilogramów makulatury.

     Wzorem poprzednich lat, we wrześniu na zakończenie konkursu odbędzie się wewnątrzszkolny konkurs międzyklasowy oraz indywidulany kto zebrał największą ilość surowców wtórnych.

     Pomysłodawczynią wzięcia udziału w konkursie jest Pani Dyrektor Małgorzata Gowin, a odpowiedzialną za przeprowadzenie Pani Mariola Bienias.

      

     Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w konkursie!

   • Projekt edukacyjny "Dzieciaki Mleczaki"
    • Projekt edukacyjny "Dzieciaki Mleczaki"

     02.03.2021

        Z końcem lutego 2021r. w starszym oddziale przedszkolnym zakończył się projekt edukacyjny ”Dzieciaki Mleczaki”, którego celem było przekazanie dzieciom poprzez zabawę informacji o tym, jak ważne jest mleko i jego przetwory w codziennej diecie oraz ukazanie mleka jako produktu zdrowego, polecanego osobom aktywnym fizycznie z naciskiem na aspekt zdrowotny i fizyczny.

        Dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek na temat mleka, min. skąd bierze się mleko w domach, jakie zawiera witaminy i składniki odżywcze. Uczestnicy projekt poznali walory smakowe mleka i jego przetworów podczas wspólnego śniadania oraz uczyły się podstaw tzw. kodowania. Dzieci w ramach projektu mogły wykonać w swoich domach z pomocą rodziców pyszne i zdrowe desery, kanapki i przekąski według przygotowanych przez organizatora projektu przepisów kulinarnych. Podsumowaniem projektu był występ Aleksandry Pacholczak, która wyrecytowała wiersz Haliny Szayerowej pt. „Tylko nic nie mówcie krowie”.

        

      

     Tekst i zdjęcia: Renata Miniewska

     Film: Agnieszka Pacholczak

    • Bal karnawałowy w przedszkolu

     22.02.2021

          W oddziale przedszkolnym młodszym w ostatni dzień karnawału odbył się bal. Tego dnia Przedszkolaki pojawiły się w przepięknych strojach jako: kotki, wróżki, pan policjant, księżniczki, królewny oraz superbohater - Hulk. Przedszkolaki świetnie się bawiły przy rytmicznej i skocznej muzyce w swojej przepięknie ustrojonej sali. Odbyły się konkursy i zabawy. Było bardzo wesoło i kolorowo. Ten niesamowity dzień dostarczył wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń.

     Tekst: Anna Ćwiek

     Zdjęcia: Wioletta Królak

    • Dzień Babci i Dziadka w młodszym oddziale przedszkolnym

     15.02.2021

       5.02.2021 r. w młodszym oddziale przedszkolnym zorganizowana została uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. W tym dniu dzieci przygotowały dla Swoich Dziadków specjalny program artystyczny. Zaprezentowały swoje zdolności wokalne oraz taneczne. Wspaniale zaśpiewały piosenki i z wielkim zaangażowaniem przepięknie zatańczyły. Niestety ze względu na panującą pandemię i związane z nią obostrzenia na uroczystości nie mogli pojawić się znakomici goście, dlatego przedstawienie zostało dla nich nagrane. Przedszkolaki własnoręcznie wykonały prezenty dla swoich Babć i Dziadków: lampiony oraz laurki.

    • Bal karnawałowy w starszym oddziale przedszkolnym

     11.02.2021

      

     Karnawał

      

     Bal maskowy, bal maskowy

     Jest naprawdę pomysłowy,

     Można przebrać się za jeża,

     Krasnoludka lub rycerza.

     Wszędzie sami przebierańcy,

     Zorro w czarnej masce tańczy,

     I Smerfetka razem z nim,

     Nie wiadomo kto jest kim...

     W karnawale, w karnawale

     Dzieci bawią się wspaniale,

     W karnawale każdy chce

     Tańczyć, śpiewać, bawić się.

      

                                Zbigniew Dmitroca

      

      

          09.02.21r. w starszym oddziale przedszkolnym odbył się klasowy bal karnawałowy, na który dzieci czekały od dawna. Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Choć miejsce balu było nietypowe, bo w tym roku była to sala klasowa, nie przeszkodziło to dzieciom w super zabawie. Wspólnym tańcom i zabawom towarzyszyły konkursy, min. konkurs na samodzielnie wyciętą serpentynę, konkurs na najszybciej nadmuchany balon. Nie było mowy o nudzie.

         Zabawa karnawałowa, to taka forma aktywności, która zawsze dostarcza dzieciom wiele radości i niezapomnianych chwil, które na długo pozostają w ich pamięci.

      

     Tekst i zdjęcia Renata Miniewska

    • Dzień Bezpiecznego Internetu

     09.02.2021

     9 lutego 2021 roku obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. W tym roku, z uwagi na okoliczności związane z pandemią, świętowanie odbędzie się głównie zdalnie. Organizatorami DBI w Polsce są Państwowy Instytut Badawczy NASK i Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

     Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. Z pełną listą zaangażowanych państw i instytucji oraz podjętymi przez nie działaniami można zapoznać się na stronie.

     Celem wydarzenia jest przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. Hasło akcji, „Działajmy razem!”, nabiera w tym roku szczególnego znaczenia, gdyż jedynie wspólny wysiłek zarówno dorosłych – rodziców i profesjonalistów, jak i samych dzieci i młodzieży, zapewnić może bezpieczeństwo w czasie zintensyfikowanego korzystania z sieci podczas pandemii i zdalnej edukacji.. 

      

      

     10 zasad bezpiecznego korzystania z internetu

     1. Nie podawaj swoich danych osobowych, takich jak adres, numer telefonu itp.

     2. Pamiętaj, że nie każdy jest kimś, za kogo się podaje.

     3. Nie podawaj nikomu hasła dostępu do Twojego konta na stronie, na której jesteś zalogowany.

     4. Korzystaj z oprogramowania antywirusowego.

     5. Nie umawiaj się sam na spotkania z nieznajomymi, których poznałeś przez internet.

     6. Stwarzaj trudne do odgadnięcia hasła dostępu - kombinacje minimum 12 cyfr, wielkich i małych liter oraz znaków interpunkcyjnych.

     7. Nie klikaj w nieznane załączniki i linki.

     8. Nie wysyłaj nieznajomym swoich zdjęć i nie udzielaj im zbyt wielu informacji na swój temat.

     9. Do każdego konta stosuj inne hasło dostępu.

     10. Zachowaj ostrożność przy pobieraniu plików z internetu.

      

     Tekst pedagog szkolny Anna Różycka

   • Na przekór wszystkiemu - WOŚP we Wrociszewie.
    • Na przekór wszystkiemu - WOŚP we Wrociszewie.

     03.02.2021

         Już po raz dziewiąty uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej we Wrociszewie uczestniczyli w finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku, w trakcie 29 finału, orkiestra zagrała „z głową”. Pieniądze zbierane były na sprzęt dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy.

         We wrociszewskim środowisku Orkiestra stała się już niepisaną tradycją. W tym roku o wolontariat walczyli głownie starsi uczniowie. Społeczeństwo również nie wyobraża sobie tego dnia bez „swoich” wolontariuszy. Znów usłyszeliśmy piękne słowa „Bez Was ten dzień byłby niepełny”, „miło Was widzieć”, „dobrze, że jesteście!”

         Te piękne słowa potwierdzają nasze myśli, że każdy sposób pomagania jest ważny. Nie ma przecież takiego człowieka, który będąc w szpitalu nie korzystałby ze sprzętu opatrzonego czerwonym serduszkiem. Ten sprzęt nie znalazł się tam przypadkowo. Jest to zasługa wspaniałego człowieka, Jurka Owsiaka, który swoją charyzmą już od 29 lat zagrzewa coraz większe rzesze dzieci, młodzieży i starszych do grania dla wspólnego dobra nas wszystkich. Mnie, koordynatorce tych działań i opiekunce naszych wolontariuszy trudno zrozumieć zacietrzewienie niektórych osób i obecną negatywna kampanię dla Jurka Owsiaka i WOŚP. Przecież chodzi o pomoc chorym, słabszym, potrzebującym. To nie wyścig, to nie konkurs, kto zrobi to lepiej i jak to zrobi! Wszystkie organizacje i wszyscy ludzie powinni się wspierać, bo cel jest piękny: Pomóc potrzebującym!!!

         Tegoroczny finał odbył się w okrojonej formie. Nie było pięknego podsumowania, nie było występów, nie było gali. Ale byli wolontariusze i ogrom ludzi dobrej woli. Sprzyjała finałowi również pogoda. Słonko mocno świeciło, a piękny, puszysty śnieg zachęcał rodziny do spacerów na świeżym powietrzu. Może to jest znak dla ludzi???

         W tym roku zgłosiło się 6 wolontariuszy, ostatecznie zagrało pięcioro. Uczestniczyli: Anna Śpiewak, Emilia Sęk, Zofia Janczewska, Lena Jończyk i Kamil Ślusarski. Po raz pierwszy wolontariusze mogli zbierać również pieniądze na e-skarbonkach. Łącznie zebrali 3389,39 zł. Najwięcej w grupie zebrała Zofia Janczewska- 957,82 zł.

       Swoim, wspaniałym wynikiem przyłączyliśmy się do ogromnego, tegorocznego sukcesu wareckiego sztabu, który choć trudno uwierzyć po zeszłorocznym sukcesie, znów został pobity i będzie nowy rekord.

        Dziękujemy wszystkim ludziom dobrej woli.

        Mamy nadzieję, że za rok odbędzie się kolejny finał Orkiestry, że Jurek Owsiak znów swoją charyzmą będzie zagrzewał do działań, a my po raz kolejny przyłączymy się do tej pięknej akcji.

      

     Opiekun wolontariuszy WOŚP

     Mariola Bienias

    • Dziś obchodzimy Dzień Pozytywnego Myślenia

     02.02.2021

     Drugiego lutego przypada Dzień Pozytywnego Myślenia – święto nietypowe i zarazem bardzo potrzebne w dzisiejszym świecie.

     Jak mówi przysłowie: „Optymista twierdzi, że żyjemy w najlepszym z możliwych światów, a pesymista obawia się, że to może być prawda.” Warto przyjąć tę prawdę i uwierzyć, że wszystko zmierza we właściwym kierunku.

     Pomysłodawcą tego święta, jest amerykańska psycholog Kirsten Harrell. Od lat zajmuje się ona badaniem wpływu optymistycznego nastawienia na zdrowie i proces leczenia. Jej zdaniem pozytywne nastawienie może zdziałać więcej, niż nam się wydaje.

     Pozytywne myślenie pomaga uwierzyć w siebie i własne możliwości, co przedkłada się na większe sukcesy w życiu codziennym. Dzięki temu znajdujemy motywacje do działań i odkrywamy siebie z najlepszej możliwej strony. Pozytywne nastawienie wpływa bardzo dobrze na stan psychiczny i samopoczucie. Udowodnione jest, że optymiści lepiej radzą sobie w życiu i są mniej podatni na stres . Patrząc przez „różowe okulary”, można dostrzec wiele dobra w świecie i w innych ludziach. Słowa otuchy i wsparcia, które sami sobie fundujemy, są dla nas motywujące. Nawet jeśli wszystko idzie nie tak, jak powinno, należy doszukiwać się jakichś pozytywów i wyjść awaryjnych. Optymiści nigdy nie poddają się i dochodzą najdalej ze wszystkich.

     Warto więc patrzeć na życie z lepszej strony, dostrzegać pozytywne aspekty we wszystkim, co na s spotyka, to piękna i zarazem trudna sztuka, ale można jej się nauczyć. Dzięki temu życie nabiera kolorów, staje się ciekawsze. Uśmiech potrafi rozjaśnić nawet najbardziej pochmurny dzień.

     Tekst: pedagog szkolny Anna Różycka