Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
02.04.20252 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki, w rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena.
To doskonała okazja do popularyzacji czytania książek i zachęcania dzieci do odkrywania literatury.
Tego dnia uczniowie klasy pierwszej odwiedzili oddziały przedszkolne w naszej szkole aby poczytać młodszym kolegom i koleżankom...
Tekst i zdjęcia: Magdalena Staszałek
Bieg Wiosenny w ramach Małego Grand Prix Warki
31.03.202530 marca 2025r. odbył się Bieg Wiosenny w ramach Małego Grand Prix Warki. Naszą szkołę reprezentowali: Szczepaniak Aleksander, Myśliborski Konstanty, Ścisłowska Aleksandra, Kotlińska Aleksandra, Siarno Zofia, Kowalczyk Krystian, Witek Marcel, Trypolin Michał, Trypolin Mikołaj, Pacholczak Aleksandra, Witek Ścisłowski, Szczepaniak Dominik, Gwara Maksymilian, Szczepaniak Dawid, Sobczyk Natalia, Kalwarczyk Oliwier, Janus Filip, Pacholczak Piotr, Lenarczyk Julia, Kwiatkowska Kinga, Kalinowska Andżelika oraz Bernacka Natalia. Aktywnie w niedzielnym biegu wzięło udział 22 uczniów naszej szkoły.
Następny bieg w ramach GP odbędzie się dnia 13.04.2025r i będzie to II Bieg na podwieczorek.
Szykujemy formę i czekamy na dalsze sukcesy.
47Tekst, zdjęcia i filmy: Klaudiusz Luśniewski
Nocowanie w szkole
31.03.2025Zabawa zawsze utożsamiana jest z przyjemnością, szkoła natomiast często kojarzy się z przymusem, rygorem i stresem. Wspólne nocowanie daje możliwość doskonałej rozrywki, relaksu i integracji. Poprzez uczestnictwo w zajęciach uczniowie zdobywają ciekawe doświadczenia, rozwijają wyobraźnię, kreatywność.
W naszej szkole piątek, 28 marca 2025 roku był wyjątkowym dniem, a właściwie nocą dla chętnych uczniów z klas IV, V, VI, VII i VIII, gdyż tej nocy nocowali oni w szkole. I… zaczęło się!
Uczniowie w czasie nocowania oglądali filmy i bajki, integrowali się, rozmawiali ze sobą, śmiali się natomiast o spaniu większość nie myślała. Jednak zmęczenie dało im się we znaki i nad ranem sen jednak wygrał 😊. Cała noc minęła bardzo szybko.
Mamy nadzieje, że w pamięci uczniów na zawsze pozostaną niezwykle ciepłe wspomnienia szkoły nie tylko jako miejsca, gdzie nauczyciele odpytują, ale także miejsca gdzie można ciekawie spędzić z nimi czas i ujrzeć ich w niecodziennej sytuacji.
Dziękujemy za to wydarzenie byliście super.
11Tekst i zdjęcia: Agnieszka Załucka
Akademia Bezpieczeństwa i Ratownictwa
29.03.2025Dnia 28 marca 2025r. uczniowie klas 1-3 udali się na szkolenie do Akademii Bezpieczeństwa i Ratownictwa w miejscowości Kołacinek.
Szkolenie obejmowało tematykę związaną z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa w sytuacjach zagrożenia, umiejętnościami udzielania pierwszej pomocy, zasadami postępowania w sytuacjach kryzysowych oraz edukacją w zakresie ochrony zdrowia i życia.
Dzieci wzięły udział w zajęciach:
- Akademii Starszaka - zajęciach edukacyjnych z ratownikiem o bezpieczeństwie, podczas których poznały zasady pierwszej pomocy oraz rozmowy z operatorem numeru 112;
- Misja Las - zajęciach praktycznych obejmujących symulację pożaru w lesie;
- Bezpieczni w Zimie - zajęciach praktycznych z ratownikiem w zimowej scenarii, które miały na celu zwiększenie świadomości dzieci na temat zagrożeń wynikających z niskich temperatur;
- Ratowanie Tonącego - zajęciach praktycznych z ratownikiem w formie zabawy w basenie z kulkami, podczas których dzieci poznały zasady bezpiecznej zabawy nad wodą;
- Pożar w Kuchni - zajęciach praktycznych z ratownikiem, które obejmowały symulację pożaru w kuchni;
- Amerykański Wóz Strażacki - zajęciach praktycznych ze strażakiem, które obejmowały prezentacje wyposażenia wozu.
Każde dziecko otrzymało "Dyplom Superbohatera" oraz pamiątkowy breloczek.
7Tekst: Magdalena Staszałek
Zdjęcia i filmy: Magdalena Staszałek, Anna Ćwiek
Konkurs Wiedzy o Mazowszu – etap rejonowy
26.03.2025W dniu dzisiejszym czworo uczniów z naszej szkoły brało udział w II etapie (etapie rejonowym) Konkursu Wiedzy o Mazowszu. Do etapu rejonowego przystąpiło 169 uczniów i uczennic. 26 osób zdobyło co najmniej 80 % punktów możliwych do zdobycia i tym samym uzyskało prawo do startu w etapie wojewódzkim. Dodatkowo zakwalifikowanych do etapu wojewódzkiego zostało kolejnych 27 osób zatem do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się 53 osoby wśród nich znalazł się uczeń naszej szkoły Jerzy Dąbrowski z klasy VIII uzyskując 33 pkt czyli 82,5%, pozostali również uzyskali bardzo dobre wyniki: Bartosz Gajdak 27 pkt czyli 67,5%, Filip Janus 25 pkt czyli 62,5%, Wiktoria Wasilewska 21 pkt czyli 52,5%. Ze wszystkich jesteśmy dumni, dziękujemy za poświęcony czas na przygotowania i oczywiście gratulujemy tak wysokich wyników.
III etap konkursu czyli etap wojewódzki odbędzie się 7 maja więc prosimy o trzymanie wówczas kciuków za naszego ucznia Jurka 😊
Tekst i zdjęcia: Agnieszka Załucka
Podsumowanie tygodnia "Wiosenna Rewia Mody"
25.03.2025Powspominajmy, jak przywitaliśmy wiosnę w tym roku w naszej szkole!
Było przede wszystkim niezwykle kolorowo i zabawnie. Dziękujemy wszystkim Uczniom i Nauczycielom za aktywny udział w Wiosennej Rewii Mody.
W poniedziałek, całą szkołę opanował zielony kolor- "zielono mi!". We wtorek w naszej szkole zapanowała luźna atmosfera, uczniowie założyli dresy "Mam dres, dres fajny jest". W środę poczuliśmy się jak na pokazie mody w Paryżu "Francja elegancja", natomiast w czwartek na korytarzach mieniło się od kwitów. Piątek był dniem na opak, odwrotnie, tył na przód i po lewej stronie - bluzy, bluzki, spodnie, a nawet skarpetki! Ależ zabawnie się zrobiło! Wszyscy którzy zaangażowali się i wykazali kreatywnością otrzymali dyplomy i małe upominki.
Tekst: Anita Ślęzak
Zdjęcia: Anita Ślęzak, Mariola Bienias, Anna Ćwiek, Magdalena Staszałek
Ogólnopolski Konkurs "Orzeł Matematyczny"
25.03.2025Uczniowie naszej szkoły brali udział w Ogólnopolskim Konkursie „Orzeł Matematyczny”. Konkurs urozmaica program zajęć, stanowi cenne rozszerzenie programów nauczania, jednocześnie popularyzując naukę przez zabawę. Do konkursu przystąpiło 28 uczniów i jak się okazało mamy 8 laureatów konkursu:
Karol Kiljański klasa 2, 11 miejsce w kraju
Zuzanna Gruza klasa 3, 18 miejsce w kraju
Aleksandra Pacholczak klasa 3, 19 miejsce w kraju
Kuba Nowakowski klasa 4, 16 miejsce w kraju
Dominik Szczepaniak klasa 4, 17 miejsce w kraju
Maks Gwara klasa 4, 20 miejsce w kraju
Julia Ćwil klasa 6, 20 miejsce w kraju
Natalia Bernacka klasa 8, 14 miejsce w kraju
Wszystkim uczestnikom gratuluję i życzę dalszych sukcesów 😊
3Tekst i zdjęcia: Agnieszka Załucka
Międzynarodowy Konkurs Matematyczny - Kangur Matematyczny
25.03.2025W czwartek 20 marca w naszej szkole odbył się Międzynarodowy Konkurs Matematyczny – Kangur Matematyczny. Do konkursu przystąpiło 25 uczniów z klas II – VIII. Konkurs ma charakter jednorazowego testu jednokrotnego wyboru. Rozgrywany jest w następujących kategoriach, które obejmują następujące klasy: Żaczek - klasy 2 szkół podstawowych; Maluch - klasy 3 i 4 szkół podstawowych; Beniamin - klasy 5 i 6 szkół podstawowych; Kadet - klasy 7 i 8 szkół podstawowych.
Czekamy na wyniki, ale już teraz wszystkim uczestnikom gratuluję podjęcia wyzwania zmierzenia się testem konkursowym.
1Tekst i zdjęcia: Agnieszka Załucka
Kolorowy świat matematyki
25.03.2025Matematyka może być też kolorowa o czym przekonali się uczniowie klasy IV. Tematem lekcji była symetria, a zadaniem uczniów było stworzenie symetrycznych obrazków.
Powstały bardzo pomysłowe, ciekawe i kolorowe prace.
5Tekst i zdjęcia: Agnieszka Załucka
39. Rajd Pieszy Witaj Wiosno
23.03.202515XXXIX Rajd Pieszy „WITAJ WIOSNO”
Już po raz 39 Warecki Oddział PTTK zaprosił swoich członków i sympatyków, młodych i starszych na jedną z imprez, która wzbudza największe zainteresowanie. Zainteresowanie dotyczy nie tylko uczestników, ale również mieszkańców Warki, którzy zachwycają się barwnym korowodem, wędrującym z Marzannami ulicami prastarego grodu.
W tym roku, 22 marca 2025r. na starcie stanęło prawie 350 uczestników z 10 szkół: PSP nr 2 i SP nr 1, Ostrołęki, Michałowa, Wrociszewa, Konar, Nowej Wsi, Watraszewa, Sułkowic i ZSS w Grójcu. W profesjonalnej ochronie wareckiej policji wyruszyli z parkingu przy PSP nr 2 i przeszli Pasażem Rotmistrza Pileckiego, placem przy Dworku na Długiej, aż dotarli na warecki rynek. Tam, na rajdowiczów czekał już Burmistrz Warki, dr Tomasz Rawski. Serdecznie powitał małych i dużych piechurów, zachwycił się ogromem turystów oraz marzannami, z którymi przybyli. Po serdecznym powitaniu Burmistrz otrzymał z rąk Prezes Oddziału, Marzeny Jankowskiej, znaczek rajdowy i dyplom podziękowania za pomoc i współpracę. Razem zaprosili nowych członków PTTK, którym wręczono legitymacje członkowskie. Młodzi z dumą prezentowali wszystkim legitymacje. Następnie Burmistrz przekazał turystom słodkości w postaci koszy wypełnionych cukierkami. Ponieważ turystów było wielu, to i cukierków było dużo. Barwny korowód wyruszył i przemaszerował ul. Niemojewską i Wąwozem, aby dotrzeć na trasę Nadpilicznej ścieżki dydaktyczno-przyrodniczej. W podgrupach, ze swoimi opiekunami, przeszli trasą na teren Kompleksu Pałacowo-Parkowego na Winiarach. W czasie marszu z tablic dowiedzieli się wielu informacji o florze i faunie rzeki Pilicy. Na terenie Kompleksu Pałacowo Parkowego na Winiarach podzielili się na 6 grup i pod opieką swoich nauczycieli przeszli różne atrakcje, a wśród nich: gra terenowa w wersji dla starszych i młodszych, teren parku ze ścieżką dydaktyczną i punktem widokowym, wystawa PUŁASKI 272 25 lat Polaki w NATO, wystawa planszowa „Rycerz wolności” w 280 rocznicę urodzin Kazimierza Pułaskiego. Wszystkie drużyny upiekły kiełbaski na ognisku na terenie rozległej, parkowej łąki. Uczestnicy zachwycali się ciekawymi marzannami, z którymi dotarli turyści z różnych szkół. Była również okazja do zaprezentowanie piosenek o tematyce wiosennej. Gdy już wszyscy odpoczęli i nasycili swoje podniebienia kiełbasą i soczkiem zakupionym przez oddział dla wszystkich uczestników, nadszedł czas na podsumowanie i zakończenie rajdu. Uczestnicy zgromadzili się wokół ognista. Prezes oddziału podsumowała imprezę, podziękowała dzieciom, młodzieży oraz opiekunom za tak liczny udział. Z okrzykami radości wszystkie drużyny spaliły swoje kukły-symbole odchodzącej zimy w ognisku. Następnie pani Prezes przekazała przedstawicielom drużyn dyplomy uczestnictwa oraz piłki, na które drużyny zawsze czekają. Wręczyła szkołom dyplomy podziękowania za wpłaty do puszek dla Fundacji Klementyna. Fundacja ta zajmuje się pomocą osobom starszym i schorowanym. Uczestnicy rajdu z uśmiechem na ustach, pod opieką swoich rodziców, udali się do domów. Rajd należy uznać za bardzo udany. Bogaty program promował piękno naszych terenów i historię Warki. Piękna, słoneczna pogoda też przyczyniła się do atrakcyjności imprezy.
W czasie, gdy turyści spacerowali po parku na Winiarach, Prezes Oddziału PTTK w Warce, Marzena Jankowska, udzieliła wywiadu Radiu Dla Ciebie, Piotrowi Łosiowi, opowiadając o działalności i roli oddziału, o jego historii, o formach promocji i szerzenia turystyki na terenie nie tylko gminy Warka. Przekazała również informacje o aktualnym, 39 Rajdzie Pieszym WITAJ WIOSNO, o jego formule, historii i współczesności.
Organizatorzy rajdu dziękują za pomoc i wsparcie Burmistrzowi Warki dr. Tomaszowi Rawskiemu, Iwonie Stefaniak, Dyrektorowi Zespołu Pałacowo Parkowego im. Kazimierza Pułaskiego na Winiarach, Dyrektorowi Dworku na Długiej, Andrzejowi Zarębie oraz wszystkim opiekunom drużyn, bez których zaangażowania i pracy dzieci nie mogłyby uczestniczyć w rajdzie.
Rajd dofinansowany był ze środków PTTK i Urzędu Miejskiego w Warce.
Do zobaczenia na szlaku.
Światowy Dzień Zespołu Downa
22.03.2025Święto ustanowione z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa w 2005 roku.
Data 21 marca nie jest przypadkowa, ponieważ nawiązuje do nadejścia wiosny oraz genetycznego podłoża Zespołu Downa – trisomii 21 chromosomu.
Światowy Dzień Zespołu Downa nazywany jest również Dniem Kolorowej Skarpetki. Kolorowe skarpetki nie do pary są symbolem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z trisomią 21 chromosomu.
Tego dnia niedopasowanych skarpetek nie mogło zabraknąć wśród uczniów Naszej Szkoły... Dzieci symbolicznie okazały solidarność z osobami z trisomią 21. Skarpetki te, jako różne, lecz równie ważne elementy, mają przypominać o tym, że każdy człowiek, niezależnie od swoich cech czy możliwości, zasługuje na akceptację i równe szanse.
Tekst: Anita Ślęzak
Zdjęcia: Anna Ćwiek, Magdalena Staszałek
Powitanie Wiosny...
22.03.202521 marca uczniowie klas IV-VIII powitali Wiosnę z Piaseczyńsko-Grójecką Koleją Wąskotorową. Przejazd zabytkowym pociągiem dostarczył wielu wrażeń. Uczniowie poznali historie kolei wąskotorowej i ciekawe anegdoty dotyczące widoku za oknem. W trakcie przejazdu zatrzymaliśmy się w Głoskowie, gdzie po krótkim spacerze odbyło się symboliczne pożegnanie zimy poprzez topienie Marzanny. Kolejnym postojem było siedlisko turystyczne Runów, gdzie mogliśmy smażyć kiełbaski przy ognisku, przejechać się drezyną ręczną i zwiedzać leśną okolicę.
Dobre humory dopisywały wszystkim uczestnikom wycieczki, na długo zapamiętamy tegoroczne powitanie Wiosny.
11Tekst: Anita Ślęzak
Zdjęcia i filmy: Klaudiusz Luśniewski
Pierwszy Dzień Wiosny w klasach 1-3
22.03.2025Słowianie lubili imprezy i radosne obrzędy, a koniec zimy był doskonałym powodem, by je organizować. Aby przepędzić zimę robiono kukłę ze słomy, ozdabiano ją i obchodzono wieś, następnie wrzucano ją do rzeki. Drugim wczesnowiosennym obrzędem było chodzenie z Gaikiem – Maikiem. Tak jak Marzanna zimę pożegnała, tak Gaik witał wyczekiwaną wiosnę.
Pierwszego Dnia Wiosny dzieci z klas 1-3 z wielkim zaangażowaniem wykonały Gaiki – Maiki. Ozdabiają one dolny korytarz szkoły.
Tekst: Magdalena Staszałek
Zdjęcia: Magdalena Staszałek, Anna Ćwiek
Pierwszy Dzień Wiosny w młodszym oddziale przedszkolnym
22.03.202521 marca, z okazji pierwszego dnia wiosny, młodszy oddział przedszkolny przygotował wiele atrakcji. Najpierw dzieci obejrzały film dydaktyczny o tradycji marzann- symboli odchodzącej zimy oraz o gaikach- symbolach nadchodzącej wiosny. Następnie pomalowały ilustracje z marzannami, gaikami i piękną panią Wiosną. Później, wspólnie dzieci i opiekunowie, wykonali z ekologicznych materiałów marzannę. Gdy kukła była już gotowa przeszli na teren szkolny, gdzie wspólnie rozpalili ognisko, a następnie samodzielnie upiekli kiełbaski i chleb. Gdy brzuchy były już pełne, przyszedł czas na spalenie marzanny- zimowej kukły. Z okrzykami: Marzanno, ty zimowa panno spalili marzannę, mając nadzieję, że zima już nie wróci. Dzień ten sprawił dzieciom dużo radości i ruchu na świeżym powietrzu.
Tekst: Mariola Bienias
Zdjęcia: Mariola Bienias, Wioletta Królak
Eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej
20.03.202512.03.2025 w Grójcu odbyły się eliminacje powiatowe - Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Niezmiernie miło nam poinformować, że uczennica klasy 3 Aleksandra Pacholczak zdobyła 3 miejsce.
Gorąco gratulujemy!!!!
Światowy Dzień Recyklingu
18.03.2025Młodszy oddział przedszkolny, w ramach Światowego Dnia Recyklingu, miał okazję zdobyć wiedzę na temat ważnych zachowań dla czystości planety. Obejrzały film dotyczący recyklingu i segregacji śmieci. Wysłuchały przygód Kici Koci w książce pt. Co z tymi śmieciami. Następnie praktycznie segregowały śmieci z wykorzystaniem gier dydaktycznych pozyskanych przez szkołę w ramach realizacji projektu ekologicznego. Później dzieci malowały prace, w których utrwalały wiedzę na temat kolorów koszy i śmieci, które do nich wrzucamy. Dzieci dowiedziały się, gdzie wrzucamy papier, butelki plastikowe i szklane oraz metal. Dowiedziały się również co należy robić z niebezpiecznymi dla zdrowia i życia zużytymi bateriami i przeterminowanymi lekami. Uzyskaną wiedzę wykorzystają w życia.
Tekst: Mariola Bienias
Zdjęcia: Wioletta Królak
Dzień Świętego Patryka
17.03.2025Dzień Świętego Patryka, który obchodzi się właśnie dziś, to jedno z najważniejszych świąt kultury irlandzkiej, które zyskało popularność na całym świecie, w tym także w Polsce. 🍀🙂
Nasza szkoła również przyłączyła się do świętowania. Zielony ubiór podkreślił wagę tego święta. Wyszło naprawdę super :)
20Tekst: Justyna Tulo
Zdjęcia: Justyna Tulo, Mariola Bienias